Polské řádové sestry na brazilské pláži Copacabana.

Polské řádové sestry na brazilské pláži Copacabana. | foto: Profimedia.cz

Zahalené se koupají i řeholnice, připomněl imám kvůli zákazu burkin

  • 551
Muslimky nejsou jediné, kdo se na pláži zahaluje. Upozornil na to italský imám Izzeddin Elzir, který na sociální síti vyvěsil snímek křesťanských řeholnic u moře. Duchovní z Florencie tím reagoval na zákaz nošení muslimských plavek, které na svých plážích vyhlásilo pět francouzských měst.

Snímek sedmi řádových sester v šedém řeholním oděvu zveřejnil na Facebooku imám Izzeddin Elzir, který ve Florencii vede mešitu jednoho z největších islámských spolků v Itálii. Jeho organizace je podle deníku Die Welt napojená na fundamentalisty z hnutí Muslimské bratrstvo.

„Chtěl jsem poukázat na to, že část západních hodnot pochází z křesťanství a i mezi křesťany existují lidé, kteří se na veřejnosti téměř úplně zahalují,“ řekl imám Elzir italské televizi Sky TG24.

Elzir snímek na síti neopatřil žádným komentářem, přesto vyvolal bouřlivé reakce. Facebook údajně jeho profil na několik hodin zablokoval, neboť ho uživatelé hlásili jako provokační.

Sestry neodolaly pláži ve slunném Riu, roucho však nesundaly

Sestry v křesťanských řádech svým řeholním rouchem vyjadřují skromnost a oddanost Bohu. Tradiční oděv a pokrývka hlavy se zachovaly ještě z dob, kdy si všechny vdané ženy zakrývaly vlasy jako symbol ženské krásy, kterou měl po svatbě obdivovat jen manžel a příbuzní.

Kauza burkiny

Většina křesťanek a žen bez vyznání si už v současnosti na pokrývku hlavy nepotrpí, řádové sestry však roucho neodložily a skutečně jej někdy nosí i na pláži.

Celá řada snímků smáčejících se řeholnic vznikla například během Světových dnů mládeže v Brazílii roku 2013, kdy si řádové sestry z celého světa nechtěly nechat ujít atmosféru pláže Copacabana v Rio de Janeiru.

Valls: Burkiny jsou politický projekt

Takzvané burkiny - muslimské plavky zahalující ženské tělo - už na svých plážích zakázaly radnice pěti francouzských měst. Soud v Nice nedávno po stížnostech muslimek potvrdil, že starostové mají na přijetí takové vyhlášky právo. Zákaz podpořil i premiér Manuel Valls, který burkiny označil za součást politického projektu zotročování žen.

Zákaz jako první vydalo jihofrancouzské město Cannes. Pokud tam žena přijde k moři v burkinách, hrozí ji kromě vykázání z pláže také v přepočtu tisícikorunová pokuta. Francouzské muslimky si však stěžují, že je plavčíci posílají pryč třeba i v závodních celotělových plavkách (psali jsme zde).

Radnice nová pravidla vysvětlují obavou o bezpečnost. „Plavky, které ostentativně dávají najevo náboženskou příslušnost, zatímco Francie a její náboženská místa jsou terčem teroristických útoků, by mohly vytvořit hrozbu narušení veřejného pořádku,“ tvrdí David Lisnard, starosta Cannes.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video