Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

 

Články o SARS najdete ZDE

SARS: otázky a odpovědi

1. Jak se SARS přenáší?
Nemoc se šíří jako chřipka, tedy vzduchem. Ale asi také dotykem. Nově se podle hygienika Vladimíra Polaneckého objevilo podezření, že se nemoc šíří i z fekálií či zbytků jídla, nebezpečné by proto byly i odpadky z letadel.

2. Jak dlouhá je inkubační doba?
Pět až sedm dní. "Když se někdo vrátí z ohrožených zemích a do deseti dnů se u něj nemoc neprojeví, je nejspíše v pořádku," řekl Ladislav Machala z infekční kliniky na pražské Bulovce.

3. Kolik nakažených umírá?
Ačkoli je SARS smrtelně nebezpečná choroba, umírá na něj jen několik procent nemocných. Zdá se však, že tento počet mírně stoupá ­ původně to bylo pět procent, nyní sedm. Navíc už zemřelo i několik mladých lidí. Jak můžu posilovat imunitu? Platí obecná rada: žít zdravě, tedy mít dostatek vitaminů, pohybu i odpočinku, tak aby byl člověk v dobré kondici. "Nelze říci, že by díky tomu nemoc nechytil, ale rozhodně by měl šanci ji lépe přestát," vysvětlil.

4. Nenakazím se od lidí, kteří přesedali v Asii na jiný let?
Kdo chce mít jistotu, měl by se jim několik dní vyhnout. Nejspíše však nemocní nebudou. "Obecně je pravděpodobnost nákazy v takovém případě velmi malá. Ale na druhou stranu je možné se nakazit v jakémkoli letadle, pokud vedle sedí člověk se SARS," popsal Machala.

5. Mám mít obavu ze setkání s Číňany v Česku?
Nemělo by to být nebezpečné neboť většina z nich tady žije dlouho a necestují do domovské Číny. "Navíc, podívejte se třeba na letiště v Hongkongu, tam každému měří teplotu, a není tedy pravděpodobné, že by se někdo nakažený dostal do letadla," uvedl hlavní hygienik Michael Vít, podle nějž podobná opatření panují i na dalších letištích v oblasti.

6. Jsou nebezpečné výrobky z Číny či Hongkongu?
Hygienici tvrdí, že nikoli. "Nebyl zatím zaznamenán žádný způsob přenosu touto cestou," tvrdí hlavní hygienik Michael Vít. Je pravděpodobné, že virus tak dlouho mimo tělo nepřežije.

7. Lze provést preventivní vyšetření, když nemám příznaky?
Nemělo by to smysl. "Víme o viru příliš málo. Nikdo neví, za jak dlouho po nákaze se v těle projeví. Je proto možné, že test provedený příliš brzy by falešně ukázal, že člověku nic není," je proti testování Machala z infekční kliniky.

Radka Wallerová, MF DNES

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty