Nový Senát s převahou levice, vedený bývalým členem KSČ Milanem Štěchem, se rozhodl stáhnout návrh zákona o protikomunistickém odboji, který připravili ještě pravicoví senátoři.

Nový Senát s převahou levice, vedený bývalým členem KSČ Milanem Štěchem, se rozhodl stáhnout návrh zákona o protikomunistickém odboji, který připravili ještě pravicoví senátoři. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Zákon o protikomunistickém odboji Senát stáhl, pravice ho předloží znovu

  • 1766
Lidé, kteří se účastnili protikomunistického odboje i se zbraní v ruce, si na morální uznání svého počínání od státu ještě počkají. Senát, v němž na podzim získala většinu ČSSD, se rozhodl stáhnout zákon o protikomunistickém odboji, který horní komora, když ji ještě ovládala pravice. Vládní poslanci zákon znovu předloží.

Pro stažení zákona hlasovali senátoři ČSSD, KSČM a také dva ze čtyř lidovců. Podle ODS a TOP 09 jde o ostudné a arogantní rozhodnutí. Podle návrhu zákona by účastníci protikomunistického odboje měli nárok na příspěvek na lázně a vymazaly by se jím zatím nezahlazené tresty z doby komunismu.

"Nikdo nechce ubírat zásluhy statečným lidem, kteří proti komunismu bojovali, chceme zprovodit ze světa ostudnou legislativní normu," tvrdil senátor Pavel Lebeda z ČSSD. Ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra rozhodnutí levice označil za "černý den oranžové většiny v Senátu".

Zákona, který by morálně uznal odboj, se vládní koalice nevzdá

Hned po rozhodnutí Senát řekl jeho první místopředseda Přemysl Sobotka z ODS, že vládní strany budou zákon prosazovat znovu. "Musíme jasně deklarovat, že odpor zlu nikdy není marný," potvrdil předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík a místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová z Věcí veřejných označili postoj Senátu za bezprecedentní a pobuřující.

Fakticky se levici podařilo jen zdržet přijetí zákona. Až pravice zákon předloží znovu, bude moci zákon prosadit díky většině 118 hlasů ve Sněmovně, která může přehlasovat i senátní veto. Dnešní rozhodnutí oranžové většiny nemůže pravice bezprostředně přehlasovat, protože Senát jen zastavil zákona, který horní komora iniciovala v jiném složení.

"Hlavním smyslem zákona by mělo být hlavně morální ocenění lidí, kteří často s nasazením vlastního života bojovali proti komunistickému režimu," řekl již dříve bývalý senátor za ODS Jiří Liška, jeden z hlavních autorů návrhu zákona, který se levice rozhodla potopit.

Ocenění odboje slibuje vláda v programovém prohlášení. Napsala to do něj po pohřbu Paumera

Zákon podporovala i vláda Petra Nečase a výslovně to napsala i do svého programového prohlášení, když se ministři vrátili z pohřbu Milana Paumera, jednoho ze členů skupiny bratří Mašínů, která se prostřílela na Západ.

Za účastníka protikomunistického odboje měl být podle zákona uznán občan, který se ho účastnil alespoň 12 měsíců anebo člověk, který v souvislosti s touto činností utrpěl vážnou újmu na zdraví, byl nejméně tři roky vězněn, vykonal mimořádně záslužný čin nebo při odboji zemřel.

Je potřeba zákon o protikomunistickém odboji?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 30. prosince 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 12169
NE
NE 7297

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video