Golf budí podezření z korupce, myslí si čínští komunisté. Skončit s ním musí 88...

Golf budí podezření z korupce, myslí si čínští komunisté. Skončit s ním musí 88 milionů straníků. | foto: Profimedia.cz

Čínští komunisté tuží disciplínu, strana jim zakázala golf a obžerství

  • 26
Komunistická strana Číny vydala nová disciplinární pravidla. Všech 88 milionů straníků musí odložit golfové hole, skončit s přejídáním a vyhnout se neslušným sexuálním praktikám. Podle ústředního výboru je podobné chování znakem korupce. Inspektoři disciplíny Číňany děsí, jejich vyšetřování často končí mučením.

Disciplinární kodex čínských komunistů měl původně 53 článků, které výslovně uváděly, jaké chování je zakázané. Nový dokument je stručnější a obecnější, skládá se jen z osmi článků. Přesto se do něj dostalo několik zcela konkrétních zákazů, které podle stranického vedení zlepší pohled veřejnosti na čínské politické špičky.

Komunisté nesmí hrát golf, pořádat okázalé bankety spojené s přejídáním a vyhnout se jakékoli jiné „extravaganci“. Musí také striktně oddělovat pracovní a soukromý život, přičemž veřejný zájem má u nich být vždy na prvním místě.

Zakázáno je také tajit před stranickými orgány osobní problémy, které mohou práci ovlivnit. Etický kodex se navíc nově netýká jen vysokých funkcionářů. Platí pro všech 88 milionů členů Komunistické strany Číny, upozornil ve čtvrtek deník South China Morning Post.

„Nová pravidla stranickým představitelům přikazují nejen upřímnost v politice, zaměřují se i na kultivaci jejich osobnosti a harmonický rodinný život,“ řekl státní agentuře Nová Čína výzkumník Kao Po z Čínské akademie sociálních věd. Aparátčíci mají už dlouho výslovně zakázané cizoložství, nově přijaté předpisy jim však zapověděly jakékoli „neslušné sexuální praktiky“.

Disciplinární komise děsí i nejvyšší kádry

Z pravidel stranické disciplíny naopak oproti předchozí verzi vypadla korupce a zanedbání povinností vyplývajících z hříšníkovy funkce. Ma Chuaj-te z Čínské univerzity politických věd a práva má ovšem za to, že je to správně. Předpisy z roku 2013 se totiž v těchto pasážích prolínaly s trestním zákoníkem.

Ústřední výbor čínských komunistů se v polovině října shodl na tom, že stranická disciplína je přísnější a měla by tudíž být zákonu nadřazena. Pasáže kolidující s paragrafy trestního zákoníku však nakonec z návrhu vypadly, korupční kauzy se proto budou řešit podle zákonů.

Čínský prezident Si Ťin Pching předloni vyhlásil „hon na tygry a mušky“ s cílem vymýtit korupci ze všech pater stranické hierarchie. V poutech skončily desítky mocných aparátčíků včetně bývalého šéfa státní bezpečnosti Čou Jung-kchanga. Skončit musel třeba i Ťiang Ťie-ming, ředitel úřadu pro správu státního majetku.

Pro odstavení důležitého funkcionáře se vedle korupčních kauz využívají i obvinění z nevěry - klíčové úřady podle strany nemůže zastávat člověk, který morálně selhal. Na vyšetřování nedohlíží žádný státní orgán, ale obávaná vnitrostranická disciplinární komise. Její vyšetřovací metody se blíží mučení. Podezřelí se nevyhnou bití, pálení nebo waterboardingu. Objevily se i případy, kdy se obviněný komunista v cele raději pokusil zabít (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue