Ve Sněmovně jsou poslanci vždy zavaleni papíry. Ilustrační foto.

Ve Sněmovně jsou poslanci vždy zavaleni papíry. Ilustrační foto. | foto: Dan Materna, MAFRA

Zákonodárci plýtvají papírem, lesy i peníze by mohla ušetřit e-legislativa

  • 10
V roce 2013 by si poslanci mohli ve Sněmovně vystačit pouze s notebooky. Vláda schválila, aby celý legislativní proces od návrhu zákona až po jeho schválení probíhal jen v elektronické formě. S návrhem přišel ministr vnitra Martin Pecina. Jeho resort například vydá jen za vytištění 335 návrhů státního rozpočtu 170 tisíc korun.

Zavedení elektronického legislativního procesu by přišlo na více než 200 milionů, roční provoz by stál téměř 10 milionů. Zároveň by se měla vytvořit elektronická Sbírka zákonů a mezinárodních smluv. To bude stát 400 milionů, roční provoz vyjde stejně draho jako u e-legislativy. Fungovat by mohly začít podle ministerstva vnitra v roce 2013.

Fischerova vláda e-Sbírku a e-Legislativu posvětila. "Do konce března příštího roku máme vypracovat věcný záměr zákona," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Nejde jen o to, že se častými přepisy dostanou do textu chyby, ale také o úspory za papír, tisk a kopírování. Elektronická komunikace funguje na vládě. Materiály pro ministry už se automaticky netisknou, ale zasílají se e-mailem. A rozhodně prý neplatí, že si ministři nakonec všechny elektronické dokumenty stejně vytisknou.

"Ministryně Kopicová si něco tiskne, ale jen zcela výjimečně," řekla iDNES.cz například mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Na ministerstvu školství se snaží s papírem neplýtvat už od doby, co tam úřadoval zelený ministr Ondřej Liška. "Pokračujeme v úsporách, a ještě jsme je vylepšili. Stále tiskneme oboustranně a snažíme se tisknout a kopírovat minimálně. Třeba na poradě vedení už se materiály netisknou, používáme notebook," dodala Böhmová.

Ekologický se snaží být i ministr zemědělství Jakub Šebesta. "Pan ministr Šebesta využívá vládních dokumentů v elektronické podobě. Nelze ale vyloučit, že si některé důležité dokumenty vytiskne," uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Sněmovna i Senát jsou stále "papírové"

Stohy papíru naopak ještě stále kolují Sněmovnou, protože se poslancům zatím nepodařilo schválit novelu jednacího řádu s tímto úsporným řešením.

"Stalo se to, že Sněmovna byla zavalena jinými návrhy a tento nepovažovala za prvořadý," řekla televizi Nova místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.

Například ministerstvo financí letos zašle do Sněmovny návrh státního rozpočtu ve 335 výtiscích a zaplatí za to přibližně 170 tisíc korun. Obdobné je to se státním závěrečným účtem, jenž čítá přibližně 2 000 stránek a jehož vytištění přijde zhruba na 110 tisíc korun.

Ten se navíc kvůli předčasným volbám bude pravděpodobně tisknout jak pro stávající, tak i nové poslance.

Podobně to funguje i v Senátu. I tam se pro všechny senátory kopírují návrhy zákonů. "E-mailem dostáváme různá stanoviska, zákony nám ale chodí poštou," řekl iDNES.cz místopředseda Senátu Jiří Šneberger.

"Já si nedokážu představit, že by to bylo v elektronické formě. To bychom všichni museli být připojení. Bylo by to docela komplikovaný," dodal senátor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video