Zajatce v Iráku hledali i čeští špioni

  • 34
Česká republika byla připravena vyplatit za tři české novináře zadržované minulý týden v Iráku i výkupné. MF DNES to sdělily zdroje z ministerstva vnitra a na dotaz to v pondělí potvrdil i ředitel rozvědky František Bublan.

VŠE O ÚNOSU
* články o únosu
* on-line rozhovor

"Já myslím, že to v těch úvahách padlo," řekl Bublan, ale odmítl říci jakékoli podrobnosti.

Důvěryhodný zdroj z ministerstva vnitra řekl, že výkupné by přišlo na řadu, pokud by byli čeští novináři v zajetí ještě tento týden.

"Byla by to neoficiální operace. Zcela jistě by v tom nefiguroval stát, ale nějaká soukromá firma," prozradil zdroj z vnitra. Návrh české strany na výši výkupného by se pohyboval v přepočtu kolem deseti milionů korun.

Na záchraně českých novinářů se podílela kromě diplomacie i česká rozvědka, jejíž operace v Iráku stála zhruba tři miliony korun. "Byli jsme do toho zapojeni," prohlásil ředitel rozvědky František Bublan.

Co přesně nakonec přispělo k propuštění novinářů, neví ještě ani on. "Nebyli jsme to jenom my. Bylo tam hodně tlaků. Něco převážilo, něco bylo rozhodující," řekl ředitel rozvědky.

"Ale rozhodně to nebyla ta medializovaná schůzka našeho velvyslance v Iráku s předáky sunnitských duchovních, protože ta proběhla už v době, kdy byli naši propuštěni," uvedl Bublan.
 
Kolik lidí se na tajné akci podílelo, není zřejmé. Nebyla to však nějaká soustředěná operace jednoho týmu lidí.

"Využilo se všech možných cest, jak získat informace. Nešlo o jednoho člověka nebo o jeden tým. Zaktivizovali se všichni, kdo v oblasti byli. Ve druhé polovině týdne se k nim pak přidal i někdo z Prahy," řekl MF DNES pracovník ministerstva vnitra, který je o aktivitách tajné služby informován.

Informace se kupovaly
Tajná služba měla zjistit hlavně místo, kde byli novináři zadržováni, a případně navázat jakýkoli kontakt s únosci. Nakonec se podařilo navázat alespoň kontakt s prostředníky únosců.

"Na získání informací byly použity i peníze. Tam to jinak nefunguje," řekl zdroj z ministerstva vnitra. Celkem podle něj vyšla týdenní operace na tři miliony korun. V tom jsou započítány prostředky na cestování, telefonování a na "kupování" informací.

Dalších 250 tisíc korun stálo ještě letadlo, které pak pro novináře vypravilo ministerstvo obrany. Česká rozvědka požádala o spolupráci i některé cizí zpravodajské služby.

Americké služby pomohly hlavně s technickým zázemím, jiné, jako například ruské a francouzské, se podílely přímo na místě na získávání informací od místních lidí.

Telefony nepomohly
Rozvědka si na úplném začátku slibovala, že by dokázala vystopovat irácké únosce prostřednictvím telefonů, které ukradli českým novinářům.

Po celý týden je však únosci ani jednou nezapnuli. "Nepřineslo nám to kýžený výsledek. Když máte telefony vypnuté, tak je těžko lokalizujete," řekl Bublan. Zdroj z ministerstva vnitra uvedl, že se s telefony dalo pracovat jen tak, že se zjistila historie volání.

Podle toho pak satelit dokázal zpětně určit pohyb novinářů. Takto však "posloužil" pouze satelitní telefon Víta Pohanky, protože Michal Kubal měl starší typ telefonu, který neměl kvalitní software.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video