Žák Špidla se zbavil učitele Zemana

  • 56
Co se stalo mezi Vladimírem Špidlou a Milošem Zemanem? Nebýt Zemana, Špidla by se nikdy nedostal do čela ČSSD, nejsilnější strany v Česku. Možná ani do čela vlády. A teď se Špidla postaral o to, že Zeman není prezidentem.

Před pěti lety o sobě veřejně mluvili jen v superlativech. Dnes Miloš Zeman z Vysočiny posměšně vzkazuje Vladimíru Špidlovi, že vládnout se musí umět. A Vladimír Špidla o svém bývalém učiteli na stranické půdě zase říká, že se Zemanem na Hradě půjde sociální demokracie "do pr...".

Přitom to byl právě Zeman, kdo ze Špidly udělal nejprve prvního místopředsedu ČSSD, pak ministra práce a sociálních věcí a nakonec vlastně i premiéra.

Příznivci Zemana v ČSSD, například ministr Zdeněk Škromach nebo poslanec Petr Lachnit, dnes Špidlovi vyčítají, že je nevděčník a že Zemana potopil. I někteří sociální demokraté, kteří stojí spíše za Špidlou, říkají, že to jednoduše nechápou.

Co se tedy stalo mezi Zemanem a Špidlou? "S Vladimírem Špidlou se pravidelně scházím a jsme opravdu dobří přátelé," tvrdil ještě loni v únoru Miloš Zeman. Naopak Špidla, když měl o deset měsíců později odpovědět na otázku, jestli je se Zemanem pojí přátelství, suše konstatoval: "Můj vztah k němu byl vždycky politický."

Tento rozpor poměrně přesně vysvětluje vztah obou politiků. Miloš Zeman se podle názoru několika sociálních demokratů v lidech příliš nevyzná. Špidlu si kdysi dávno oblíbil pro jeho nespornou pracovitost, skromnost a také proto, že na rozdíl od jiných členů ČSSD proti němu nikdy neintrikoval.

Ti, kdo zase dobře znají Špidlu, říkají, že on si k Zemanovi podobně osobní vztah nikdy nevytvořil. Zemanovi možná léta unikalo, že Špidla jeho obdiv neopětuje. "Zeman je individualista a není to typický sociální demokrat, pokud jde o jeho názory. Špidlovi je zase bytostně vlastní myšlenka sociálního státu, a proto si nikdy nemohli stoprocentně rozumět," říká například exministr vnitra a dnešní šéf brněnské ČSSD Václav Grulich.

Šloufův strašák
Důvody, proč se nyní snažil Špidla zabránit Zemanovi v cestě na Pražský hrad, jsou přinejmenším dva. Špidla neměl obavy ze Zemana samého, spíš z toho, že se s ním dostanou opět k moci lidé jako expremiérův poradce Miroslav Šlouf.

"Vladimír Špidla dlouhodobě Miloše Zemana respektoval. Ale měl jednu zásadní výhradu a ta spočívala v Milošově personální politice," potvrzuje šéf vlivné středočeské sociální demokracie Richard Dolejš.

Špidla sice Zemanův výběr spolupracovníků nikdy veřejně nekritizoval, v kuloárech se však netajil tím, že v lidech, jako je Šlouf, spatřuje velkou hrozbu. A taky jen co vstoupil do Strakovy akademie, tým poradců vedený Šloufem okamžitě rozprášil.

Nemalou roli v tom sehrál i pravidelný kontakt Vladimíra Špidly se šéfem Bezpečnostní informační služby Jiřím Růžkem. "Špidla na Růžka hodně dá a od něj se mu už dávno dostalo varování, že Američanům dochází se Zemanovou personální politikou trpělivost. Na vlastní uši si to pak před rokem vyslechl při své cestě do Spojených států," uvedl vlivný sociální demokrat.

Špidla, ještě jako člen Zemanova kabinetu, se také například vyslovil proti spolupráci s izraelskou firmou při výstavbě dálnice D47 - což je podezřelý projekt, na kterém se podíleli i Zemanovi poradci.

Přítel, nebo jen dočasný spojenec?
Druhým důvodem je obava ze ztráty vlivu v ČSSD. Už dnes Špidla stěží udržuje v klidu "Zemanovo křídlo", které mu například vyčítá, že vzal do vlády lidovce a unionisty. Kdyby se Zeman stal prezidentem, vliv jeho příznivců by rychle vzrostl.

Na jaře mají sociální demokraté navíc volební sjezd a Špidla se chce stát znovu předsedou. Se Zemanem a jeho křídlem v zádech by mohl mít velké potíže svoji funkci obhájit.

"Vladimír Špidla se začal obávat, že by mu jak do stranických, tak do vládních funkcí začal Miloš Zeman coby prezident zasahovat," říká bývalý šéf senátorů ČSSD Zdeněk Vojíř, který se roky pohyboval v těsné blízkosti obou politiků.

Kromě potíží ve straně by Zeman na Hradě notně otřásl i stabilitou Špidlova kabinetu. Jestli totiž Zeman s něčím nesouhlasí, pak je to právě současná podoba vlády.

Špidla se dnes brání obviněním, že Zemana odkopl. Proměnu vztahu chápe podle svých výroků jako přirozenou, protože dokud byl Zemanův místopředseda, bylo jeho povinností držet při svém šéfovi. Dnes už se chová jinak, protože jak sám říká: "Teď mám odpovědnost předsedy já." Miloš Zeman navíc může Špidlovi jen stěží vyčítat podobné jednání.

Několik ministrů své vlády také dlouho vychvaloval a pak je bez větších cirátů vyměnil. Přestože to není na první pohled patrné, oba jsou si právě v tomto ohledu velice podobní. "Špidla nemá v politice přátele, on všechny bere jako dočasné spojence, a pokud je nepotřebuje, přestává o ně mít zájem," říká další sociální demokrat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video