Mešita v Ženevě (29. listopadu 2009)

Mešita v Ženevě (29. listopadu 2009) | foto: AP

Zákaz minaretů může ovlivnit činnost OSN v Ženevě, míní švédský ministr

  • 100
OSN by mohlo kvůli zákazu výstavby minaretů ve Švýcarsku přestat v Ženevě zasedat, napsal na svém blogu švédský ministr zahraničí Carl Bildt, jehož země nyní předsedá Evropské unii. Domnívá se totiž, že by se po švýcarském referendu mohly tamní aktivity OSN zpochybňovat.

"Může se dost dobře stát, že by v OSN mohly padnout otázky na umístění zasedání a aktivit, které se odehrávají ve Švýcarsku," uvedl na svém blogu Bildt. Zdůraznil však, že kanton Ženeva, kde OSN sídlí, hlasoval proti zákazu minaretů.

KONEČNĚ ROZUM: STOP MINARETŮM

Švycaři rozhodli o zákazu výstavby minaretů v referendu

Švédský šéf diplomacie se o švýcarském rozhodnutí vyjádřil bezprostředně po své návštěvě Istanbulu. "Zatímco Turecko se vydává směrem k rostoucí toleranci a otevřenosti, existuje nyní jedna evropská země, která se ubírá vysloveně opačným směrem," napsal na svém blogu.

OSN

- Hlavní sídlo OSN je v New Yorku, stálé mise má kupříkladu v Ženevě a ve Vídni.
- První Valné shromáždění Organizace spojených národů se konalo v roce 1946
- Výkonným orgánem organizace je Rada bezpečnosti OSN, která má 5 stálých členů a 10 volených na dvouleté období.

Turecko, které usiluje o vstup do Evropské unie, nedávné referendum kritizovalo. Turecký prezident Abdullah Gül jeho výsledek označil za hanbu pro Švýcarsko a příklad narůstající islamofobie v západním světě.

"Tento vývoj je politováníhodný a porušuje lidská práva a základní svobody," uvedlo turecké ministerstvo zahraničí. Ve Švýcarsku žije asi 100 tisíc Turků.

Referendum vyvolala nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP). Pro zákaz výstavby úzkých věží u islámských modliteben se v neděli vyslovilo téměř 58 procent těch, kteří se dostavili k volebním urnám. Celkem k nim dorazilo 2,67 milionu lidí, tedy čtyřiapadesát procent voličů.

Podle názoru OSN by zákaz ve Švýcarsku mohl porušovat lidská práva. Uvedla to dnes v Ženevě vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

Ve Švýcarsku žije odhadem 400 tisíc muslimů, většinou z bývalé Jugoslávie nebo Turecka. Švýcarsko má 7,5 milionů obyvatel. Po křesťanství je islám druhým nejrozšířenějším náboženstvím v zemi. Podle vlády aktivně praktikuje náboženství méně než 13 procent tamních muslimů. Pod Alpami stojí dvě stě mešit, jen čtyři z nich mají i minaret.

zákaz minaretů ve švýcarsku

- Švýcaři si odhlasovali pouze zákaz úzkých kruhovitých věží - minaretů, a ne samotnou výstavbu měšit.
- Podle pravicové strany SVP minaret není symbolem náboženství ale moci, protože se v minulosti používal k označení postupu islámského práva v cizích zemích.
- Podle Mahmouda El Guindiho z Islámského centra v Curychu ale muslimové na minarety pohlíží jako na symbol náboženské svobody.
- Minaret je věžovitá stavba, která je součásti mešity. Sloužit má ke svolávání k modlitbě. Nahoře je místo pro muezzina, který věřící k modlitbě svolává. Na mnoha místech nahradily muezziny reproduktory

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video