Zájem o služky roste

Praha - Pokojíky pro služky jsou dodnes v mnoha pražských bytech. Svému účelu už ovšem dávno neslouží. Tradice dívek z venkova, které přijížděly do Prahy "udělat štěstí", je zřejmě nenávratně pryč. Zaměstnanci placení za udržování chodu domácnosti se však do pražských domů a bytů začínají vracet. Ženám, které jsou placeny za úklid, žehlení, vaření či hlídání dětí svých klientů, se dnes říká hospodyně. "Komorná či majordomus, tedy personál, který nosí uniformu a je v domě neustále k ruce, to je tady velmi neobvyklé. Já jsem se s takovým požadavkem zatím nesetkala," říká Olga Poláková, majitelka agentury OLE servis, která služby domácího personálu nabízí.
Přečtěte si jak správně vybrat hospodyni.
Článek Nestyďte se! čtěte uvnitř.

"Největší zájem je o hospodyně. Lidé však nechtějí žádné služky, ale samostatně myslící lidi." Hospodyně nejčastěji pracuje ve smluvně stanoveném úvazku. Dochází například dvakrát týdně na dvě hodiny, obvykle v době, kdy není nikdo doma. Smlouva jí přesně vymezuje rozsah prací, každou další činnost platí klienti zvlášť. Má-li tedy například ve smlouvě běžný úklid, doplácí se třeba za žehlení, nákupy nebo vaření.

Jak vybírat hospodyni

* Dát přednost agentuře, která své lidi zaměstnává, ne pouze zprostředkuje zakázky lidem, kteří pracují na živnostenský list.

* Zjistit, zda má agentura pojištění proti škodě, případně krádeži, kterou může hospodyně v domácnosti způsobit.
* Zajímat se, zda agentura své zaměstnance prověřuje například psychotesty, výpisy z rejstříku trestů, z ovládání elektrospotřebičů
* Smlouvu uzavírat přímo v kanceláři agentury, trvat na tom, aby vám byla hospodyně předem představena.

Třiapadesátiletá Blanka dělá hospodyni už osm let a tvrdí, že s většinou klientů nemá žádnou vyloženě špatnou zkušenost. "Češi ale chtějí za málo peněz co nejvíce práce. Někteří klienti zkoušejí, kam až můžou zajít," říká Blanka, která léta pracovala v kanceláři, dokonce i na vedoucím místě. "Před osmi lety jsem dostala možnost pracovat pro americkou rodinu. Tehdy jsem si u nich vydělala třikrát víc než v kanceláři," vysvětluje Blanka, proč opustila místo zásobovačky.

Své příjmení nechce zveřejnit proto, že se dodnes nevyrovnala s předsudky vůči práci, kterou vykonává. "Nejsem na to nijak zvlášť hrdá, ani rodina není ráda, že tuhle práci dělám. Přátelé se diví, že raději nepracuju v kanceláři. Ale v mém věku není snadné takové zaměstnání najít. Dělat hospodyni je sice fyzicky náročné, ale nejsem vystavená stresům, vidím za sebou kus práce, a navíc jsem docela svobodná," říká Blanka.

Hospodyně se za svou práci stydí
"Já se každé hospodyni snažím vysvětlit, že není žádná služka. Tahle práce vyžaduje schopné lidi, které většina dobrých agentur navíc prověřuje docela náročnými psychotesty," reaguje na předsudky Olga Poláková. "V Rakousku, o kterém mám přehled, je tahle služba tradičně velmi rozšířená. Hospodyně není jen personál, je takovým dobrým duchem domácnosti." Předsudky však netrpí jen samy hospodyně.

Aby se nikdo nedozvěděl, že má paní na úklid, chce zůstat v anonymitě i jedenatřicetiletá manažerka Anna. "Odcházím do práce v osm ráno, vracím se v osm večer. Když jsme si s manželem uvědomili, že věnujeme úklidu půlku víkendu, rozhodli jsme se za to raději někomu platit," vysvětluje Anna. "Kromě propálených trenýrek nemám špatnou zkušenost a za šestnáct set měsíčně máme s manželem a synem na sebe mnohem víc času."

Profesi hospodyně si chválí zaměstnanci i klienti, přesto mezi nimi přetrvává ostych. "Můžou za to komunisti, ti dali označení služka hanlivý podtext," shoduje se Olga Poláková s paní Blankou. "Lidi se často za hospodyni stydí, protože to vypadá, že na domácnost nestačí sami," dodává Blanka.

Služky chtějí velmi zaměstnaní lidé
Základní službou, kterou agentury nabízejí, jsou čtyři hodiny úklidu týdně. Klient obvykle platí sto korun na hodinu. "Našimi zákazníky jsou převážně Češi a zdaleka nejde jen o bohaté lidi. Cizinci se na nás obracejí, když zjistí, že se s nimi domluvíme. V obou případech to bývají mladší, velmi zaměstnaní lidé. Převažuje poptávka po hospodyních, manželé s dětmi však chtějí i chůvy," uvedla Olga Doležalová z agentury Domestica.

Paní Blanka například pracuje pro staršího, bohatého muže, který bydlí sám v domě a zvláště před Vánocemi ji velmi vytěžuje. "Pracovala jsem i pro mladé americké manžele. Nebyli nijak zvlášť bohatí, ale na domácí personál byli zvyklí z domova. Tam je hospodyně součástí rodiny, nikdo není v rozpacích z její přítomnosti, panuje tam naprostá důvěra. Zaměstnávali i paní k dětem a osobní sekretářku," vzpomíná Blanka. Kromě hospodyní nabízejí agentury i služby chův, vychovatelek, domovníků či společníků pro seniory.

Olga Poláková měla klienta, který chtěl společníka k vyjížďkám na koni a na tenis. "Byl to důchodce, který se vrátil z Ameriky. Stěžoval si, že jeho kamarádi už zemřeli, děti na něj nemají čas, a navíc se s nimi nudí." O práci hospodyní se obvykle zajímají vyučené či středoškolsky vzdělané ženy. "Pro nás pracují většinou zdravé aktivní důchodkyně," říká Olga Doležalová. Její konkurentka Olga Poláková zaměstnává například i učitelky. "Pro chůvy a pečovatelky je to výborná kvalifikace. V případě hospodyní jsem však vůči vysokoškolačkám ostražitá, protože obvykle mají nereálné představy o platu a postavení," dodala Poláková.

Nestyďte se!

Hospodyně se nemají za co stydět. Dělají práci, jejímž výsledkem je pořádek v domě a spokojená rodina. Argument, že něco takového je povinností paní domu, dávno neobstojí. Přetrvává z doby, kdy se kvalita manželky poměřovala schopností dobře uvařit, udržovat vyleštěné sklo v sekretáři a postarat se o manžela-živitele. Jsou-li dnes často živitelkami samy ženy, vykonávají-li práci v postavení rovnocenném mužskému, přestala starost o domácnost patřit k jejím povinnostem. A prostor, který se díky takové situaci vytvořil na trhu, využívají zase jiné ženy, aby si za péči o něčí domácnost nechaly zaplatit. To jen potvrzuje, že úklid, žehlení a praní je skutečnou prací, jejíž hodnota se dá vyčíslit penězi. Institut hospodyně je prospěšný všem. Rodině i statistikám zaměstnanosti. A dobrá hospodyně není jen nějakou nešťastnicí, neschopnou něčeho lepšího než vytírání podlahy. Je profesionálkou ve svém oboru, stejně jako manažerka, která jí za její služby platí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video