Zájem o ruštinu stoupá s rostoucí obchodním významem velmoci. Ilustrační foto

Zájem o ruštinu stoupá s rostoucí obchodním významem velmoci. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zájem o výuku ruštiny zase stoupá

  • 42
Několik let se vůbec nevyučovala a teď se postupně vrací do škol. O ruštinu je mezi studenty stále větší zájem a častěji si ji vybírají jako další jazyk. Především gymnázia a obchodní akademie ji proto opět zařazují do výuky. Znalost ruštiny je totiž výhodou i při hledání práce.

Ještě před pár lety nechtěl o ruštině na školách nikdo slyšet, teď začíná konkurovat i dříve více žádaným západním jazykům.

Dříve nepopulární jazyk učí na většině gymnázií
"Studenti si mohou vybrat ze čtyř cizích jazyků, jedním z nich je i ruština. Tu nyní studuje jako druhý jazyk padesát žáků. Nejvíc žádanou kombinací je ruština s angličtinou," potvrzuje nový trend ředitel Obchodní akdemie v Mohelnici Josef Švábenický.

Podle něj začínají mít školy, kde se ruština učí, před dalšími výhodu. "Když rodiče vybírají střední školu, tak často dají přednost té, kde výuku ruského jazyka nabízí," míní Švábenický.

Rostoucí poptávku po ruštině zaznamenali i další střední školy v Olomouckém kraji. Tento dříve nepopulární jazyk začala vyučovat většina gymnázií.

"Několik let o ni nebyl zájem, a tak se vůbec neučila. Teď nabízíme ruštinu jako jeden z volitelných předmětů. Každý rok bez problémů naplníme skupinu zhruba patnácti žáků, kteří si tento jazyk vyberou," poznamenal ředitel Gymnázia ve Šternberku Jiří Hackenwald.

Nový vzestup ruštiny znamená příležitost i pro učitele tohoto jazyka, kteří se v devadesátých letech museli hromadně rekvalifikovat. "Může se stát, že ruštináři se brzy stanou nedostatkovým zbožím," míní Švábenický.

Děti se učí bez předsudků
A proč se dnešní středoškoláci chtějí učit rusky? Studenty už netrápí předsudky jako generaci jejich rodičů, kteří se tento jazyk učili povinně.

"Dnešní studenti ruštinu vnímají jako exotický jazyk. Devadesát procent z nich nemá žádné základy a setkává se s ním poprvé," říká Jitka Porupková z Centa jazykové přípravy, kde si ji mohou jako volitelný předmět vybrat studenti Pedagogické fakulty Univerzity Palackého.

I když zájemců o studium ruštiny pořád přibývá, vysoký je také počet těch, kteří po jednom semestru končí. "Zjistí, že to není tak jednoduché. I když pasivně se domluví a rozumí, obtížně zvládají čtení textu," dodala Porupková.

Ruština: exotická řeč, kterou využiji při cestování
Velká část studentů se podle ní učí rusky, protože chce tuto znalost využít při cestování.

"Rusko nebo Sibiř studenty lákají a věří, že se jim při cestování bude znalost jazyka hodit." Největší motivací ke studiu ruštiny ale bývá její využití v zaměstnání.

"Naši absolventi bez problémů najdou uplatnění jako manažeři v zahraničních firmách, v cestovním ruchu nebo na ambasádě," vysvětluje Eva Vysloužilová, vedoucí katedry slavistiky na Filozofické fakultě Univerzity Palackého.

Katedra jako jediná v republice nabízí studium ruštiny se zaměřením na hospodářskou sféru.

"Uchazečů je víc, než můžeme vzít, bereme každého třetího. Kromě našich studentů se například hlásí i Rusové," dodala Vysloužilová.

O lidi se znalostí ruštiny mají velký zájem firmy, které s východními zeměmi obchodují.

"Vliv ruštiny pořád roste. Většina západních firem útočí na ruský trh. Je tam plno bohatých lidí, kteří jsou navíc ochotni utrácet," poznamenal Milivoj Žák, obchodní náměstek OP Prostějov. Podle něj je ruština perspektivní jazyk.

"Samozřejmě nenahradí angličtinu, ale když budete s Rusem domlouvat obchod jeho rodnou řečí, máte velkou výhodu," poznamenal Žák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video