Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Zákon o protikomunistickém odboji prezidenta nenadchl, ale podepsal ho

  • 47
Prezident Václav Klaus podepsal zákon o protikomunistickém odboji. Sám k němu má výhrady a není o jeho správnosti zcela přesvědčen. V dopise předsedkyni Sněmovny Miroslavě Němcové podpis zdůvodnil tím, že nechce dál přispívat k polarizaci veřejné debaty.

"Zákon, i když o něm nejsem zcela přesvědčen, jsem podepsal, protože je to téma, s kterým se naše společnost dlouhodobě - ne příliš úspěšně - potýká, a já nechci přispívat k další polarizaci naší společenské debaty," napsal prezident Václav Klaus.

Co je v zákoně

  • Účastníci odboje dostanou jednorázově 100 tisíc Kč, pozůstalí manželé po nich polovic.
  • Odbojářům s nižším než průměrným důchodem bude důchod dorovnán na průměr.
  • Odškodnění nedostanou spolupracovníci bezpečnostních složek KSČ, členové Lidových milicí nebo prověrkových komisí.
  • Nárok budou mít bývalí členové KSČ, pokud byli ve straně pouze mezi lednem 1968 a dubnem 1969.

dopisu předsedkyni Sněmovny vysvětlil, že nevěří "zcela bezelstné upřímnosti předkladatelů" ani hloubce přesvědčení zákonodárců, kteří normu schvalovali. Poukázal na to, že někteří z nich byli ještě před několika týdny k zákonu značně kritičtí.

"Nevěřím pokusu zákonem popisovat dějiny a s odstupem 22 let od pádu komunismu tímto alibistickým způsobem 'vyřešit' naši minulost, nevěřím, že všichni ti, kteří autenticky narušovali a ohrožovali komunismus, budou mít zájem být pomocí tohoto zákona úředně za tuto svou činnost 'uznáni', a nevěřím, že o takovéto uznání naopak nebudou usilovat i ti, kteří komunismu ve skutečnosti vůbec neublížili," vysvětlila hlava státu.

Ať už úmyslným náznakem, nebo náhodou prezident vystihl známé bojovníky proti komunismu Ctirada a Josefa Mašína. Ti se v roce 1953 probili do Západního Berlína, ale předtím v Česku zabili dva policisty a pokladníka. To dodnes vzbuzuje kontroverze.

Ani po roce 1989 Mašínové po uznání československých úřadů nezatoužili - vnímali republiku jako zemi, která se s komunistickou minulostí nevypořádala. Ctirad Mašín v sobotu 13. srpna zemřel v sanatoriu ve státě Ohio.

Prezident si rýpl do legionářů

Klaus si také lehce šťouchl do legionářů - vojska, které za první světové války bojovalo proti ústředním mocnostem a bolševickému Rusku. Kritici vyčítají legionářům, o něž se první republika opírala a kteří napomohli jejímu samotnému vzniku, že to byli dezertéři.

"Když jsem začínal svou politickou kariéru jako ministr financí, byl mým velkým vzorem první československý ministr financí Alois Rašín. Když v roce 1922 požadovali legionáři odškodnění za to, že se postavili proti Rakousku, Alois Rašín poukázal na fakt, že on sám byl za vlastizradu odsouzen k trestu smrti, ale 'právem', jak dodal," vydal se prezident na historický exkurz.

Příklad legionářů a jejich žádosti podle Klause znamená, že se v historii podobné záležitosti řešily různým způsobem a že žádný univerzální náhled na ně není a být nemůže.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video