Piloti vojenských helikoptér chtějí od armády proplacení ušlých 50 milionů korun (ilustrační snímek)

Piloti vojenských helikoptér chtějí od armády proplacení ušlých 50 milionů korun (ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Piloti hromadně žalují armádu kvůli přesčasům, žádají skoro 50 milionů

  • 34
Piloti a personál vojenských záchranářských helikoptér podali na armádu 42 žalob kvůli údajnému chybnému proplácení směn. V noci totiž dostávali jen polovinu denní mzdy. Armáda tak bývalým a současným posádkám helikoptér podle jejich advokáta dluží skoro 50 milionů korun.

Posádky sice měly 24hodinové směny, jejich noční část však musely hlásit jen jako služební pohotovost a dostávaly za ně pouze polovinu platu. "Přitom jsme stále museli být připraveni k letu do akce. A navíc v noci je všechno mnohem náročnější než ve dne," citují Lidové noviny stížnost jednoho z pilotů.

Advokát Jan Klail, jenž vojáky zastupuje, hovoří o "účelovém zneužití směrnice", která členy posádky upomínala, jak výkazy správně vypisovat. To je finančně výrazně poškodilo. "Bylo by třeba změnit způsob zajišťování pátrací a záchranné služby, aby k takovým případům vůbec nedocházelo," řekl iDNES.cz Klail.

Každý z žalujících přišel údajně ročně v průměru až o sto tisíc korun, které se dále násobí počtem odsloužených let. Jeden z pilotů tak dokonce vymáhá 1,8 milionu korun. Navíc chtějí vojáci též proplacení soudních výloh, které vychází na 420 tisíc korun. Celková částka se údajně pohybuje kolem 50 milionů korun, zatím se však jedná pouze o odhady.

Podle advokáta Klaila jsou k přesnému stanovení částky nutné znalecké posudky. Stanovit výši sumy je podle něj předčasné, dokud se nerozhodne, jestli se vůbec vojákům dá či nedá za pravdu. "Jsem přesvědčen o tom, že to smysl má a šance tu určitě je. Vojáci se jednoduše dovolávají ochrany svých práv," uvedl Klail.

Zákony porušeny nebyly, hájí se armáda

Případ se k soudu dostal poprvé už v roce 2008. Tehdy však bylo rozhodnuto, že vojáci na jakékoliv doplatky nárok nemají. Na konci letošního února na Krajský soud v Ostravě doputovaly nové žaloby, kterými se soud od 4. března zabývá.

Případy řeší soudce Jiří Gotwald, který se nicméně teprve rozhoduje, zdali bude řešit všechny žaloby současně anebo každou zvlášť, čímž by se celé soudní řízení značně protáhlo, uvedly Lidové noviny. "V první fázi jsou v zásadě všechny případy posuzovány stejně, pak už je však zapotřebí individuální přístup," podotkl Klail. Uznává přitom, že se kvalita postupu právních orgánů od posledního projednávání případu zlepšila a odhaduje, že zhruba do roka by mohlo dojít k nějakému posunu.

Armáda přitom jakékoliv pochybení odmítá. "V daném případě bylo prvoinstanční i druhoinstanční  řízení v rámci resortu ukončeno se závěrem, že nedošlo k porušení platné legislativy ani vnitřních předpisů. Nyní počkáme, zda soud tento závěr potvrdí," řekla iDNES.cz mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Na rozdělování směn se podílel i Vlastimil Picek, bývalý náčelník generálního štábu a ministr obrany ve vládě Jiřího Rusnoka. Současný šéf obrany Martin Stropnický podle Lidových novin vyčká až na rozhodnutí soudu. V říjnu roku 2011 přitom Městský soud v Praze pilotovi Radkovi Dvořákovi stížnost uznal a nařídil armádě, aby jeho odvolání znovu posoudila (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video