Žalobce o důstojnících rozhodne do 14 dnů

  • 32
Plzeň - Do dvou týdnů bude mít plzeňské státní zastupitelství jasno, zda postaví před soud velitele Jindřicha Sittu a Michala Pechu. Důstojníci, kteří veleli 6. polní nemocnici v Afghánistánu, čelí podezření ze šikany vojáků. Za zneužití pravomoci jim hrozí až tři roky vězení.

"Návrh na obžalobu jsem od policistů dostal v úterý. Spis musím prostudovat. Poté se rozhodnu, zda podám k soudu obžalobu nebo nechám celou záležitost ještě došetřit," řekl plzeňský žalobce Štefan Oravec.

Státní zástupce může stíhání také zastavit, ale o této možnosti zatím neuvažoval. Plzeňské státní zastupitelství se ujmulo případu proto, že Sitta má na Plzeňsku trvalé bydliště.

Vyšetřovatel: Trest asi vysoký nebude
Podle vedoucího zvláštního odboru policie Martina Hádka se potvrdilo, že Pecha a Sitta zneužívali své pravomoci a porušovali práva a chráněné zájmy vojáků.

"Za to oběma hrozí až tři roky vězení," řekl Hádek. Podle vyšetřovatele nebudou případné tresty pro oba důstojníky příliš vysoké.

"Oba jsou dosud bezúhonní. Navíc jejich jednotka odvedla v Afghánistánu excelentní práci," říká Hádek.

Nepodmíněný trest znamená pro české vojáky automaticky odchod z armády. "Věřím, že oba dostanou maximálně podmínky. Rozhodnutí o jejich odchodu by pak záviselo na jejich nadřízených," doplnil Hádek.

Policie: Oznámení podali vojáci z mise
Policie se o velící důstojníky polní nemocnice začala zajímat na konci minulého roku.

"Oba obvinění v rozporu s předpisy vytvořili a aplikovali vlastní kázeňský řád. Na jeho základě ukládali tresty, nemající oporu v zákoně či vnitroarmádní legislativě," oznámila tehdy mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Trestní oznámení na Sittu a Pechu podali bývalí příslušníci 6. polní nemocnice vojenské policii.

Sitta: Mí lidé si nestěžovali
Sitta je ale přesvědčen, že si lidé z mise nestěžovali. "Stoprocentně vím, že  to nepodal nikdo z mých lidí," řekl iDNES. "Jestli si někdo myslí, že jsem vinen, tak ať to dokáže."

"Myslím si, že to řekl někdo, kdo nebyl schopen zvládnout těžké podmínky. Bylo to náročné psychicky i fyzicky," zastává se svého velitele anesteziologická sestra Jitka Dušková. Se šikanou se prý nesetkala.

V polovině října, po návratu zdravotníků z Afghánistánu, se začaly šířit zprávy, že vedení špitálu jedná s vlastními lidmi jako s vězni a z tábora je do Kábulu z bezpečnostních důvodů nepouští, ani když mají volno.

"Trest nebyl nikdy bezdůvodný. Jednou jsem mu taky neušla. Opustila jsem základnu bez dovolení. Dostala jsem důtku a finanční trest. Bylo to riziko, opustit sama základnu," vzpomíná sestra.

Sestra: Opatření byla v zájmu vojáků
Opatření, která na základně velitelé zavedli, byla podle Duškové v zájmu vojáků. Nemocnice stála poblíž letiště, uprostřed zaminované oblasti. Příslušníky jiných kontingentů dokonce několikrát napadli útočníci.

Podle ní není pravda, že by se vojáci ze základny nedostali ven. "Pracovně se vyjíždělo skoro každý den. Skupinky pak zhruba jednou za týden až čtrnáct dní jezdily na různé akce s vojáky jiných států," uzavírá zdravotnice.

"Je lepší být přísnější a přivést všechny vojáky domů, než být oblíbený velitel a mít nepořádek, který někdy končí zraněním či smrtí," dává zdravotnici za pravdu bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

"Sitta jde tvrdě za svým a možná občas někomu šlápne na kuří oko. Ze všech riskantních misí ale přivezl lidi vpořádku. Vojáci musí počítat s tím, že budou kritizováni, aniž jim někdo sdělí důvod," řekl už dříve Šedivý MF DNES.

Sitta byl už jednou potrestán
O pochybení v kázeňské praxi však podle policie svědčí i obsah kontrolní zprávy armádních inspektorů po prověrce v polní nemocnici. O inspekci více čtěte ZDE.

"Vyšetřování nadále pokračuje nelze vyloučit i zahájení trestního stíhání proti dalším velitelským orgánům 6. polní nemocnice či rozšiřování obvinění už stíhaným," dodala Kosinová.

I přes vynikající pověst byl Sitta už jednou kázeňsky potrestán. Před třemi roky byl jako voják z povolání členem představenstva soukromé firmy. Sitta se tehdy hájil tím, že z členství neměl žádný zisk.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video