Žáci vybírají hlavně z oborů maturitního studia

Žáci vybírají hlavně z oborů maturitního studia | foto: Dan Materna, MF DNES

Žákům ZŠ a SŠ skončilo trápení s volbou studia

Pro žáky základních škol a středních vypršel termín pro odevzdání přihlášky k dalšímu studiu. Zatímco na základních školách to stihli většinou v předstihu, někteří středoškoláci nechali přihlášky na VŠ na posledních chvíli. Některé vysoké školy navíc umožňují přihlásit se i později.

Včasné odevzdání přihlášek k budoucímu studiu nedělalo většině žáků ZŠ problém. Formuláře vybírali ředitelé a školy už mnohdy přihlášky odeslaly. Obory, které budoucí středoškoláky zajímají, se různí podle zaměření základní školy, ale také formy přijímacích zkoušek. Velký zájem je o maturitní obory.

Žáci ZŠ Josefa Ressla v Pardubicích volí hlavně technické obory. "Jsme výběrová škola se zaměřením na matematiku a přírodovědné obory, takže se kromě gymnázií také hlásí na střední průmyslové školy, lycea a elektrotechnické školy," říká ředitel Stanislav Šturma.

Na volbu studia nemusí mít vliv jen zájem žáka, ale také působení rodičů a výchovného okolí. ZŠ Ohradní v Praze, která kombinuje třídy s dyslektickými dětmi a dětmi bez poruchy soustředění, pomáhá žákům i jejich rodičům formou tzv. profivyšetření.

S žákem debatují o jeho zájmech společně psycholog, rodiče, výchovný poradce a učitel. "Výstupem je diskrétní zpráva pro rodiče," popisuje postup ředitelka školy Marie Zimová. "Pracuje se na tom od září, konečnou podobu přihlášek máme během února. Řada dětí jde na státní školy s maturitou, včetně gymnázií, často také na učňovské obory s maturitou," dodává.

Někteří žáci mají nejen jasno o své budoucí škole, ale také jistotu přijetí. "Řada zájemců o soukromé školy dostala příslib, že je vezmou," potvrdila ředitelka ZŠ Mendíků v Praze Jitka Poková. "Všichni odevzdali přihlášky během ledna a února, mnozí se hlásí také na obchodní akademie," dodala.

Součástí přihlášek je záznam pololetního vysvědčení, také lze přiložit výstupní hodnocení žáka. "Část přihlášek jsme už odeslali. Hlásí se především na gymnázia, ale také na střední odborné školy. Mezi nimi vedou obchodní akademie. Přihlášky žáci odevzdávali po výstupním hodnocení a pololetním vysvědčení, které dostali 31. ledna," potvrdil ředitel Fakultní ZŠ Mezi školami v Praze Petr Vodsloň.

Představy o VŠ studiu bývají romantické
V poslední den, kdy bylo možné podat přihlášky na většinu vysokých škol, se před podatelnami nejžádanějších fakult tvořily jen menší fronty. Přesto si pracovnice podatelny na Právnické fakultě Univerzity Karlovy na nedostatek práce stěžovat nemohou.

"Denně nám na stůl přijde na 400 přihlášek, od listopadu jich je více než pět tisíc," poznamenává. Počítače do jejich kanceláře zatím nedorazily. Každou zpracovávají ručně a předávají dál studijnímu oddělení.

Jana Šimková, která studuje umění, se přihlásila také na práva. "Mohla bych pracovat jako recenzentka nebo v muzeu," poznamenává o představě své budoucnosti. Kromě toho studuje i hru na varhany na pražské Státní konzervatoři. "Ani jedno, ani druhé mě ale asi neuživí, proto si podávám přihlášku na práva," dodává.

Přesnou představu o studiu má Václav Mlynařík z Prahy, který se přihlásil ke studiu politologie na Fakultě sociálních věd v Praze. "Věřím si, přijmou mě. Jedny přijímačky jsem udělal už i minulý rok," říká. Kromě toho se mu od příštího roku otvírá také možnost studovat ve Velké Británii, kam ho vzali s ročním odkladem na práva a politologii.

Na Filozofické fakultě se otvírá každoročně řada dvouoborového studia. Studium druhého oboru je ale možné zahájit až po dalším roce. "Tuto možnost dává pouze naše fakulta," říká proděkanka pro studijní záležitosti Jana Králová. Pro studenty je tento způsob studia výhodný, neboť získávají čas pro volbu druhého oboru.

"Často jsou představy zájemců o studium romantické. Jsou třeba přijati na jeden obor a v druhém neobstáli. Studium však přesto mohou zahájit a během následujícího roku se na fakultě zorientovat. Během této doby vyspějí a jsou mnohem dál, než čerství maturanti," poznamenává proděkanka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue