Bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková znovu zkouší prosadit zákon, podle nějž by obce mohly na tři měsíce zakázat přístup do obce přespolním, kteří opakovaně páchají přestupky. Zákon podepsali poslanci všech tří vládních stran.

Bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková znovu zkouší prosadit zákon, podle nějž by obce mohly na tři měsíce zakázat přístup do obce přespolním, kteří opakovaně páchají přestupky. Zákon podepsali poslanci všech tří vládních stran. | foto:  Michal Šula, MF DNES

Zákaz pobytu za drobné krádeže a další přestupky je opět ve hře

  • 55
Poslancům vadí chování lidí, kteří páchají drobné krádeže a jiné přestupky, ale obce je nemohou účinně postihnout. Exprimátorka Chomutova a poslankyně ODS Ivana Řápková získala spojence mezi kolegy z vládních stran, aby byla schválena nová sankce - zákaz pobytu na 3 měsíce za opakované přestupky pro ty, kdo nemají v obci trvalý pobyt.

"Současný rozsah sankcí je nedostatečný. Vymahatelnost pokut bývá v praxi často problematická," napsala Řápková do zdůvodnění návrhu. Podobný už jednou zkoušela prosadit. Protože měla vláda výhrady, upravila ho, původně navrhovala možnost zakázat za opakované přestupky pobyt na rok.

Pod zákon, který by umožnil vykázat dočasně z obce osoby bez trvalého pobytu, které opakovaně ruší noční klid, budí veřejné pohoršení například nabízením prostituce na ulici, znečišťují veřejné prostranství nebo kradou, ale tak, aby to nebyl trestný čin, se podepsaly téměř dvě desítky poslanců z ODS, TOP 09 a VV.

Petr Gazdík byl znovu zvolen předsedou hnutí Starostové a nezávislí (4. června

"Starostové obce dobře vědí, jaký je problém s tím, jak se chovají někteří recidivisté. Ten návrh má pomoci k tomu, abychom jim v tom zabránili," řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík, který se pod návrh také podepsal. Jde třeba o to, že když někdo páchá opakovaně drobné krádeže a škoda nepřesáhne pět tisíc korun, nejde o trestný čin a pokuty nepomáhají.

Není to typicky politické téma, které by mělo rozdělovat pravici a levici, věří Gazdík, že by zákon mohl získat podporu napříč politickým spektrem. "Vyšla jsem vstříc námitkám proti mému původnímu návrhu, který je teď také stoprocentně koaliční, protože ho podporují poslanci všech tří vládních stran," zdůraznila ve vyjádření pro iDNES.cz Řápková.

Vykázat také nebude moci obec delikventy, kteří opakovaně páchají přestupky, ale mají v obci trvalý pobyt. Když by dostal zákaz pobytu "přespolní", mohl by do obce jen s výslovným povolením správního orgánu, který zákaz uložil - a to v případě, že by si v místě musel vyřídit nutné osobní záležitosti (na úřadě či například u lékaře).

Pokud by někdo nerespektoval uložený zákaz pobytu na tři měsíce, bylo by to již možné kvalifikovat jako trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí, což by mělo dotyčného dostatečně odstrašit.

Návrhem Řápkové a jejích kolegů se bude ve středu zabývat vláda. Když dávala ministerstva k zákonu připomínky, upozornili někteří ministři například na to, že sankce zákazu pobytu je podle nich nepřiměřená. Zákon by také nijak neřešil to, že obec sice zakáže pobyt na svém území tomu, kdo opakovaně páchá přestupky, ale dotyčný v tom může dál pokračovat v jiném místě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video