Památka UNESCO Tádž Mahal

Památka UNESCO Tádž Mahal | foto: iDNES.cz

U indického Tádž Mahalu se nesmí topit kravským trusem, památka žloutne

  • 17
Kvůli obavě z poškození významné památky Tádž Mahalu indické úřady zakázaly lidem žijícím poblíž mauzolea topit kravským trusem. Podle nich totiž vlivem znečištění ovzduší tato turisty velmi navštěvovaná stavba z bílého mramoru žloutne.

„Čas od času se objevují obavy, že barva Tádž Mahalu se mění,“ řekl Pradíp Bratanghar, vysoce postavený úředník ve městě Ágra. Kromě barvy Tádž Mahalu jde podle něho i o „estetický dojem“.

„Nechceme, aby zdi domů ve městě byly pokryty kravským trusem,“ vysvětlil, proč město na posledním zasedání rozhodlo o zákazu používání kravského trusu na vytápění. Dodal, že město bude podporovat lidi v tom, aby topili čistšími typy paliv a postará se o to, aby do více domácností byl zaveden plyn.

Tádž Mahal, památku zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO, ročně navštěvují miliony turistů. Kromě náporu návštěvníků jí škodí znečištění pocházející z města Ágra a z blízké ropné rafinérie.

Informaci o zákazu přineslo BBC, které připomíná, že sušená kravská lejna jsou ve venkovských oblastech Indie oblíbeným levným palivem.

Tádž Mahal nechal postavit indický císař Šáhdžahán v roce 1648 na památku své milované manželky Mumtáz Mahal po její smrti při porodu čtrnáctého dítěte. Stavba trvala 22 let a zapojilo se do ní na 20 tisíc dělníků. Mauzoleum, jehož barva se mění podle postavení slunce, v roce 2007 zvolili hlasující v internetové anketě za jeden z novodobých divů světa.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video