Proti novému zákonu o státním tajemství protestovaly v Japonsku stovky lidí....

Proti novému zákonu o státním tajemství protestovaly v Japonsku stovky lidí. (9. prosince 2014) | foto: Reuters

V Japonsku začal platit zákon o tutlání tajemství. Protestují stovky lidí

  • 48
Přes protesty obyvatel i skupin na ochranu lidských práv a svobod dnes v Japonsku vstoupil v platnost zákon o státním tajemství. Podle kritiků pomůže ututlat vládní přešlapy a omezí svobodu tisku

Vláda premiéra Šinzó Abeho, která zákon přijala v loňském roce, tvrdí, že jeho existence je nezbytně nutná k přesvědčení spojenců v čele se Spojenými státy, aby s Tokiem sdíleli informace svých tajných služeb.

Kritici ale oponují, že zákon jen zmaří možnost upozornit na nepravosti vlády. Organizace Reportéři bez hranic pak zákon označila za „bezprecedentní ohrožení svobody informací“. Informuje o tom agentura Reuters.

„Tento příšerný zákon musí být odvolán. Pokud budeme dál protestovat, nebude si vláda moci dělat, co chce,“ řekl jeden z několika set protestujících, kteří se navzdory mrazivému větru sešli před úřadem premiéra. „Pokud tento boj vzdáme, pak Japonsko skončí jako Rusko, Čína nebo Severní Korea,“ dodal.

Zákon stanovuje trest až deseti let vězení pro státní úředníky nebo kohokoli jiného, kdo by vyzradil státní tajemství. Novináři či další osoby podněcující k podobnému vyzrazení mohou dostat pět let vězení. Podle tiskové agentury Kjódó bude mít zákon okamžitě dopad na zhruba 460 000 dokumentů.

„Zákon říká, že jakékoli vyzrazení je špatné bez ohledu na okolnosti,“ řekla Jukiko Mikiová z nevládní organizace Clearinghouse Japan, která prosazuje zveřejňování informací.

Na dodržování zákona mají dohlížet dvě skupiny, z nichž jednu bude řídit premiér.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video