Zajatci z pouště obvinili muslimy

  • 75
Evropské turisty drželi na Sahaře radikální muslimové. Potvrdili to propuštění rukojmí, kteří po čtvrt roce přijeli domů. V Alžírsku prý stále prchali. "Utíkali jsme před armádou. Boty jsme měli rozedrané a docházely nám síly," svěřil se Gerhard Wintersteller. V zajetí zůstává deset Němců, čtyři Švýcaři a Holanďan.

Propuštění se v německém Kolíně nad Rýnem a rakouském Salcburku setkali s dojatými rodinami.

Novinářům dosvědčili, že se únosci každý večer modlili a svěřili se jim, že chtějí v Alžírsku a později i v dalších arabských státech nastolit islámský stát. Za výkupné si hodlali opatřit zbraně.

Alžírská armáda obvinila z únosu příslušníky Salafistické skupiny pro kázání a boj, kterou podezírá z napojení na teroristickou síť Al-Kajda Usámy bin Ládina.

Podle Winterstellera nejprve prchali pouze v noci, později i za denního světla. "Odvedli nás do vádí, kde nás drželi několik dní. Pak jsme se přesouvali stále častěji."

Osvobození turisté neuvedli podrobnosti o osvobozovací operaci, aby neohrozili zbývajících patnáct zajatců. Komando zaútočilo na úkryt v poušti u Tamanrasetu. Podle alžírského tisku zahynul jeden voják a dva byli zraněni. Padli i čtyři únosci.

VÝVOJ ÚNOSŮ NA SAHAŘE
* 22.-23. února: poslední kontakt se skupinami turistů č. 1 - 3
* 17.-25. března: nezvěstní turisté ze skupiny č. 4
* 8.-29. března: zmizela skupina turistů č. 5
* 19. března: první rozhovory s alžírskou policií a místními úřady
* 22.-27. března: nezvěstní cestovatelé ze skupiny č. 6
* 24. března: pouštní bouře ztěžují masivní pátrání
* 17. března - 11. dubna: pohřešována skupina č. 7
* 27. dubna: první stopa - nalezeno auto dvojice turistů
* 2. května: alžírský ministr vnitra poprvé připouští únos
* 4. května: alžírská vláda potvrdila kontakty s únosci

V zajetí zůstává patnáct Evropanů
Skupinu volných turistů tvoří šest Němců, deset Rakušanů a Švéd. "Všichni Němci jsou v dobrém stavu," uvedl ve středu mluvčí německého ministra zahraničí.

"Je naděje, že zanedlouho budou propuštěni i zbývající," sdělil ministr vnitra Otto Schily v televizi ZDF. Odmítl ale uvést detaily, aby neohrozil bezpečnost zajatců.

List El Watan ve středu napsal, že při akci zabili vojáci devět únosců. Představitel armády to ale popřel: "Byli osvobozeni po vyjednávání s únosci, nebylo potřeba použít sílu." V zajetí zůstává deset Němců, čtyři Švýcaři a Holanďan.

Cizince drželi radikálové
Turisté zmizeli v únoru a březnu uprostřed pouště. Cestovali v sedmi různých skupinách terénními auty a na motocyklech bez průvodce. Už první zprávy mluvily o tom, že se jich zmocnili nejspíše radikální alžírští muslimové.

"Unesli je zřejmě ozbrojenci napojení na místní teroristy. Vypadá to jako organizovaná operace," uvedl počátkem měsíce nejmenovaný západní diplomat působící v této arabské zemi.

Alžírsko teprve počátkem května oficiálně přiznalo, že v zajetí je šestnáct Němců, deset Rakušanů, čtyři Švýcaři, Švéd a Holanďan. Německý ministr zahraničí Joschka Fischer v úterý prohlásil, že byli turisté uneseni.

Rukojmí v květnu lokalizovala alžírská armáda. Úřady ale neupřesnily požadavky únosců, jejich identitu, ani důvody, proč turisty přepadli. Spekulovalo se, že akci provedla protivládní Salafistická skupina pro kázání a boj, napojená na síť Al-Kajda.

Únosci drželi rukojmí ve dvou skupinách. Jednu poblíž Illizi zhruba 1200 kilometrů jižně od alžírsko-libyjských hranic, druhou u města Tamanrasetu.

Němci vyslali záchranné komando
Německé úřady vyslaly do oblasti pátrací komando. Rakousko něco podobného vyloučilo.

"Alžírsko evidentně nedisponuje moderní technologií a místní policisté nejsou vyškoleni pro podobné případy. Pokud bychom mezi ně poslali naše jednotky, vznikl by totální chaos," uvedl Thomas Buchsbaum, vedoucí jednotky Cobra.

Podle rakouského bulvárního listu Kronen Zeitung plánovali Alžířané rozsáhlou ozbrojenou akci s nasazením tanků a vzdušných sil. Alžírská vláda ale popřela, že by s únosci jednala.

Vzkaz na kameni: Jsme naživu
Pro alžírský režim prezidenta Abdala Azíze Butefliky bylo zmizení evropských turistů více než nepříjemné, protože s klesajícím terorismem se v posledních letech začali do země vracet turisté.

Naději příbuzných a známých, ale i úřadů, že ztracení či spíše unesení turisté jsou stále naživu, umocnil nález z 8. dubna. Na jednom z kamenů v oblasti kolem Illizi byl nalezen nápis vyrytý nizozemským turistou: "Jsme naživu".

"Zpráva je pro nás světélkem na konci tunelu," svěřila se šedesátiletá důchodkyně Monika Bleckmannová ze Salcburku, která měla v Alžírsku manžela a syna.

Propuštění turisté sedí na letišti v Alžíru. Ozbrojenci je drželi bezmála tři měsíce v poušti. (15. května 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video