Plnovous je v Tádžikistánu už minulostí. Stát nařídil všem mužům sestřihnout vousy tak, aby nebyly delší než pěst. Ilustrační foto.

Plnovous je v Tádžikistánu už minulostí. Stát nařídil všem mužům sestřihnout vousy tak, aby nebyly delší než pěst. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Délka na pěst a ani o fous víc. Tádžikistán brojí proti plnovousům

  • 2
Tádžická vláda nařídila tamním mužům sestřihnout své plnovousy. Dušanbe tvrdí, že tím bojuje proti islámským radikálům. Vousáči mají v Tádžikistánu problém najít práci a státní úředníci se musí povinně holit úplně.

Tádžická vláda vydala kontroverzní zákaz kvůli obavám z možného růstu vlivu extremistů v zemi. Bojí se totiž, že by tamní sunnitští radikálové, kteří bojují po boku Talibanu v sousedním Afghánistánu, mohli šířit extremistické názory i doma. A plnovous se jako symbol islamismu stává v této středoasijské zemi nežádoucím.

Nařízení vzniklo na popud vládního výboru pro náboženské otázky a schvaluje ho i tamní nejvyšší islámská rada známá jako Ulama, píše server News.tj. Právě respektování vládního předpisu ze strany náboženských autorit je klíčovou podmínkou pro jeho uplatnění v zemi, kde se k islámu oficiálně hlásí devadesát procent obyvatelstva.

Škola Hanafi

Islám se dělí na dva základní proudy - ší'a a sunna. Podle toho jsou označováni jejich stoupenci.

Hanafi je jednou ze čtyř sunnitských škol vykládajících islámské právo. Vyznačuje se větší benevolentností při používání právních kliček pro překonání některých ustanovení Koránu.

Zdroj: Petr Osina - Islámské právo a jeho prameny

Nový předpis přikazuje tádžickým vousáčům sestřihnout svou chloubu na takovou délku, aby vousy nepřesahovaly velikost sevřené pěsti. V bývalé sovětské republice by tak se svým plnovousem neuspěl ani kdysi tolik vyzdvihovaný Karel Marx či Lev Nikolajevič Tolstoj.

Omezení se nicméně netýká celé populace, ale pouze muslimů hlásících se k sunnitské škole Hanafi, upozorňují místní média. I tak se ovšem nařízení dotkne většiny mužů v zemi. Ostatní proudy totiž tvoří v Tádžikistánu menšinu.

Jaký trest bude následovat za porušení zákazu, místní autority neupřesnily.

Vousy jako symbol islamismu do práce nepatří

Obdobné nařízení vydala tádžická vláda už v roce 2009, kdy zakázala všem učitelům mladším padesáti let nosit vousy jakékoli délky. Jejich starším kolegům ale umožnila privilegium bradky do tří centimetrů.

Rovněž všichni státní úředníci museli povinně shodit vousy a denně se holit. Vousy se postupně staly v zemi takovým tabu, že muži, kteří je nosí, mají prý problém najít práci. Diskriminaci vousáčů v zemi popisuje zpráva o stavu náboženské svobody, kterou loni vydaly Spojené státy.

V hlavním městě Dušanbe se údajně muži s vousy běžně potýkají s nepochopením ze strany policie, která je kvůli zarostlým obličejům vyslýchá, píše The Times.

Omezení se ovšem nevyhnula ani něžnému pohlaví. Nejvyšší náboženská rada Ulama stanovila, že ženy v zemi se nesmějí celé zahalovat, jak bylo doposud běžné. Povolený je jen oděv zakrývající tělo. Obličej  a ruce musejí nechat ženy odhalené.

Nedemokratické poměry v zemi světové velmoci tolerují

Současná vláda v čele s prezidentem Emomali Rahmonem bojuje proti islámskému radikalismu už od 90. let, kdy se Tádžikistán zmítal v krvavé občanské válce. Náboženští extremisté v ní bojovali proti Rahmonovi a jeho autokratické vládě.

Prapůvodní příčinou pět let trvajícího konfliktu bylo nedemokratické potlačování opozice prezidentem, v průběhu se ale válka zvrtla v etnické čistky. Konflikt si vyžádal na sto tisíc životů. Rahmon svůj post po skončení občanské války obhájil a v čele země stojí i nadále. Čelí ale podezření, že volby opakovaně zfalšoval.

Středoasijskou republiku kromě svázané demokracie často sužují přírodní katastrofy. Podle tajných depeší americké diplomacie, které zveřejnil server Wikileaks, nejsou tyto pohromy pro zemi zdaleka takovou katastrofou jako samotná hlava státu, držící se u moci dvacet let.

"Rahmon a jeho rodina kontrolují veškerý obchod v zemi a své zájmy hájí bez ohledu na ekonomiku země. Jak poznamenal jeden ze zahraničních diplomatů, prezident si radši urve 90 procent z desetidolarového obchodu, než aby se spokojil s 30 procenty ze stodolarového," píše se v depeši americké diplomacie z února 2010.

Před ohromnou mírou korupce v zemi a poměry v prezidentském paláci ovšem světové velmoci zavírají oči. Jak vyplývá z dalších odtajněných depeší, Tádžikistán spolu se sousedním Uzbekistánem totiž představují důležitou přepravní tepnu do Afghánistánu, kde Američané válčí proti povstalcům z Talibanu (více o odtajněných depeších zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video