Skupina křesťanů pózuje fotografům na letišti v Soulu před odletem na misii. Dva z nich jsou dnes mrtví.

Skupina křesťanů pózuje fotografům na letišti v Soulu před odletem na misii. Dva z nich jsou dnes mrtví. | foto: Reuters

Zajatí Jihokorejci zviditelní svou církev, napsal Time

  • 106
Time: Zajatí - Bylo mu 29 let a život toužil naplnit smysluplně. Rozjel se tedy s evangelíky pomáhat chudým do Afghánistánu. Podobně jako 16 tisíc jeho krajanů, kteří loni šířili v cizině slovo Boží. Tělo Jihokorejce Šim Sung-mina se však našlo provrtané kulkami. Riziko, ale církvi se vyplatí, napsal Time.

Těch třiadvacet křesťanů si patrně nepřálo víc, než jen pozvednout Afghánistán z bahna letitých bojů militantních islamistů Talibanu se Sověty a později Američany. Dva z nich na své nadšení doplatili životem.

V pondělí ozbrojenci zabili dvaačtyřicetiletého duchovního Bae Hyung Kyua, který vedl celou skupinu křesťanů. Zanechal po sobě manželku a devítiletou dceru. - více zde

Druhou obětí se stal bývalý zaměstnanec IT firmy Šim s bohatou praxí z dobrovolnické práce (více zde). Jeho rodiče byli  tragickou zprávou zdrceni. "Proč jste ho zabili? Prosím, ušetřete jeho život," plakala jeho matka. Otec svého syna popsal podle agentury Reuters jako dobrosrdečného člověka, který si přál pomáhat chudým a postiženým.

Podle jihokorejských médií byl Šim bez práce a v plánu měl postgraduální studia. Reuters s odvoláním na agenturu Yonhap uvedla, že mladíka se snažili jeho příbuzní přesvědčit, aby se usadil a napřesrok se oženil.

Další podobné osudy mohou následovat. Rukojmí jsou mladí lidé mezi dvaceti a třiceti lety, kteří se do hornaté země vypravili coby zdravotní sestry nebo učitelé angličtiny. Všichni tu však působí pod hlavičkou jedné z odnoží evangelické církve.

Publicita = více členů = více peněz
Což podle časopisu Time prokazuje fakt, že církevní misie nejsou pouhým přežitkem z dob kolonizace exotických zemí. "Nevěřícím Jihokorejcům přesto vrtá hlavou, proč se skupina křesťanů trmácela do tak nebezpečné oblasti a naprosto přitom ignorovala vládu, která varovala před vstupem do země," píše Time.

List předvídá, že popravy Jihokorejců přinutí jejich krajany přehodnotit ambice k šíření evangelia. Jedním z aspektů evangelického hnutí v Koreji je totiž vysoká soutěživost. Církví je v ostrovní zemi jednoduše mnoho - desítky tisíc spolků mezi sebou soupeří o potenciální členy a faráři se cítí pod tlakem, aby ostatní v nějakém ohledu takříkajíc trumfli: dělají to prostě - věřící posílají na co nejvíce zahraničních misí.

"Nové trhy a riskantnější misie přitahují více publicity, což znamená i více slávy a ve finále i více peněz pro duchovního a jeho církev," argumentuje Time.

Oveček má církev mezi Jihokorejci dostatek. Po Američanech jde totiž o druhou největší skupinu lidí obrácených na víru. "Celá třetina z 45 milionů lidí v této tradičně konfuciánské společnosti věří v Ježíše, z toho je deset procent katolíků."

Odhadem pak v loňském roce pracovalo na misiích ve více než 150 zemích světa na 16 tisíc korejských křesťanů. V Číně pak drtivá většina z nich pracuje v přestrojení za vědce nebo obchodníky, píše list.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video