Zákaz? Bitva o potraty začíná

  • 2306
Z budovy parlamentu odcházely v úterý otřeseny i silné povahy. Spor o zákon, který by měl zakázat potraty, začal hrou na city. Nejprve se promítaly videonahrávky narozených a zohyzděných dětí, jimž těžká vada dovolila žít jen několik dní. To na obranu potratů.

O něco později pak viděli účastníci semináře, jak vypadá zdeformované tělíčko lidského zárodku po potratu. To na podporu jejich zákazu. Bitva o interrupce se po několika letech opět rozhořela na půdě parlamentu.

Lékaři proti lékařům
Na obou stranách vystupovali především lékaři, kteří se denně setkávají s ženami žádajícími o potrat. Právě oni byli hlavními řečníky úterního semináře, který zorganizoval lidovecký poslanec Jiří Karas. Ten je jedním ze tří předkladatelů návrhu zákona, který má v Česku zakázat interrupce.

Pokud by uspěl, potraty by byly povoleny jen v případě ohrožení života matky. Sněmovna se návrhem začne zabývat na prosincové schůzi. Lidovci sami přiznávají, že v úspěch nevěří. "Ale kdyby ten návrh neležel na stole, nezačali bychom o potratech vůbec mluvit," řekl Karas.

Svobodné rozhodnutí, nebo vražda?
Lékaři mají rozdílné názory. "Lidský život začíná okamžikem splynutí vajíčka a spermie. Potrat je tedy vražda," říkali jedni.

Mezi nimi embryolog a někdejší děkan 1. lékařské fakulty UK, docent Petr Hach. Podle něj "moderní medicína likviduje jedince v měřítku tak masovém, že se o tom válečným zločincům nesnilo".

"Hodnota svobodného rozhodnutí je víc než hodnota života," oponovali druzí, mezi nimi například chirurg Pavel Pafko. Pak se rozhořčoval, že "o potratech vždy kecají jen chlapi a starší ženy". "Proč nepozvou třicet mladých žen, aby řekly, co si myslí?"

Snaha zakázat potraty přichází v době, kdy jich v republice díky osvětě a antikoncepci výrazně ubylo. I tak je ročně podstoupí téměř 29 tisíc žen.

Potrat ano, či ne? Na řadu přišly videosnímky
Při těch snímcích se přítomným tajil dech. Nejprve lékařka Věra Hořínová, genetička z Jihlavy, požádala o ztlumení světla ve sněmovně. Aby ukázala nesmyslnost zákazu potratů, promítla několik videosnímků.

Na nich dítě, které se kvůli těžké vrozené vadě narodilo mrtvé. A také dvojčátka s vadou mozku, která umřela, když jim byl pouhý měsíc. "Příroda nás občas staví do situace, kdy musíme volit mezi dvěma zly," prohlásila lékařka v debatě o potratech, o jejichž zákazu se začalo mluvit ve sněmovně.

"Neměli bychom zbavit člověka práva volby a vnucovat mu jen tu svou etiku. Stejně jako nikdo nenutil maminky těchto dětí, aby šly na potrat." "To je nátlak," reagovali polohlasně na pouštění těchto snímků někteří odpůrci potratů.

Nahlas pak argumentovali tím, že potratů ze zdravotních důvodů je dnes naprostá menšina a většina žen se rozhodne pro potrat dítěte, které by se jinak narodilo zdravé. A aby všichni věděli, o čem je řeč, promítli vzápětí svůj snímek.

Trval celých dlouhých devět minut. Rozevření dělohy. Utržené tělíčko s hlavičkou. Pak utržené ručičky a nožičky. A spousta tělíček, ručiček a nožiček. Prezidenta lékařské komory Davida Ratha však nepřesvědčili. "Obávám se, že zákazy nic nevyřeší. Vše se jen přenese do kriminální sféry," řekl Rath, když se rozsvítila světla v sále.

Někteří přítomní však namítali, že lékaři přistupují k potratům benevolentně. "Byla jsem svědkem situace, kdy mladá dívka otěhotněla, a ačkoli si dítě chtěla nechat, lékař jí rovnou strkal formulář k potratu," uvedla anestezioložka z Přerova Iveta Poljaková.

Poslanci se budou návrhem na zákaz potratů zabývat na příští schůzi v prosinci. Lidovci jsou pro, ostatní převážně proti. Nebo nevědí. Svatopluk Karásek za Unii svobody míní: "Asi se zdržím hlasování. Na jedné straně cítím, že návrh zákona chrání nevinná novorozeňata, na druhé straně se mi zdá represivní vůči matkám. Myslím, že nejdůležitější je s matkami mluvit, a pokud jsou těhotné, pomáhat jim tak, aby se pro interrupci nemusely vůbec rozhodnout."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video