V Kanadě každým rokem zemře ročně na tři sta tisíc převážně tuleních mláďat.

V Kanadě každým rokem zemře ročně na tři sta tisíc převážně tuleních mláďat. | foto: Profimedia.cz

Zákonodárci v kanadském parlamentu začali na truc EU pojídat tuleně

  • 56
Pyré z červené řepy, karotka, tuřín a jukonské brambory s tulením masem zabaleným v prouzené slanince, podlité portským vínem. Tak vypadá menu v luxusní kantýně kanadských poslanců. Maso z mořského savce se na něm ve stoleté historii tamního parlamentu objevilo poprvé. Zákonodárci jím bojují proti loňskému zákazu EU na dovoz tuleního masa.

Evropské organizace totiž každoroční lov tuleních mláďat, po němž zůstávají na sněhu krvavé skvrny, považuje za nehumánní. Liberální senátorka Celine Hervieux-Payetteová proto přípravila kanadským zákonodárcům tulení obžerhody.tuleni

Kanadští poslanci poprvé ochutnali tuleně tuto středu a na jídelníčku jej budou mít každý týden až do konce lovné sezony, tedy celé jaro. Kromě diplomatických zbraní tak do boje o finanční zájmy kanadských lovců zapojí i své vidličky.

Jak chutná tulení srdce

Ochránci zvířat však jejich "nasazení" podrobili zdrcující kritice. A to nejen proto, že podporují hony, při nichž ročně zemře na 275 tisíc tuleňů, ale i protože se pokoušejí tulení maso dostat do centra kulinářské pozornosti.

"Jedí tuleně jen z politických důvodů. To, že je musí zabalit do dvakrát uzené slaniny, aby přebila přirozenou chuť masa, jen prozrazuje, že to ve skutečnosti žádná pochoutka není," uvedla pro The Canadian Press bruselská pobočka Mezinárodní nadace pro ochranu zvířat.

PRODUKTY Z TULENÍHO MASA NESMÍ DO EU

Kanada podá námitku u WTO

Jak chutná tulení maso, se přesvědčila i generální guvernérka Kanady Michaëlle Jeanová, která vloni před stovkami Inuitů (Eskymáků) v Rankin Inletu v provincii Nunavut na kanadském dálném severu snědla kus syrového tuleního srdce.

Chtěla tak domorodcům vyjádřit respekt k jejich tradičnímu zdroji obživy. Jenže se zdálo, že neměla jinou volbu. Když před ni přinesli rozkuchaný trup zvířete, trochu ostýchavě ochutnala a nepříliš přesvědčivě řekla: "Chutná to jako sushi. A musí to být velmi výživné." (více o zvláštní svačině kanadské guvernérky)

Ať už se guvernérka v duchu otřásla hnusem nebo ne, Eskymákům podle ochránců přírody nikdo jejich po staletí dodržovaný způsob obživy nebere. A ani Evropská unie proti němu v podstatě nic nemá. S čím však nechce mít nic společného, je komerční lov.

V Kanadě každým rokem zemře ročně na tři sta tisíc převážně tuleních mláďat. Ochránci zvířat lovce obviňují z brutality.

V Kanadě každým rokem zemře ročně na tři sta tisíc převážně tuleních mláďat. Ochránci zvířat lovce obviňují z brutality.

"Na 99 procent tuleňů se v Kanadě neloví kvůli masu. Lovci zabíjejí mláďata stará sotva měsíc. Na nich ještě žádné maso není, zato ještě mají moc pěknou bílou kožešinku," řekla kanadskému tisku zooložka Sheryl Finková.

K tomu jí však zástupce unie lovců Shannon Lewis vzkázal, ať se vzpamatuje. "Ano, jistě, jsou to inteligentní a roztomilá zvířata. Ale je to taky obnovitelný zdroj, my jej těžíme humánně."

Na jejich lovecké úspěchy pak kanadští poslanci pozvedli vidličky: "Berte to jako svědectví o naší solidaritě s Kanaďany, kteří přispívají k prosperitě a rozmanitosti země!"

Pro Evropu je však tento způsob lobbování, který by mohl mít v našich reáliích podobu pojídání jitrnic a ovaru přímo v parlamentu, těžko stravitelný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video