Základnou teroristů byl Hamburk

  • 73
Ředitel FBI Robert Mueller potvrdil zprávy amerického tisku, že mozkem teroristických útoků z 11. září byl Chálid Šajch Muhammad narozený v Kuvajtu. "Jsme si jisti, že Muhammad byl jednou z klíčových postav v loňských útocích," uvedl Mueller pro list Washington Post. Základnou teroristů byl severoněmecký Hamburk.

Podle něj se na jednoho z pobočníků vůdce Al-Kajdy Usámy bin Ládina vyšetřovatelé soustředili už dlouho, byť se jeho jméno objevilo na veřejnosti v souvislosti s 11. zářím až tento týden.

Experti teď na základě řady zjištění soudí, že inspirace k tomuto brutálnímu činu přišla od šéfů Al-Kajdy z Afghánistánu, nicméně vlastní spiknutí bylo připraveno v teroristické buňce v Německu a finance na provedení atentátů přišly z Afghánistánu přes Spojené arabské emiráty, dodal Robert Mueller.

Německé stopy si ve čtvrtek všiml i vlivný deník Los Angeles Times. Ten s odvoláním na americké zpravodajské služby napsal, že Šajch Muhammad se podle několika zdrojů někdy v roce 1999 sešel v Hamburku se třemi arabskými teroristy, kteří loňského 11. září s největší pravděpodobností pilotovali unesené letouny. Jednalo se o Muhammada Attu, Marvána Šihhího a Zijáda Džarráha, kteří v severoněmeckém městě pobývali po většinu roku 1999.

Roli Šajcha Muhammada dlouho podceňovali

Tato zjištění může vyřešit jeden z hlavních rébusů kolem událostí z 11. září: kdo koordinoval akce skupiny únosců a byl zároveň spojkou mezi nimi a nejvyššími vůdci Al-Kajdy?

Vyšetřovatelé tvrdí, že touto klíčovou postavou byl právě tajemný Muhammad. Shromážděné poznatky prý dokládají, že tento muž, který se stále pohybuje na svobodě kdesi na afghánsko-pákistánském pomezí, byl jedním z mála spiklenců, kteří byli přímo zasvěceni do detailů celé operace včetně vytipování vhodných osob, jejich výcviku a financování.

Úřady se donedávna v souvislosti s 11. zářím spíše soustředily na prominentního operačního šéfa Al-Kajdy Abú Zubajdu, který byl v březnu dopaden v Pákistánu, zatímco Šajch Muhammad nebyl v centru jejich pozornosti.

"Nemyslím si, že lidé docenili, jak důležitým hráčem se Muhammad stal v hierarchii Al-Kajdy. Zjistili jsme to až teď," uvedl vyšetřovatel.

Podle některých spekulací upozornil FBI na roli Šajcha Muhammada zajatý Abú Zubajda. Podle listu Washington Post se měl vyjádřit, že právě Muhammad přišel s plánem koordinovaného únosu letadel a jejich nasměrováním na cíle v New Yorku a Washingtonu.

STŘEDA 5. června 2002:

USA věří, že odhalily strůjce 11. září
Američtí vyšetřovatelé se domnívají, že už vědí, kdo naplánoval loňský útok na Světové obchodní centrum. Dva vysocí představitelé pro boj s terorismem oznámili, že útoky připravil Chálid Šajch Muhammad narozený v Kuvajtu. Blízký spolupracovník šéfa sítě Al-Kajda Usámy bin Ládina je na svobodě a pobývá někde v Afghánistánu nebo okolních státech. Řekl to americký představitel, jenž si nepřál být jmenován.

Muhammad se dostal na seznam nejhledanějších teroristů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) i kvůli podílu na plánování útoků na americká letadla v roce 1995.

Vyšetřovatelé předpokládají, že na přípravě útoků se podíleli i další bin Ládinovi pobočníci, ale přibývá důkazů, že Muhammad byl v centru operačního plánování a realizoval tak konkrétně bin Ládinovy výzvy k útokům na Američany. "K 11. září ho poutá řada vazeb. Je nejvýznamnějším operačním hráčem, který je na svobodě," uvedl americký představitel. "Snažíme se ho najít a předat soudu," dodal.

Také druhý představitel, který rovněž trval na anonymitě, uvedl, že Muhammad hrál klíčovou roli při přípravě útoků, ale přetrvávají nejasnosti, jak rozsáhlé bylo jeho velení operaci. Podle tohoto představitele se na organizaci útoků významně podíleli i další bin Ládinovi spolupracovníci, včetně abú Zubajdy, kterého drží Američané v zajetí.

Rozhodně však patří mezi šest nejdůležitějších velitelů Al- Kajdy, dodal představitel.

Boj s terorem

USA se chystají na teroristy v Pákistánu

Vše o boji s terorismem

Podle vyšetřovatelů většina z 19 teroristů, která 11. září unesla čtyři letadla, neznala celý rozsah akce, případně to, že mají zemřít. Muhammad podle všeho znal celou operaci, uvedl americký představitel pro boj s terorismem, podle něhož měl Muhammad také blízko k Abú Zubajdovi.

Zubajdá údajně řekl vyšetřovatelům, že letadlo, jež 11. září nakonec havarovalo na pennsylvánském venkově, mělo podle plánů zasáhnout Bílý dům.

Podle FBI je Muhammadovi 37 nebo 38 let, někdy nosí plnovous a brýle a má mírně nad váhu.

Vyšetřovatelé se mimo jiné opírají o dokumenty a laptop zabavený dva dny po 11. září jednomu pákistánskému radikálovi. Jeden z dokumentů, s kodovým označením Bojinka, obsahoval plán na umístění 11 bomb do civilních letadel mířících do USA. Další popisoval bombový útok na hlavní stan CIA v Langley ve státě Virginia, nezmiňuje však, jak by měl být útok proveden.

V roce 1996 byl Muhammad v USA obžalován za údajný podíl na nezdařeném spiknutí v roce 1995, při němž mělo být vyhozeno do povětří několik letadel amerických leteckých společností na linkách z Asie do Spojených států. Na těchto přípravách pracoval s Ramzím Ahmadem Júsifem, který je v americkém vězení. S Júsifem se podle FBI Muhammad podílel i na organizaci prvního teroristického útoku na newyorské Světové obchodní centrum v roce 1993, při kterém zahynulo šest lidí.

Kuvajťan Chálid Šajch Muhammad, kterého američtí vyšetřovatelé podezřívají z toho, že naplánoval loňský útok na Světové obchodní centrum, 5. června 2002


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video