ilustrační snímek (bojovník Islámského státu u Kobani)

ilustrační snímek (bojovník Islámského státu u Kobani) | foto: Reuters

Islámský stát požaduje plnovous. Roste mi pomalu, zoufá si Iráčan

  • 53
První červnový den začalo v iráckém Mosulu platit nařízení Islámského státu zakazující mužům se holit. V posledních týdnech radikálové svůj rozkaz šířili pomocí letáků. Někteří místní si však zoufají, že jim vousy nerostou tak rychle.

„Vousy mi rostou moc pomalu. Mám strach, protože oni si s každým, kdo je neposlechne, vyřizují účty násilím. Pracuji v pekárně a denně musím projít oblastí, v níž hlídkuje IS,“ lamentuje osmnáctiletý Iráčan, který se jako většina dotazovaných lidí v Mosulu zdráhá říci své jméno.

Mosul je nejdůležitější z iráckých měst, která bojovníci Islámského státu od loňského léta obsadili. V druhém největším iráckém městě žily před dobytím radikálů přes dva miliony obyvatel. Kvůli hustému obydlení jsou nálety USA a spojenců nad městem nemožné.

Civilisté, kteří v Mosulu zůstali, nemohou odjet bez povolení islamistů a musejí dodržet lhůtu pro pobyt mimo město. Pokud neuposlechnou, jejich dům nebo auto lze zabavit.

Radikálové si z Mosulu učinili laboratoř svých správních záměrů, jaké hodlají zavést na celém vydobytém území. Rozhodují o všem - o školních osnovách, otevírací době obchodů, ale také o tom, jak se mají lidé oblékat a stříhat.

„Holič, který holí muže nebo jim upravuje vous, se dopouští hříchu. Naši bratři z islámské policie vydali zákaz holení vousu a ti, kdo se jím nebudou řídit, budou zatčeni,“ stojí podle agentury AFP v brožuře určené občanům. Ta je navíc doplněna výroky proroka Mohameda, které podporují zákaz holení.

Chtějí z nás mít lidské štíty

Třicetiletý taxikář Názim Alí si nikdy vousy narůst nenechával. Dokonce ani knír, protože trpí svěděním kůže. Obstaral si proto pro náboženskou policii lékařské potvrzení, ale marně. „Je jim to jedno, jeden z nich mi řekl, že jestli se budu holit, ať radši nevycházím ven. Takže abych uživil rodinu, musím si vybrat buď mezi zdravotními potížemi, nebo zmrskáním,“ řekl Alí.

Islámský stát

Profesorka, která se představila jen jako umm (matka) Muhammada, tvrdí, že nařízení vydávaná islamisty v Mosulu nemají s náboženstvím nic společného. „Chtějí z nás udělat lidské štíty. Jak se blíží vojenská operace na osvobození Mosulu, potřebují mít možnost ztratit se mezi ostatními obyvateli,“ tvrdí profesorka.

Jeden z členů iráckých bezpečnostních sil, který nebyl mezi těmi, kdo z města před bojovníky Islámského státu uprchli, říká, že islamisté se drží už několik měsíců v pozadí. „Stále častěji například jezdí v obyčejných autech, zbavili se těch vojenských a nevozí ani své prapory. Ten zákon o plnovousu s tím souvisí - chtějí se ztratit mezi civilisty,“ řekl bývalý policista.

Radikální hnutí Taliban v Afghánistánu kdysi zavedlo speciální hlídky, které sledovaly muže. Ti, kteří měli zastřižené vousy anebo byli oholeni, pak strávili i týden ve vězení.

Sebevražedný atentátník zabil téměř 40 lidí

V pondělí si nejméně 37 mrtvých vyžádal atentát na policejní základnu severozápadně od Bagdádu. Dalších 46 lidí je zraněných. S odvoláním na policejní a lékařské zdroje o tom informovaly agentury Reuters a AFP, podle nichž sebevrah k útoku použil tank napěchovaný výbušninami. BBC později napsalo, že mrtvých je nejméně 45, z nichž několik byli vysocí velitelé. Při útoku podle britského listu použili tři sebevražední atentátníci tři vozy Humvee napěchované výbušninami.

Útočník byl podle zdroje Reuters bojovník Islámského státu. Útok byl namířen proti policejní základně nacházející se mezi městem Sámarra a jezerem Tartar severozápadně od irácké metropole. Nejmenovaný zdravotník ze Sámarry AFP sdělil, že je nejméně 37 mrtvých a většinou jde o příslušníky bezpečnostních sil.

Islamisté získali 2 300 vozů Humvee

Loni irácká armáda ztratila v Mosulu 2 300 ozbrojených vozidel Humvee. Není jasné, jak byla vozidla vyzbrojena, nicméně když loni Irák s USA vyjednával o koupi tisícovky plně vyzbrojených vozů, jejich cena se odhadovala na 579 milionů dolarů, tedy přibližně 14,5 miliard korun.

„Při ztrátě Mosulu jsme ztratili hodně zbraní,“ citoval list The Guardian iráckého premiéra Hajdara Abádího.

Irácká armáda společně s šíitskými milicemi zahájila v minulém týdnu ofenzivu ke znovudobytí převážně sunnitské provincie Anbár (více zde). Při bojích tam zemřelo 33 příslušníků ozbrojených sil. Dalších čtyřicet vojáků bylo zraněno toto pondělí při útoku poblíž hlavního města provincie Ramádí.

Irácký ministr obrany podle al-Džazíry ohlásil zahájení náletů na pozice islamistů v Anbárské a Saláhaddínské provincii. Podle něj se podařilo zabít mnoho radikálů a zničit jejich vybavení.

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku

,
Článek se mi líbí

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video