Zdeněk Doležel, 2. srpna 2008

Zdeněk Doležel, 2. srpna 2008 | foto: Adam B. Bartoš, iDNES.cz

Žalobce navrhl zprostit viny exporadce premiérů v kauze Budišov

  • 113
Státní zástupce v závěrečné řeči požádal o zproštění viny pro bývalého poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeňka Doležela. Skutek, ze kterého je obviněn, není podle žalobce trestným činem. Zprostit viny chce i úředníka Miloslava Řehulku. Žaloba je původně vinila z vydírání v kauze Budišov.

"V případě Zdeňka Doležela je to na základě paragrafu 2226/b, u Miroslava Řehulky na základě paragrafu 226/a," řekl iDNES.cz soudce Vilém Machálek.

To znamená, že v případě Zdeňka Doležela skutek, ze kterého je viněn, není trestným činem. V případě Miloslava Řehulky pak pro vydírání nejsou důkazy.

Žaloba Doležela s Řehulkou vinila z vydírání architekta Marka Řičáře v takzvané kauze Budišov. Spolu s nimi byl obviněn i někdejší sociálnědemokratický starosta Budišova Ladislav Péťa. Ten však letos na jaře zemřel.

Po něm měli vymáhat obžalovaní pod pohrůžkami násilí účetnictví společnosti Bono Publico. Oba obžalovaní se před soudem hájili. Podle svých slov nikdy nikoho nevydírali. - čtěte Doležel a Řehulka odmítli obžalobu z vydírání v kauze Budišov

"Prostudoval jsem všech čtyři a půl tisíce listů spisu, abych si udělal jasno," konstatoval Doležel, který zdůraznil, že ve spisu je lživá výpověď utajeného svědka Arpáda Eliho.

Ten byl podle Doležela policejním a mediálním provokatérem. Doležel několikrát opakoval, že Řičáře nikdy neviděl, nezná ho a nemluvil s ním a že vydírání naaranžovali policisté z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu společně s televizí Nova.

Celá kauza Budišov je poměrně spletitá. Architekt Řičář stál v čele obecně prospěšné společnosti Bono Publico. Přes ni měla jít evropská dotace na opravu zámku v Budišově. Péťa, Doležel a Řehulka údajně nadhodnotili náklady na rekonstrukci zámku tak, aby si mohli mezi sebe rozdělit zhruba 30 milionů korun.

,

Video