Bývalý primátor Liberce Jiří Kittner a ředitelka organizačního výboru MS Kateřina Neumanová.

Bývalý primátor Liberce Jiří Kittner a ředitelka organizačního výboru MS Kateřina Neumanová. | foto: MAFRA

Liberec čeká největší žaloba v historii, 37 milionů za dluhy po MS 2009

  • 22
Liberec stojí před největší žalobou v historii města. U pražského soudu se utkají právníci věřitelů libereckého šampionátu v lyžování a právníci Liberce a Svazu lyžařů. Firmy, kterým pořadatelé mistrovství dluží desítky milionů korun, žalují svaz i Liberec o 37 milionů korun.

"Nechci naše argumenty hodnotit mimo soud. Ale jestli má někdo pocit, že mistrovství pořádalo nějaké sdružení a nikoli město Liberec a Svaz lyžařů ČR, tak se zásadně mýlí," je přesvědčen Vojtěch Hlaváček, šéf organizace Oprávnění věřitelé mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci 2009.

Ta zastupuje asi dvacet firem, které pracovaly pro pořadatele, sdružení OC Fis Nordic WSC 2009. V jeho čele stála bývalá lyžařka Kateřina Neumannová.

Sdružením najaté firmy se rozhodly obrátit na soud, protože na zaplacení dluhů už čekají čtvrtým rokem. Dluhy zbylé po sdružení OC Fis Nordic jsou vyšší než 100 milionů korun. Neustále také nabíhají úroky.

Loni sdružení skončilo v konkurzu prohlášeném Městským soudem v Praze. Ve srovnání s dluhy, které po něm zůstaly, mělo ale jen zanedbatelný majetek. Firmy tak měly jen mizivou naději na to, že z konkurzu dostanou peníze.

Oprávnění věřitelé žalují město Liberec i svaz lyžařů proto, že spolu se zástupci Mezinárodní lyžařské federace uzavřeli hostitelskou smlouvu libereckého mistrovství. Zavázali se ke zdárnému průběhu šampionátu.

Soud začne žalobu projednávat dva roky po jejím podání. "Svaz s námi nikdy nejednal, dělá, že se ho to netýká, město naposledy za primátora Korytáře. Ten se tehdy odvolával na prošetření celé věci. Žaloba pro nás byla jediná možnost," řekl Hlaváček.

Žalované strany ale vinu na dluzích odmítají. Své povinnosti prý neporušily. "Argumentace žalobců je podle nás přitažená za vlasy. Město se určitě nezavázalo žádným ručením," míní Jan Audy, vedoucí odboru právního a veřejných zakázek liberecké radnice.

Zchudlé město nemůže zůstat kvůli soudu v klidu

Podle něj je Liberec žalován o nejvyšší částku v historii. A město nemůže vzhledem ke své finanční situaci zůstat v klidu. Bez ohledu na výsledek sporu budou značné i náklady na právní zastoupení. Dosáhnou řádu statisíců korun.

Bez viny je prý i svaz lyžařů. "Je to absurdní. Za pohledávku tohoto charakteru se rozhodně necítíme vinni. Pokud za to někdo může, pak je to občanské sdružení, které uzavíralo smlouvu," tvrdí zase prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Sobotka.

Také pro svaz by povinnost zaplacení 37 milionů a případného penále znamenala velkou ránu. Organizace hospodaří s ročním rozpočtem 65 až 80 milionů.

Přestože svaz tvrdí, že vinu na finančních problémech nenese, nedořešené dluhy mu dodnes nepřímo přinášejí potíže. "Při organizování velkých akcí musíme platit velké zálohy dopředu," upřesnil Graclík.


Video