Když budou chtít muslimové pohřbít v ČR svého člověka bez rakve, budou muset na neveřejné pohřebiště, říká ministryně Karla Šlechtová. Podmínky pro jeho provoz budou velmi přísné. | foto: Dan Materna, MAFRA

Lidé budou moci vidět žeh. Šlechtová věří, zákon zatrhne i výstavu Bodies

  • 104
Člověku, který objedná pohřeb, bude muset pohřební služba dát detailní informace. „Aby tam bylo konkrétně vymezeno, za co platí, co koupil. A pokud bude chtít, bude moct vidět v krematoriu samotný žeh,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová poté, co poslanci z výboru pro veřejnou správu kývli na nový zákon o pohřebnictví.

Šlechtová netajila svou radost nad tím, že zákon do jehož prosazení vkládá nemalou energii, má šanci na přijetí. „Všichni jednou zemřeme a měli bychom se vůči tomu zákonu chovat tak, že nám pomáhá, aby i s našimi těly bylo naloženo správně,“ řekla novinářům ministryně.

Podařilo se podle ní odvrátit lobbistické návrhy, které nesly rukopis hrobníků a pohřebních služeb. Tři desítky poslaneckých pozměňovacích návrhů výbor ve čtvrtek nepodpořil.

Pohřební služby ale budou například nově muset mít zvláštní místnost pro úpravu zemřelých. „Upravovat zesnulé na chodbách je nepřípustné. Provozovatelé pohřebních služeb budou mít dva roky na to, aby si úpravnu vytvořili,“ uvedla Šlechtová.

Zdražení pohřbů se lidé nemusí bát, řekla ministryně

„Zavádíme kontroly ze strany státu, ministerstva pro místní rozvoj, ze strany krajů, ze strany obcí. Pokud někdo podniká správně, řádně, čistě a důstojně se stará o zemřelé osoby, tak pro něj to nebude problém,“ zdůraznila ministryně, která na sebe loni upozornila, když svůj zájem o problematiku pohřebnictví demonstrovala i rakvemi ve své kanceláři na ministerstvu. „Budeme kontrolovat pohřební služby, krematoria, technologie pecí a podobně,“ slíbila.

Zdražení pohřbů se podle ní lidé nemusí obávat. Sociálních pohřbů, které vypravují obce například lidem bez dědiců, se ohledně nákladů dotkne zákaz nejlevnějších papírových rakví, nově budou muset být nejméně pětivrstvé. Podle Šlechtové je těchto pohřbů zhruba 6500 ročně a obcím je proplácí stát.

Za porušení povinností při podnikání v pohřebnictví bude fyzickým osobám hrozit sankce do sta tisíc korun, firmám až do půl milionu. „Pokud někdo podniká řádně a důstojně se stará o zemřelé osoby, nemusí se obávat žádných sankcí,“ uvedla ministryně.

Šlechtová: Výstava lidských těl jako Bodies už nebude možná

Z výstavy Bodies

Vystavovat už po přijetí zákona nebude možné tělo zemřelého bez jeho souhlasu, jenž by musel dát ještě v době, kdy byl naživu.

Fakticky to bude znamenat, že v České republice už podle Šlechtové nebude moci být výstava typu „Bodies“, což je výstava pravých lidských těl a orgánů, které jsou ošetřeny a stabilizovány speciální konzervační metodou.

„Konání výstavy nyní nic nebrání. Výstava bude otevřena 22.2. a bude otevřena do 30. 6. 2017,“ reagoval za pořadatele výstavy Bodies Martin Zvoníček z agentury, která Bodies zastupuje. „Všechny exponáty pocházejí od dárců, kteří souhlasili s využitím dle domluvených podmínek. Výstava Body The Exhibition pochází z produkce ze Spojených států amerických, a oni mají všechny právní dokumenty řádně prověřeny,“ ohradil se proti tomu, co poslancům řekla ministryně pro místní rozvoj Šlechtová.

Rodiče budou moci žádat pohřbení mrtvě narozených dětí

Významná změna, kterou přinese zákon o pohřebnictví, se bude týkat také pohřbívání mrtvě narozených dětí, které se nyní pokládají za odpad.

Nově by rodiče mohli rozhodnout o pohřbení ostatků, na rozmyšlenou by měli čtyři dny. Zákon by poslanci mohli schválit na své příští schůzi, která začne 21. února. Pak ho dostane Senát a prezident a začít platit by mohl nejprve ve druhém pololetí tohoto roku.

10. března 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue