Zákon má omezit krev v televizi

  • 81
V Senátu vzniká zákon, který televizím zakazuje vysílání násilných scén. Malí vrazi si z nich totiž berou příklad. Na "lavici obžalovaných" by vedle malých vrahů měli podle psychologů usedat i výrobci akčních filmů a her. Právě oni děti učí řešit problém útokem.

Na ten případ z letošního ledna primář brněnské kliniky dětské chirurgie Otakar Teyschl hned tak nezapomene.

Stačilo, aby jeho čtrnáctiletého pacienta z brněnských Maloměřic tři kamarádi bodli o pár centimetrů víc vpravo, jako to v akčním filmu udělal jejich oblíbený hrdina, a hoch by nežil.

"Myslím, že se otázka násilí v akčních filmech a hrách podceňuje," míní Teyschl. Nebezpečí si uvědomují i někteří politici, kteří chtějí televizím vysílání násilných scén zakázat.

"Mám už připravený pozměňovací návrh k novele trestního zákona, který by to upravil. Chceme, aby televizím hrozily za vysílání nevhodných pořadů vyšší pokuty," říká senátor Daniel Kroupa.

Úpravu chystá i v souvislosti s nejnovější brutální vraždou mezi školáky, která se odehrála v pondělí v Hanušovicích. Vrah i jeho oběť byli fanoušci počítačových her. A jak MF DNES řekli jejich kamarádi, vedle celkem neškodné rallye hráli i hry akční.

S prosazením zákona to však bude mít těžké. Poslankyně Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) se například domnívá, že by to byl přílišný zásah do svobody slova. "Sami rodiče by si měli ohlídat, co jejich děti sledují," míní Parkanová.

Agresivita je i v pohádkách 
Rodiče, kteří si o víkendech rádi ráno přispí a nechají své děti hltat televizní nabídku v dobré víře, že "dávají jen pohádky", by nejspíš byli překvapeni.

Agresivní chování totiž dávno není jen doménou akčních filmů. Začíná ovládat i kreslené seriály: Želvami Ninja počínaje a nyní nejpopulárnějšími Digimony konče.

"Dospělí by nikdy neměli své děti k televizi 'odkládat'. Zvlášť malé děti potřebují, aby je někdo pořadem provedl a pomohl jim ho pochopit," varovala tento týden na konferenci o násilí v televizi, kterou zorganizoval server Česká média, psycholožka Eva Vondráková.

Pokuta pro Fidorku
Jak se tedy pozná "škodlivý" film? Klíč vůbec nevězí v pouhém počtu ran a umírajících postav. "Filmy obsahující škodlivé násilí, jak tomu říkáme, jsou ty, které ho podávají atraktivně. Tedy případy, kdy se násilí dopouští kladný hrdina, je za to oslavován a naopak tam chybí odsouzení činu," vysvětluje členka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Pavla Gomba.

Právě vysílací rada dohlíží, aby televize alespoň přes den nevysílaly brutální filmy a pořady. A čas od času rozdává pokuty. Jednu z nejvyšších sankcí - půl milionu korun - rada vyměřila České televizi, a to za zdánlivě nevinný reklamní spot na čokoládu Fidorka, v němž šestiletá dívka uhodila panenkou do kapoty cizího vozu, až vyletěly airbagy. Překvapené spolujezdkyni pak z ruky vytrhla a ukradla právě Fidorku.

"Oproti tomu jsme se rozhodli nepokutovat televizi za to, že v odpoledních hodinách odvysílala film Smrt stopařek. Je v něm sice zobrazeno násilí ve velmi naturální podobě, ale na druhou stranu ten film děti varuje před nebezpečími, která na ně číhají. A vrah je potrestán," podotýká Gomba.

Násilí nesmí přitahovat 
Potíž je zkrátka hlavně v tom, že zatímco ve starších filmech se násilí dopouštěly záporné postavy, dnes je to přesně obráceně. A své nepřátele čím dál častěji kopou, mlátí a střílejí kladní hrdinové, s nimiž se děti ztotožňují.

Nebezpečné také je, když je ve filmu příliš pomíchaná fikce s realitou a dítě je nedokáže rozlišit. Nejohroženější skupinou jsou podle psychologů děti od dvanácti do čtrnácti let.

"Dnes už nikdo nepochybuje, že násilí v médiích a dětská kriminalita spolu souvisí. I když to neovlivní všechny děti, část z nich má sklony identifikovat se s agresivním hrdinou," podotýká soudní znalec v oboru psychologie Michael Šebek. Pouhý zákaz násilných filmů v televizích, který připravuje senátor Kroupa, podle něj nestačí. "Hlídat to musejí hlavně rodiče," upřesnil Šebek.

Že samotný zákaz vysílání takových pořadů nic nevyřeší, si myslí i mediální analytička Irena Reifová. "Zakázané ovoce chutná nejvíc, takže děti, které o to budou stát, si ty filmy půjčí v půjčovně nebo si je najdou na internetu," upozorňuje Reifová a dodává: "Média jsou v tomto ohledu obětním beránkem. Násilí se dopouštějí psychicky narušené děti. Film nebo hádka rodičů je už pak jen spouštěcím mechanismem." 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video