Americká bojová loď USS Kearsarge proplouvá Suezským kanálem

Americká bojová loď USS Kearsarge proplouvá Suezským kanálem | foto: AP

Zakročí NATO v Libyi? Spojenci zvažují všechny možnosti

  • 4
Severoatlantická aliance se připravuje na všechny možnosti, jak postupovat proti libyjskému režimu Muammara Kaddáfího. Ve hře je i použití vojenské síly, vyplývá z dosavadních jednání. Spojenci se však shodují, že zasáhnou jen s jasným mandátem OSN.

Pravděpodobně už dnes spojenci ukončí týden trvající diskusi o případné roli při řešení situace Libyi. Vojenské orgány Aliance pak dostanou několik dní na to, aby připravily konkrétní scénáře a plány, od humanitární mise až třeba po vojenskou implementaci případných rozhodnutí OSN.

Podle českého velvyslance při NATO Martina Povejšila panuje mezi spojenci porozumění, že vojensky může Aliance zakročit jen na základě jasného mandátu mezinárodního společenství.

Jasnější rozhodnutí o postupu NATO vůči libyjskému režimu by mohlo padnout už příští týden, kdy se do Bruselu sjedou ministři obrany celé Aliance na pravidelnou schůzku. A situace v Libyi má být jedním z hlavních témat.

NATO je připraveno v Libyi okamžitě zasáhnout

Naprostou prioritu má ale evakuace cizinců

Mezi osmadvacítkou celý týden probíhají horlivé konzultace, jakou roli může Aliance sehrát. Hovoří se také o tom, že NATO by mohlo vojensky garantovat například dodržování mezinárodních restrikcí vůči Libyi. To by byl například případ tolik diskutované bezletové zóny nad Libyí. Vyhlášení bezletové zóny by mohlo zabránit Kaddáfího letectvu v bombardování povstaleckých pozic. Libyjští piloti by v případě vzletu čelili hrozbě sestřelení západními stíhačkami. Podle velení amerických ozbrojených sil v oblasti by to ale nevyhnutelně znamenalo i vyřazení libyjské protiletadlové obrany.

Bezletovou zónu prosazují Spojené státy spolu s Velkou Británií. Londýn přitom tvrdí, že k tomu ani není třeba mandát OSN. S tím však nesouhlasí nový francouzský ministr zahraničí Alain Juppe. Liga arabských států na svém zasedání v Káhiře možnost vytvoření bezletové zóny nevyloučila, ale přímou vojenskou intervenci ze zahraničí prý nepodpoří.

Jsme proti zásahu, hlásí Turecko

Aliance tak zatím jen zopakovala, že je "velmi znepokojena pokračujícím násilím a vážnou humanitární situací", uvedla mluvčí NATO Carmen Romero. Odhady hovoří o tom, že z Libye už uprchlo na 180 tisíc lidí. Spojenci si prý rozumí v tom, že by se měli aktivně angažovat spolu s EU a OSN, pokud by libyjský režim vojenskou silou masivně atakoval civilní obyvatelstvo.

Nicméně americký ministr obrany Robert Gates připustil, že možný vojenský zásah v tuto chvíli nepodporují všechny členské státy. Například francouzská vláda apeluje, aby využití vojenské síly NATO například při dodržování bezletové zóny začali plánovači připravovat až případě, že o to požádá OSN. Vojenský zásah zcela odmítlo Turecko. "NATO nemá žádný důvod tam být. Jsme proti takovému scénáři. Taková možnost je nemyslitelná," prohlásil turecký premiér Recep Erdogan.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí ze svého úkrytu v metropoli Tripolisu varoval, že západní intervence na pomoc rebelů by znamenala "velmi krvavou válku", v níž "zemřou tisíce Libyjců".

Aliance i samotné Spojené státy mají v oblasti celkem značnou vojenskou sílu. Americký ministr obrany už podle zprávy Pentagonu nařídil velitelství pro Afriku, aby zahájilo plánování všech možných scénářů.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue