Nejvyšší kontrolní úřad.

Nejvyšší kontrolní úřad. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Zákon o veřejných zakázkách byl obcím pro legraci, hlásí NKÚ

  • 4
Některé obce, které získávaly peníze z programu určeného na úpravy bývalých vojenských areálů, chybovaly při jejich využívání. Porušovaly například rozpočtovou kázeň, špatně zadávaly veřejné zakázky a chybovaly při vedení účetnictví. Tvrdí to Nejvyšší kontrolní úřad.

Kontroloři se zaměřili na Program podpory úprav bývalých vojenských areálů k obecnímu využití, který v roce 2007 vyhlásilo ministerstvo pro místní rozvoj. NKÚ prověřoval nejen samotné ministerstvo, ale i města a obce, které takto získaly peníze ze státního rozpočtu. Zkontroloval roky 2009 a 2010.

Podrobná zpráva NKÚ o kontrole

Kontroloři například zjistili, že město Terezín z dotace zaplatilo 105 tisíc korun za dřevěné podlahy, které ale nikdo nezhotovil.

Dvěma dodatky ke smlouvě o dílo navýšilo cenu o celkem 4,3 milionu korun, aniž je doložilo výkazem nebo rozpočtem prací. Navíc při zadávání dodatečných stavebních prací nerespektovalo zákon o veřejných zakázkách. Město rozdělilo zakázku za víc než 11 milionů na víc samostatných zakázek malého rozsahu.

Co kontrola vyčítá městům

Terezín

  • nezhotovení dřevěných podlah za 105 tisíc, které město zaplatilo
  • nedoložení navýšení ceny smlouvy o dílo o 4,3 milionu
  • rozdělení zakázky za 11 milionů korun na víc částí

Popovice

  • rozdělení zakázky za 41,5 milionu korun na víc částí
  • použití zjednodušeného podlimitního řízení

Hrušovany

  • nezajištění využití rekvalifikačního centra dotovaného 5,4 milionu korun
  • nezajištění napojení na plynovou kotelnu
  • schází avizovaný plynovodní řad
  • nezajištění avizovaných tří pracovních míst

Mikulovice

  • chybné čerpání dotací v celkové výši 16 milionů

Další problémy NKÚ zaznamenal v činnosti obcí Trstěnice, Velká Hleďsebe a Stráž pod Ralskem

Reakci terezínské radnice iDNES.cz zjišťuje.

Popovice na Uherskohradišťsku zase například zadávaly podlimitní veřejnou zakázku s předpokládanou hodnotou 41,5 milionu korun po jednotlivých částech, což je podle NKÚ také v rozporu se zákonem. Správné podle úřadu nebylo ani použití zjednodušeného podlimitního řízení.

Hrušovany na Chomutovsku zase nezajistily využití novostavby rekvalifikačního centra, které vzniklo v roce 2009 za pomoci dotace o objemu téměř 5,4 milionu korun. V rozporu se záměrem, který obec uvedla v žádosti o dotaci, nezajistila ani do konce kontroly v květnu 2011 napojení na plynovou kotelnu ani vybudování plynovodního řadu. Nevznikla ani avizovaná tři nová pracovní místa.

V letech 2009 a 2010 pořádalo rekvalifikační centrum jen dvě školení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a dva konzultační dny.

O peníze na úpravu bývalých vojenských areálů byl velký zájem. "Program charakterizoval výrazný převis poptávky nad nabídkou z pohledu objemu požadovaných dotací vůči disponibilním zdrojům vyčleněným na jeho financování v rozpočtu kapitoly ministerstva. Vyčleněné zdroje postačovaly v roce 2009 na cca 30 % a v roce 2010 na cca 42 % objemu požadovaných dotací," spočítali kontroloři.

NKÚ: Selhalo i ministerstvo

Nedostatky našli kontroloři i na samotném ministerstvu. To podle NKÚ stanovilo neúplná pravidla pro poskytování a používání dotací a  nevytvořilo potřebné předpoklady pro závěrečné vyhodnocení programu.

Nastavené parametry programu tak budou podle Nejvyššího kontrolního úřadu nepoužitelné.

Ministerstvo také stanovilo zásadu, že dotace smí představovat nejvýš tři čtvrtiny skutečných nákladů pro daný rok. Současně ale vnitřním pravidlem stanovilo, že tato částka nesmí překročit osm milionů korun. Toto omezení sice na jedné straně umožnilo ministerstvu podpořit víc akcí, na druhé straně však znamenalo u rozsáhlejších akcí zásah do zpracovaných investičních záměrů, konstatoval NKÚ.

"Fakta, na která NKÚ zejména poukázal, vyplynula už ze samotného nastavení daného dotačního programu, na který se ministerstvu podařilo i přes usilovnou snahu získat jen zhruba polovinu potřebných prostředků. I proto muselo dojít například k omezení maximální možné výšky příspěvku," řekl k výsledkům kontroly Jan Dvořák z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video