Žalobce: Nové údaje rozhýbaly vyšetřování ODS

- Bývalý tajemník hlavní kanceláře ODS Ludvík Otto, který strávil loni téměř půl roku ve vazbě za spolupodílnictví na daňových podvodech, se stal zřejmě klíčem pro posun ve vyšetřování nelegálního financování Klausovy strany. Zdroje z policie se shodují, že právě po jeho zatčení loni v červnu nastal v celé kauze zlom.

Díky trestnímu stíhání Otta se policii otevírá možnost získat ze Švýcarska detaily o kontu v curyšské bance Credit Suisse, na něž byly podle policie ukládány neevidované finanční dary pro ODS. Švýcarské úřady mohou poskytnout policii údaje o kontech pouze v případě, že osoba, která měla s kontem něco společného, je trestně stíhána. A to se stalo teprve loni v létě. Otto byl podle policie právě tím, kdo peníze ze švýcarského účtu vybíral.

Policii však pomohlo nejen zahájení trestního stíhání. Ludvík Otto totiž podle dvou zdrojů blízkých vyšetřování promluvil o zákulisí financování ODS. Co přesně řekl nebo naznačil, není zřejmé. Policisté, státní zastupitelství, ale i lidé ze státní správy, kteří mají o stavu vyšetřování obvykle přesné informace, nechtějí nic prozradit, aby neohrozili průběh vyšetřování.

Otto, který opustil vazební věznici loni v listopadu a je stíhán na svobodě, odmítá k případu cokoli říci. "Nezlobte se, ale s lidmi vašeho zaměstnání už nikdy o ničem hovořit nebudu. Na shledanou," řekl a zavěsil telefon. Jeho právní zástupce Oldřich Choděra tvrdí, že byl u všech výslechů policie a během nich nebyla podle něho o kontu ODS řeč: "Nemyslím, že by jim nějak pomohl."

Státní zastupitelství komentuje posun celého případu jednou větou: "Zjistili jsme nové údaje." Díky nim odeslaly české úřady před dvěma měsíci (22. prosince 1999) poslední doplnění žádosti o právní pomoc do Švýcarska. Kdy přijde odpověď a co v ní bude, nedokáže nikdo odhadnout. Bez informací ze švýcarských bank se však případ nedá uzavřít.

KONTO PROZRADIL NÁKUP BUDOVY
Informace o existenci tajného konta ODS ve Švýcarsku se dostaly na veřejnost koncem roku 1997 těsně před pádem Klausovy vlády. Za únikem této obecné, ale důležité informace stáli lidé z okolí někdejšího místopředsedy ODS Josefa Zieleniece, kteří se podle svých slov dozvěděli o existenci konta teprve na podzim 1997 a odmítli dát svolení k jeho dalšímu využívání.

Skandálu totiž předcházela snaha ODS koupit si vlastní budovu, v níž by měla nejsilnější parlamentní strana své sídlo. ODS byla (a stále je) v pražské Sněmovní ulici pouze v pronájmu. Právě na zakoupení nové budovy chtěla ODS původně použít peníze, jež měla uložené v zahraničí. "Představitelé ODS v té době navštěvovali různé bankovní domy s tím, že by si vzali na nákup budovy úvěr. Idea byla taková, že ODS by tento úvěr splácela z černých peněz v zahraničí," uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Aby ODS mohla peníze z tajného konta použít, musela je nejdříve zlegalizovat. K tomu měl sloužit muž jménem Miguel Tuero ze Švýcarska. ODS s ním skutečně podepsala smlouvu o tom, že bude pro ni shromažďovat v zahraničí finanční dary. "Ten člověk má s námi smlouvu, podle níž bude na naše konto v Komerční bance v Praze posílat peníze, které sežene," řekl k tomu v prosinci 1997 tehdejší hlavní manažer strany Tomáš Ratiborský. "Podle našich informací měl Tuero ve skutečnosti pouze legalizovat tajně uložené peníze v zahraničí," řekl jeden z důstojníků policie. Tento způsob legalizování peněz však ODS nestačila využít: 1. prosince 1997 padla Klausova vláda.

PÁTRÁNÍ SE HNULO PO PŮL ROCE
První půlrok policejního pátrání po švýcarském kontu ODS byl zcela neúspěšný. Politici z takzvaného protiklausovského křídla, kteří byli ve vedení strany nebo v jeho těsné blízkosti, policii nepomohli: detaily o kontu prý neznali. Další politici a úředníci ODS s policií odmítli spolupracovat úplně. Na první žádost o právní pomoc, kterou české úřady poslaly do Švýcarska již 15. ledna 1998, přišla negativní odpověď, protože v ní nebyly téměř žádné konkrétní údaje. Až když se policie zaměřila na někdejšího tajemníka hlavní kanceláře ODS Ludvíka Otta a jeho tuzemské účty, přišel první dílčí úspěch: zjistilo se, že na jeho účet ve Foresbance přicházely platby ze švýcarské banky Credit Suisse. Otto pak tyto peníze používal buď přímo k financování různých služeb ODS, nebo je nenávratně půjčoval své straně, anebo je vybíral přímo bývalý výkonný místopředseda ODS Libor Novák, který měl k Ottovu tuzemskému kontu jistou dobu podpisové právo.

POLICIE PŘIŠLA NA DAŇOVÉ ÚNIKY
Když policie loni v červnu obvinila Otta ze spolupodílnictví na daňových podvodech jeho společníka v podnikání Miloše Běhounka, nikdo zpočátku nechápal, o co jde. Proč Běhounek? A proč se policie zaměřila na "drobné" daňové úniky z podnikání nějakého obyčejného podnikatele? Částečná odpověď přišla zanedlouho: daňové úniky vznikly právě při financování ODS. Otto totiž na svého společníka a přítele Běhounka kupoval pro ODS za černé peníze ze zahraničí auta, kancelářskou techniku a plakáty nebo tímto způsobem proplácel různé předvolební kampaně Klausovy strany.

Co sleduje policie trestním stíháním Ludvíka Otta ve skutečnosti daleko nejvíce, zůstávalo dlouho utajováno a vyšlo najevo až po odeslání posledního doplňku k žádosti o právní pomoc do Švýcarska.

Jeden z policejních důstojníků komentoval loni v srpnu tehdy ještě tříměsíční pobyt Otta ve vazbě větou: "Zatím bych to nazval, že se chová jako Jan Hus. Na svých výpovědích, že o ničem neví, nic nezměnil." Na stejnou otázku (zda Otto promluvil) tento důstojník dnes odmítá cokoli říci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video