Italský premiér Silvio Berlusconi (leden 2010)

Italský premiér Silvio Berlusconi (leden 2010) | foto: AP

Zákon jsem já. Berlusconi umlčel soud jako diktátor

  • 12
Konec žertů, Itálií se šíří puch diktátorského režimu. Premiér Silvio Berlusconi, který v zemi ovládá většinu médií a nutí je, aby mu domalovávala na fotografiích vlasy, si odklízí z cesty soudy. Včetně ústavního.

Itálie se stává pravou dobrodružnou školou pro právníky. Záměr zákonů, které jeden z nejbohatších Italů posílá do parlamentu, je jasný: chci vládnout a nechci k soudu. Ten ho obviňuje z falšování účetnictví a daňových podvodů, ale i z podplácení svědka nebo spojení s mafií.

Plán číslo jedna na zastavení soudu vydržel Berlusconimu rok. Poté, co byl na jaře roku 2008 znovu zvolen na premiérský post, urychleně nechal přijmout zákony, díky nimž nejvyšší představitelé země získali rozsáhlou imunitu. Beztrestnost se nevztahovala jen na rozhodování ve funkci, jak je obvyklé v jiných zemích, ale na všechny kauzy.

K SOUDU ZA KORUPCI BERLUSCONI NEPŘIŠEL

Radši zahajoval summit o hladu

Ale loni na podzim zákon zrušil Ústavní soud, zmrazené případy roztály a premiérská pošta se začala hemžit pozváními k soudu.

"Nemůžu, vládnu," dvakrát vzkázal Berlusconi. Až se nakonec tento týden, ve středu večer, tato výmluva stala zákonem. Poslanci ji přijali v poměru 316 ku 239.

Čeká se, že se Senát, kde má Berlusconiho uskupení také většinu, chopí návrhu zákona s podobnou ochotou. Kdo je ve vládě, bude moci na soudní obsílku odpovědět, že nepřijde a že má "zákonnou zábranu". Výmluva vydrží půlrok a dá se zopakovat třikrát.

Krátký proces se soudem

To je rok a půl klidu. Jenže, Berlusconi má mandát až do jara roku 2013. Doběhne ho soud? Nemusí.

Premiér filuta má i pro tento případ v kapse justiční zásah, kterému říká modernizace soudnictví. V Senátu je návrh zákona o takzvaném "krátkém procesu". Ten má dát časový limit soudním procesům. Jde o to, protahovat Berlusconiho soudy až do doby, kdy vyprší jejich "lhůta".

Zastánci změn mají samozřejmě plnou pusu blahodárnosti zavedení lhůt. Zkrátí totiž zdlouhavé procesy a uvolní ruce zahlceným soudcům. Mnoho lidí si žaloby rozmyslí.

Obvinění totiž bude muset soudce předložit do dvou let od podání žaloby. Když se to nepodaří, soud skončil. Limity se vztahují i na sérii odvolání. Proces ve výsledku nepřesáhne šest let.

Chystaný zákon se bude vztahovat i na již otevřené případy. Výjimkou budou ti obvinění, kteří už mají záznam v trestním rejstříku, dále těžké případy, u nichž hrozí alespoň desetileté vězení, a nakonec teroristické a mafiánské kauzy.

"Kdyby soudci více pracovali, soudy by byly rychlejší," tvrdí ovšem Maurizio Gasparri, šéf Berlusconiho strany Lid svobody v parlamentu a hlavní zastánce zákona.

Tisíce případů do koše

Podle týdeníku The Economist se zástupci italských soudů děsí. Účinek zákona bude podle nich "devastující". Odhaduje se, že víc než sto tisíc kauz skončí v prázdnu.

Soudci mají mediálního magnáta Berlusconiho v merku od roku 1994, kdy se stal premiérem poprvé. Obvinění je řada – od praní peněz přes pletky s mafií, daňové úniky, podíl na vraždě, ale i uplácení politiků, soudců a finanční policie. Berlusconi všechna obvinění odmítá a osočuje soudce z politických útoků.

Jak je možné, že při tom všem ho lidé stále podporují? "Itálie není normální země. I anomálii jako Berlusconi musíte vnímat v kontextu. Neudělal nic horšího než jakýkoliv jiný italský podnikatel," hájí ho dlouholetý přítel Fedele Confalonieri z Berlusconiho mediální skupiny Mediaset.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video