Záhřebská vláda se rozpadá

Záhřeb, Praha - Chorvatská vláda se v noci na neděli po bouřlivém jednání rozhodla předat Mezinárodnímu tribunálu v Haagu dva Chorvaty, kteří jsou stíháni za spáchání válečných zločinů. S tímto rozhodnutím nesouhlasí čtyři ministři včetně místopředsedy vlády Gorana Graniče z Chorvatské sociálně liberální strany. Ta je klíčovým partnerem koalice vedené sociálním demokratem Ivicou Račanem.

"Velmi brzo požádám parlament o vyslovení důvěry," reagoval na demisi premiér Račan. Křehká koalice, která před rokem a půl porazila ve volbách nacionalisty a zavedla Chorvatsko na prozápadní kurs, už je beztak ohrožena stagnujícími ekonomickými reformami.

Obyvatelé země jsou nespokojeni a v některých oblastech hrozí sociální nepokoje podporované extrémními nacionalisty. Pro ty je spolupráce s haagským tribunálem nepřijatelná.

Obvinění jsou tajná
Dvě obvinění, o nichž chorvatská vláda rozhodla, jsou přitom tajná a týkají se operace Bouře, během níž v roce 1995 chorvatská armáda dobyla zpět pod kontrolu Záhřebu území tzv. chorvatské Krajiny, které do té doby kontrolovaly Srbové.

Z Krajiny bylo vyhnáno na dvě stě tisíc Srbů. Záhřebská vláda rozhodla o tom, že se dvě zapečetěné obálky s obviněním z Haagu předají ministerstvu spravedlnosti, které zadrží obviněné.

Předpokládá se, že jde o generály Anteho Gotovinu a Rahima Ademiho, kteří se účastnili bojů proti Srbům od první poloviny 90. let. Poprvé tak byli přímo obviněni chorvatští činitelé. Dosud Záhřeb vydal do Haagu více než desítku bosenských Chorvatů.

Vůdce sociálních liberálů Dražen Budiša, který před rokem a půl neuspěl v prezidentských volbách, považuje obvinění v žalobách tribunálu proti Chorvatům za "nepřijatelné kvalifikované, obsahující genocidu a etnické čištění."

Dražen Budiša je považován ze západního hlediska za většího nacionalistu než bývalý komunista Ivica Račan, jehož vláda v zemi prosazuje tržní reformy a připojení země k Evropské unii a Severoatlantické alianci.

Dražen Budiša a Ivica Račan nedali najevo, zda končí jejich koalice. "Výsledkem bude konečné vyřešení všech jejich konfliktů anebo předčasné volby," řekl agentuře Reuters politický analytik Željko Trkanjec.

Mesič: Chorvaté nejsou bez viny
Prezident Stipe Mesič spolupráci s haagským tribunálem podporuje. "Je známo, že chorvatská strana také spáchala nějaké zločiny," uvedl včera Mesič v psaném prohlášení.

Chorvaté se však považují především za oběti srbské agrese. Podobně jako Srbové si jen těžko připouštějí, že i jejich vojáci páchali válečné zločiny. Únorové obvinění jednoho z "hrdinů" boje proti Srbům, generála Mirka Norace, vyvolalo mezi nacionalisty vlnu protestů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video