Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Návrh rezoluce k Iráku

Časový plán

15. listopadu 2002 - Sedm dní po předpokládaném schválení rezoluce - Irák musí potvrdit ochotu, že ji bude naplňovat.
 
19. nebo 20. listopadu - Šéf inspektorů OSN Hans Blix odjede do Iráku a téměř okamžitě začne s přípravou inspekce zbraní. 

8. prosince - 30 dní po schválení rezoluce, Irák musí předložit úplné prohlášení o všech chemických, biologických a jaderných zbraních s programy jejich odevzdání. Je to první datum, které by mohlo odstartovat konfrontaci. 

23. prosince - 45 dní od přijetí dokumentu, inspektoři zahájí práci.

18. ledna 2003 - Inspektoři budou mít 60 dnů, aby podali Radě bezpečnosti OSN první zprávu. Z návrhu rezoluce není jasné, zda se toto období bude počítat ode dne, kdy dorazí do Iráku (kolem 19. listopadu), nebo od zahájení činnosti 23. prosince. Vláda amerického prezidenta George Bushe bude patrně požadovat dřívější datum uveřejnění zprávy.

 

Kdy může začít útok?

Očekává se, že jakékoliv věcné porušení závazků rezoluce Irákem by vedlo Washington k nátlaku na zahájení vojenské akce. Mohlo by to být odmítnutí Iráku naplňovat rezoluci, nepředložení přesného prohlášení o všech zbraních, nebo jakýkoliv pokus omezit či zabránit zbrojním inspektorům v přístupu na místa, která chtějí prověřovat.

Na základě materiálů tajných služeb získaly USA vlastní představu o iráckých zbrojních programech. Pokud irácké prohlášení nebude zahrnovat všechno, co by podle USA mělo, bude to v amerických očích pokládáno za věcné porušení závazků.

 

Říká rezoluce jasně, že její neplnění vede k válce?

Ne. Praví se tu, že Rada bezpečnosti OSN opakovaně varovala Irák před vážnými následky, pokud bude pokračovat v porušování závazků vůči rezolucím OSN.

Z textu není jasné, kdo posoudí, zda došlo k věcnému porušení. USA budou chtít formulaci vážné následky vyložit jako vojenskou akci proti Iráku s cílem zničit
všechny předpokládané programy výroby zbraní hromadného ničení.

Washington dal rovněž jasně najevo, že odstranění Saddáma Husajna pokládá za hlavní politický cíl.

Rusko a Francie neschvalují vojenskou akci bez jejího předchozího předložení Radě bezpečnosti OSN.

USA daly najevo, že již nehodlají čekat moc dlouho a že v případě zjevného porušování rezoluce Irákem by uvažovaly o samostatné akci, případně s podporou Británie.

 

K čemu rezoluce Irák zavazuje?

Irák musí předložit mezinárodnímu inspekčnímu týmu přesné, aktuální a úplné prohlášení o programu vývoje chemických, biologických a jaderných zbraní, balistických raket a dalších nosičů, jako jsou bezpilotní letouny a letecké rozprašovací systémy.

Musí také nahlásit všechny další chemické, biologické nukleární programy, i když se nevztahují k výrobě zbraní.

Inspektoři musí mít neomezený přístup kamkoli a kdykoli včetně prezidentských paláců. Mohou hovořit s kýmkoli i bez přítomnosti iráckých představitelů.

ČTK, iDNES

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony