Nejčastějšími pachateli domácího násilí jsou muži, oběťmi ženy. Ilustrační foto.

Nejčastějšími pachateli domácího násilí jsou muži, oběťmi ženy. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zákon o domácím násilí pomohl obětem. Z domu za rok muselo 800 násilníků

  • 41
Pro sedmatřicetiletou Evu z Prahy byl letošní rok velice důležitý. Rozhodla se opustit manžela a i s dětmi začala nový život. Život bez ran a ponižování. V tomto roce byla totiž jednou z téměř patnácti set obětí domácího násilí u nás.

"Dlouho jsem váhala, jestli se mám na policii obrátit, ale v novinách jsem četla o několika podobných příbězích, kdy policisté na základě nového zákona muže vykázali. To mně dodalo sílu požádat o pomoc," vzpomíná po půl roce Eva.

Jí i dalším obětem domácího násilí pomohl nový zákon platný od letošního ledna. Ten umožňuje policii přímo na místě násilníka z bytu okamžitě vykázat a zakázat mu kontakt s obětí.

"Společné domácnosti muselo v loňském roce upustit na dobu vykázání na osm set osob, které se dopustily domácího násilí," řekla iDNES.cz Lucie Vaníčková Horníková, vedoucí intervenčního centra Bílého kruhu bezpečí (BKB).

Oběť už nemusí utíkat, pryč musí násilník
Právě tato instituce se největší měrou zasloužila o to, že český právní řád dostal nástroj, který ochraňuje oběti domácího násilí.

"Je to obrovská pomoc, protože jedinou šancí do té doby bylo z bytu odejít. Neměla jsem ale kam s dvěma dětmi jít. Tak jsem zůstávala a snášela jeho bití dál," popisuje svůj příběh Eva.

Dnes se život Evy i jejích dětí dostává pomalu do normálních kolejí. Po dvanácti letech zažili klidné Vánoce. "Nikdy jsme nevěděli, co se tátovi nebude líbit, nebo co ho rozčílí. Byly to úplné maličkosti, ale on kvůli nim dokázal mámě ublížit," doplňuje patnáctiletá dcera Karolína.

"Od začátku devadesátých let sice existovaly různé dílčí zákonné úpravy, ale jejich uplatnění bylo mnohdy komplikované, předpokládalo doložení mnoha důkazů. Až zákon, který začal platit letos v lednu dal policii a soudům nástroj, který umožní případ řešit komplexně," dodává Lucie Vaníčková Horníková.
 
Domácímu násilí se "daří" tam, kde chybí práce a peníze
Jednoznačně nejčastěji se násilí dopouštějí muži. "Počet žen, které byly během roku vykázány, pravděpodobně nepřekročí deset. Ve všech ostatních případech ubližovali muži," vypočítává pracovnice BKB.

Stále častěji také pracovníci narážejí na případy týrání starších lidí. "Naše intervenční centra, kterých je po republice celkem patnáct, pomáhaly řešit více než sto případů, kdy děti týraly své rodiče nebo prarodiče. K domácímu násilí nemusí tedy docházet jen mezi manželi, což jsou nejčastější případy, ale také mezi dalšími členy rodiny," řekla iDNES.cz Lucie Vaníčková Horníková.

Mezi kraji, kde k domácímu násilí dochází nejčastěji, vedou severní Morava a severní Čechy. "I tyto ryze osobní záležitosti souvisí s celkovým charakterem oblasti. Všechno jsou to lokality s poměrně vysokou nezaměstnaností, nižší životní úrovní," vysvětluje Lucie Vaníčková Horníková.

Rozdíly jsou také mezi městy a vesnicemi. "Na menších místech se často setkáváme s argumentem, že vyřešit nějaký problém fackou je vlastně normální. Dělal to tak už děda, otec, proč se tím tedy zabývat. Ale ono to všechno vždycky začíná první fackou a končí opakovaným násilím," upozorňuje pracovnice intervenčního centra.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video