Oba pánové se při setkání usmívali jen jednou - na samém začátku.

Oba pánové se při setkání usmívali jen jednou - na samém začátku. | foto: ČTK

Základnu nechceme, řekl Paroubek velvyslanci USA

  • 3094
Šéf ČSSD Paroubek se kvůli radarové základně sešel s americkým velvyslancem Graberem. Oficiálně mu oznámil, že jeho strana odmítá stavbu základny v ČR. O změně názoru by prý ČSSD uvažovala, pokud by základna byla součástí dohody všech zemí NATO. To se ale zatím nezdá pravděpodobné.
Protiraketový radar

Pokud Američané ještě dnes ráno doufali, že by druhá nejsilnější strana v zemi tak úplně neodmítla jejich radarovou základnu, nyní mají jasno.

"Informoval jsem pana velvyslance o naprosto převažujícím stanovisku členů sociální demokracie, kteří jsou proti základně," prohlásil po setkání Paroubek.

Jeho slova si mohl přímo vyslechnout i velvyslanec Richard Graber. Ten ovšem dával najevo, že věří ve změnu postoje ČSSD. "Věřím, že všem jednáním není konec, jsme na začátku," prohlásil velvyslanec.

Na začátku ale rozhodně není ČSSD, Paroubek dnes jasně prohlásil, že definitivní stanovisko strany zazní už příští víkend po jednání širšího vedení ČSSD. Je takřka jisté, že sociální demokraté budou proti základně.

Téma základny se tak už nebude přetřásat ani na březnovém sjezdu ČSSD. "Nevidím k tomu důvod, nemyslím, že se za šest týdnů objeví nějaké nové skutečnosti než ty, které máme nyní," podotkl Paroubek.

"V této fázi máme tohleto stanovisko, ale jsme schopni vývoje, pokud na naše připomínky půjde americká strana. "     

Šéf opozice se také znovu vyslovil pro referendum. Podle něj by  o americké základně měli rozhodnout občané. Když ale Paroubek dostal konkrétní otázky, zda by lidové hlasování bylo vůbec možné, přiznal, že nemá přesné informace a potřebuje se poradit se svými poradci.

Pokud by o základně rozhodovali poslanci ve Sněmovně, ti z ČSSD by se museli řídit jednotným stanoviskem vedení. "Bylo by to závazné hlasování," řekl dnes šéf strany.

Paroubek: Stanovisko můžeme změnit, ale...
Mnohé o tom, jak setkání ambasadora s vůdcem české opozice vypadalo, naznačil následný tiskový brífink. Oba muži na něm odpovídali na několik novinářských dotazů.

Graber mluvil o tom, jak si váží spolupráce USA s Českem, jak radar bude chránit také Česko, jak je potřeba dál a dál trpělivě jednat.

Paroubek naproti tomu sice také pochválil spolupráci s USA, nejvíc ale mluvil o nechuti členů ČSSD k základně, o tom, jak je strana připravena někdy v budoucnosti své stanovisko ještě i zvážit. Ale to by prý USA musely udělat ústupky.

"Dáváme jednoznačně přednost tomu, aby umístění radarové základny bylo v rámci vícestranných jednání, na bázi principů kolektivní obrany," prohlásil Paroubek.

Přeloženo do srozumitelnější řečí - pokud by radarová základna USA byla součástí obrany NATO a domluvilo se na ní více zemí, ČSSD by uvažovala o změně stanoviska.

"Pokud bude tento posun ze strany USA, tak z toho vyplývá, že můžeme o těch věcech jednat znovu. V této fázi máme tohleto stanovisko, ale jsme schopni vývoje," avizoval šéf sociální demokracie.

A pokud tento "posun" nenastane? "Naše stanovisko by se nezměnilo," dodal.

Velvyslanec: Radar jako doplněk obrany NATO
Americký velvyslanec si nechával Paroubkova slova pečlivě přeložit. Poté s diplomatickým klidem ve tváři i s diplomatickým jazykem naznačoval, že takový "posun" zatím nelze čekat.

"Byla to velice dobrá konverzace. Chápu stanovisko sociální demokracie, nicméně naléhám na to, abychom přistupovali k této otázce flexibilně," byla první Graberova slova. 

"Jsme teprve na začátku všech jednání mezi českou a americkou stranou, a ani jedna strana neví, jak tato konečně smlouva bude nakonec vypadat. Proti si myslím, že flexibilita je klíčovým slovem," pokračoval.

A Paroubek na jeho slova zareagoval. "Jsme schopni vývoje našeho stanoviska, pokud na naše připomínky půjde americká strana. Pokud hovoří americká strana o flexibilitě, tak věřím, že má na mysli i toto. Jsme připraveni jednat, i když nevím, jestli by naše stanovisko bylo jiné než nyní," tvrdil Paroubek.  

Na jeho klíčový požadavek velvyslanec odvětil, že radarová základna by nebyla sice součástí NATO, ale doplňkem pro systémy NATO.

"Věříme, že toto zařízení by bylo doplňkové k protiraketovému systému NATO, a v budoucnosti se tento systém bude zvažovat také ze strany NATO," řekl doslova, což ale ČSSD nestačí.

"Cítíme to jako budoucí příspěvek ze strany USA k možnému budoucímu protiraketovému systému v rámci NATO. Americká strana věří, že umístění této stanice by napomáhalo zlepšení bezpečnostní otázky České republiky," snažil se argumentovat velvyslanec.

Jste skvělí spojenci, tvrdí velvyslanec Graber
Na otázku iDNES.cz, zda USA nezvažují možnost postavit radar jinde než v Česku, velvyslanec Graber odpověděl, že ne.

"Česká republika byla našim skvělým spojencem ve válce proti terorismu. Máme hodně  společného, demokracii i tržní hospodářství," uvedl velvyslanec.

Podle něj mají USA několik dobrých důvodů, proč mít radar právě v Česku. "Jeden z důvodů je zeměpisný, a druhý, že Češi byli vždycky naši dobří přátelé a spojenci," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video