Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zakázka na výstroj pro strážníky byla chybná. Praha má platit půl milionu

  • 25
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyměřil pokutu ve výši 500 tisíc korun hlavnímu městu Praze. Důvodem je závažné pochybení ve veřejné soutěži za více než 38 milionů korun, ve které městská policie vybrala novou výstroj strážníků. Rozhodnutí není pravomocné.

„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil svým prvostupňovým rozhodnutím ve správním řízení zahájeném z moci úřední na základě obdrženého podnětu pokutu ve výši 500 000 Kč hlavnímu městu Praze za porušení zákona o veřejných zakázkách při zadávacím řízení ‚Dodávky výstrojního materiálu pro Městskou policii hl. m. Prahy‘,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí úřadu Martin Švanda.

Ředitel městské policie Eduard Šuster podepsal smlouvu s vítěznou firmou letos 18. května. Je na částku přesahující 38 milionů korun a týká se dodávek oblečení, jako jsou softshellové bundy, zimní bundy, kalhoty, trička, košile, vesty, rukavice a další součásti oděvu.

Sporné hodnocení výstroje

Policie při výběru dodavatele nového oblečení volila mezi více uchazeči. Vítězná společnost Bartolini sice nenabídla nejnižší cenu, hodnotící komisi ale přesvědčila údajně nejlepšími vlastnostmi oděvu, jako je pohodlnost střihu nebo hmotnost zboží.

Společnost Xena, která v soutěži skončila jako druhá, přestože nabídla nižší cenu, považovala toto hodnocení za zavádějící. Například proto, že policie uvedla, jakou gramáž látky u jednotlivých kusů oděvu požaduje. Její dodržení ale vedlo k větší hmotnosti zboží, než jakou měl vítězný vzorek firmy Bartolini, která naopak gramáž nedodržela.

Potíže s botami

Bez komplikací se neobešlo ani výběrové řízení na dodávky nových bot pro pražské strážníky. Vedení městské policie tvrdí, že vítězná firma dodala jiné boty, než se kterými zvítězila. Jednatel firmy naopak uvádí, že policie rozešila jím podepsanou smlouvu a dodala do ní jinou dokumentaci (více o případu čtěte zde).

V tomto případě padla trestní oznámení z obou stran, podle informací iDNES.cz je ale policie odložila.

Firma Xena se takovým postupem cítí poškozená. „Cenová nabídka mohla být radikálně jiná, neboť gramáž látky odráží její cenu. Navíc pokud by zadavatel stanovil, zda preferuje vyšší či nižší než doporučenou gramáž, mohl by uchazeč lépe zpracovat nabídku,“ uvedl jednatel Xeny Vlastislav Římský v odpovědi na dotazy, které mu položil ÚOHS. Úřad mu v tomto bodě dal za pravdu.

Podle antimonopolního úřadu nebyl dostatečně jasný způsob hodnocení nabídek. „Zadavatel tak postupoval v rozporu se zásadou transparentnosti, neboť uchazeči nemohli mít na základě nastavených kritérií jasnou představu, jak budou zadavatelem posuzovány odchylky od doporučené hodnoty gramáže zboží či jaké konkrétní parametry v rámci střihu budou hodnoceny a jaké řešení střihu zadavatel co do funkčnosti a vzhledu preferuje. Tento postup zadavatele mohl mít podstatný vliv na výběr nejvhodnější nabídky,“ vysvětlil v tiskové zprávě antimonopolní úřad.

Ještě předtím, než vydal své rozhodnutí, požádal městskou policii o zaslání dokumentace. To se ale nestalo. Vyměřená pokuta není pravomocná, Praha se proti ní může odvolat.

Městská policie se nejprve k dotazu iDNES.cz nevyjádřila, později poslala zprávu, že se cítí být poškozena informacemi, které se v médiích objevily. „Městská policie Praha především nesouhlasí a důrazně se neztotožňuje se závěry, které byly v prvním stupni rozhodnutí ÚOHS učiněny. Veškeré skutečnosti svědčící o zákonnosti a správnosti postupu MP Praha v rámci realizace této veřejné zakázky však budou z pochopitelných důvodů uvedeny až v rozkladu, který bude jako opravný prostředek v souladu se zákonem podán k rukám předsedy ÚOHS,“ sdělila mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video