Zákon určí, co je sexuální návrh

  • 525735
Stačilo, aby se ten incident odehrál až příští rok, a sedmadvacetiletá řidička tramvaje Terezie Štorkánová se mohla dočkat požadované omluvy od svého šéfa za to, že ji obtěžoval. Její nadřízený František Hoskovec ji tehdy objal kolem ramen a prudce přitiskl k sobě se slovy: „Nevěděl jsem, že se na vás nesmí sahat."

Soud letos v lednu její žalobu za sexuální obtěžování zamítl. Hoskovcovo jednání sice shledal nevhodným, ale ne „sexuálně motivovaným“.

Zákon totiž dosud pojem „sexuální obtěžování“ přesně nedefinoval, takže si ho každý soudce vysvětloval po svém.

Od ledna bude všechno jinak. Měla by totiž začít platit novela zákoníku práce, která poprvé přesně vymezuje, co to „sexuální obtěžování“ je.

Poslanci dnes zákon posoudí v posledním čtení a vzhledem k široké podpoře, kterou mu vyslovují, je pravděpodobné, že normu schválí.

Co všechno se za „obtěžováním“ skrývá? Podle návrhu zákona jde o jednání sexuální povahy, které se dotčenému zaměstnanci nelíbí, uráží ho a ponižuje. Tedy třeba o sexuální návrhy, sprosté vtipkování nebo nevhodné dotyky.

"Snad to pomůže. Soudy si s tím vůbec nevědí rady. Pak není divu, že to podceňuje celá společnost a ženy se bojí své kolegy žalovat," míní aktivistka zabývající se právy žen Michaela Marksová-Tominová.

Sama se v praxi setkala se třemi případy žen, které nevhodné chování jejich šéfů donutilo opustit dobře placené místo.

"Nesoudila se kvůli tomu ani jedna. Měly strach, že už je nikdo nezaměstná. To se změní, až tady bude několik rozsudků a ženy uvidí, že mají šanci uspět," vysvětluje Marksová-Tominová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video