Stejní žáci, různá rodná čísla. Případ vyšetřuje sokolovská hospodářská kriminálka. Ilustrační foto.

Stejní žáci, různá rodná čísla. Případ vyšetřuje sokolovská hospodářská kriminálka. Ilustrační foto. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Škola v Horním Slavkově přepisovala rodná čísla. A obírala stát

  • 2
Z rozsáhlých machinací se státními dotacemi je podezřelá Základní umělecká škola v Horním Slavkově. Podle informací MF DNES kontrola z městského úřadu zjistila, že škola přepisovala rodná čísla žáků. Dospělé studenty omlazovala, aby získala statisíce korun navíc. Z nedotovaných žáků dělala dotované.

Když si kontrola z radnice v Horním Slavkově vyžádala v Základní umělecké škole potvrzení žáků o studiu, nahlásila ředitelka školy Olga Müllerová vloupání do kanceláře a ztrátu důležitých dokumentů.

Olga Müllerová je nyní v pracovní neschopnosti a nezvedá mobilní telefon. Že je nemocná, oznámila krátce po kontrole. Dosud si nepřevzala ani protokol o výsledku prověrky, aby se k alarmujícímu zjištění mohla vyjádřit.

"Plánovaná veřejnosprávní kontrola zkoumala hospodaření za rok 2011. Rada města jí dala za úkol zaměřit se právě na zapisované studenty. Obdrželi jsme totiž anonym s upozorněním, že údaje u žáků neodpovídají skutečnosti," řekla starostka Jana Vildumetzová.

Případem se zabývají policisté

Kauzu včetně vloupání vyšetřuje policie. "Případ má na starosti sokolovská hospodářská kriminálka. Vyšetřování je ale teprve na začátku," uvedla policejní mluvčí Kateřina Böhmová. Podle zjištění MF DNES se v evidenci školy objevovali titíž žáci, ale každý rok s jiným rodným číslem.

Zatím není jasné, o kolik peněz škola stát připravila. Vedení radnice o výsledku kontroly musí mlčet, protože ředitelka Müllerová ještě nepřevzala protokol z prověrky. Na jednoho žáka v hudebním oboru ale škola pobírá kolem 20 tisíc korun, na žáka v tanečním oboru přibližně 10 tisíc korun.

Škola si takto mohla přijít ročně odhadem na 100 nebo 200 tisíc korun navíc. A použila je na platy a odměny pro zaměstnance (samotný chod lidušky hradí hlavně město). Mezi nimi je i několik příbuzných ředitelky Müllerové. Například její dcera, manžel a maminka. Učitelé buď o průšvihu netuší, nebo o něm radši nechtějí mluvit. "Nic o tom nevím. Do způsobu odměňování nikdo z nás nevidí," poznamenal vedoucí loketské pobočky ZUŠ v Horním Slavkově Jan Zapf. Komentovat události ve škole odmítla i sekretářka Zdeňka Čedíková.

Podobný problém byl ve Varech

Problém ve slavkovské ZUŠ se podobá tomu staršímu v Základní umělecké škole v Karlových Varech. Kontrola z krajského úřadu mimo jiné zjistila, že tehdejší přítelkyně ředitele Václava Richtera brala ve škole jako učitelka při úvazku sedm hodin týdně za dva roky celkem 306 tisíc korun na odměnách. A že díky uměle navyšovanému počtu žáků získala škola v letech 2009 a 2010 od státu 1,7 milionu korun navíc.

Ředitel dostal výpověď pro nadbytečnost. Ale odvolal se a soud označil vyhazov za neoprávněný. Celkem už Richter dostal čtyři výpovědi a nové vedení školy ho odmítá vzít zpět do práce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video