Teprve nové judikáty ukážou, jak se některé novinky budou řešit v praxi, pokud znění zákona není jednoznačné, říká Lenka Bradáčová.

Teprve nové judikáty ukážou, jak se některé novinky budou řešit v praxi, pokud znění zákona není jednoznačné, říká Lenka Bradáčová. | foto: MF DNES

Zákoník mění čísla paragrafů, sžívání potrvá léta, říká žalobkyně

  • 13
Nový trestní zákon převrátí v justici zažité zkratky. Věta "Děláme ho na dvěstědevatenáctku" většině lidí nic neřekne, pro policejní vyšetřovatele, žalobce a soudce je však jasná. Znamená, že je někdo stíhaný pro vraždu. Až začne platit nový zákoník, bude vražda pod paragrafem 140.

"Nějakou dobu v tom bude zmatek, ale zase se k těm zkratkám určitě vrátíme," říká severočeská žalobkyně a prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová.

Máte nějakou převodovou tabulku, která vám pomáhá se zorientovat?
Mám. Základní tabulku vypracovalo státní zastupitelství, ale každý kraj to řeší trošku odlišně. Viděla jsem, že někde mají převodní tabulku, kde je uvedený starý a nový paragraf a u každého je uvedeno, co se u konkrétního trestného činu mění. Jinde mají jen soupis čísel. Podobně to ostatně řeší i policisté, kteří se ve změnách musí zorientovat také. Nějakou dobu to bude trvat.

Každá profese má zažité své zkratky, mají je i policisté, právníci a soudci. Když se třeba řeklo, že ho děláme na 219, tak každý věděl, že je to trestný čin vraždy. Nebo když se někdo dopustil 238, znamenalo to, že byla porušena domovní svoboda. Ale zase se k nim vrátíme.

Může to způsobit nějaké potíže?
Staré paragrafy mají samozřejmě lidé zažité. Já sama jsem se podle nich orientovala jedenáct let. Ale myslím, že zrovna to přečíslování pro většinu právníků nebo soudců větší problém znamenat nebude. U jiných změn to asi bude složitější.

U kterých?
Za největší problém považuji, že zákoník obsahuje spoustu nových výrazů. Já se rozhodně nebráním novým věcem, spíše naopak. Tady ale bude třeba, aby soudy všechny novinky nejprve nějakým způsobem vyložily, okomentovaly. Než se tak stane, bude panovat určitá nejistota. Osobně teď třeba nejsem schopná předvídat, jak soudy budou v některých případech rozhodovat. Není to otázka trestu, ale výkladu jednotlivých skutkových podstat. Teprve nové judikáty ukážou, jak se některé novinky budou řešit v praxi, pokud znění zákona není jednoznačné.

Jak dlouho potrvá, než si všechno "sedne"?
Těžko odhadovat. Nyní platný zákon je z roku 1961 a Nejvyšší soud ještě stále vykládá některé jeho části. Osobně si myslím, že vyložit základní změny u nového zákoníku potrvá tak dva roky. Na úplné vyladění bude potřeba deset patnáct let.

Co je na tom tak složité? Vražda je přece vražda a loupež je loupež.
To máte pravdu. Ale já mluvím o nových definicích. Například kromě vraždy se zavádí nový čin zabití a zrovna u něj se budou muset některé věci vyjasnit. U tohoto činu se třeba píše, že se ho dopustí někdo po předchozím zavrženíhodném jednání poškozeného. Zatím není jasné, co si lze pod tím představit. Teprve soudy musí určit, co se dá za zavrženíhodné jednání považovat.

Říkáte, že se změnami musí teď poprat hlavně soudci, žalobci a policisté. Dotknou se ty zmatky také běžných lidí?
Myslím, že běžní lidé to nezaznamenají. Jedině, co by se jich mohlo dotknout, je problém, o němž jsem mluvila. Jestliže my budeme mít potíže s tím, jak některé věci posuzovat, budou mít podobný problém i advokáti. Takže se mohou dostat do situace, kdy budou tápat v tom, na čem postavit obhajobu. A nebudou schopni klientům říci, jak jejich kauza může skončit.

Nový zákoník víc chrání lidský život a zdraví. Podle jeho tvůrců je to důležitější než ekonomické škody. Co si o tom myslíte?
Já s touto filozofií nemám problém. Stavěla bych zákon asi podobně. Ochrana života a zdraví má být vždy na prvním místě. Na druhou stranu by se neměla opomíjet ani hospodářská kriminalita, protože ta trápí veřejnost nejvíce. A mě vadí, že právě to se úplně v zákoníku nepovedlo. Ze zákona u mnoha hospodářských deliktů zmizela zmínka o tom, že trestná je už jen jejich příprava. To není dobře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video