V návrhu zákona se počítá se zákazem nočního vycházení dětí. Kapitola souvisí hlavně s dětmi z imigrantských menšin.

V návrhu zákona se počítá se zákazem nočního vycházení dětí. Kapitola souvisí hlavně s dětmi z imigrantských menšin. | foto: AP

Zákaz vycházení dětí v noci i více kamer do ulic. Francie řeší nový návrh zákona

  • 33
Zákaz nočního vycházení dětí mladších třinácti let, zabavení auta při jízdě bez řidičáku nebo pod vlivem alkoholu či rozšíření kamerového dozoru na ulicích. To jsou některé body nového francouzského návrhu zákona, o kterém začali jednat tamní poslanci. Cílem vlády je posílit vnitřní bezpečnost ve Francii.

Návrh má nahradit půl dekády starou současnou normu. Na zákoně, který by měl platit pět let, se podílela i vláda. Je na něm patrná stopa prezidenta Nicolase Sarkozyho, jenž už jako ministr vnitra hodně sázel na přísný postup.

V návrhu se počítá kupříkladu se zabavením vozu při řízení bez řidičáku nebo pod vlivem alkoholu. Ve výsledku nebudou soudci muset tak přísné opatření uplatnit, ale vždy budou muset žádat zdůvodnění.

CO JE JEŠTĚ V NÁVRHU

- Bary a diskotéky musí klientům zdarma poskytnout testy na alkohol. (Ve Francii platí zákaz řízení až od 0,5 promile alkoholu v krvi.)

- Očekává se zpřísnění postihu trestních činů, jako je např. vloupání.

- Předpokládá se rozšíření možnosti odposlechů při vyšetřování organizované kriminality a snazší přístup do registrů se jmény lidí, kteří v minulosti spáchali zločin.

Úřady také mohou v případě nutnosti navrhnout zákaz nočního vycházení dětí mladších třinácti let bez doprovodu rodičů. A to pokud usoudí, že jejich přítomnost na ulicích ohrožuje jejich zdraví, bezpečnost a morálku. Rodiče v noci se potulujících dětí budou moci podle zákona dostat pokutu ve výši až 450 eur (necelých 12 tisíc korun).

Tento článek návrhu zákona souvisí hlavně s problémy s dětmi z přistěhovaleckých menšin. Od bouří na předměstích Paříže a dalších francouzských měst před pěti lety se totiž na jejich postavení mnoho nezměnilo.

Francouzské sdělovací prostředky předpokládají, že návrh vzbudí v parlamentu velké spory, ačkoliv ho podala vláda, která má v obou komorách parlamentu většinu.

Kritika se ozvala z řad socialistické opozice i z řad soudců a advokátů. Podle jejich odborových organizací je to "kondenzát primitivní a nebezpečné ideologie, která řídí posuzování bezpečnostní problematiky už několik let, a ve jménu společnosti, kde se absurdita mísí s paranoiou, se v něm neužitečné kombinuje s nepřijatelným".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video