Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rok po 11. září 2001


AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
o útocích a událostech rok po nich najdete zde.


 

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ
Události prvních padesáti dní po útoku jsme sledovali on-line minutu po minutě. Připomeňte si dramatické chvíle po zářijovém útoku, kdy svět zachvátily strach a nejistota.

Události týdne od 11. do 17. září 2001. (pro zobrazení klikněte na datum)


OBĚTI
Celkem 3052 mrtvých a pohřešovaných. Počet se ještě může snížit - objevují se duplicitní jména a někteří pohřešovaní. Evidováno je také 60 pojišťovacích podvodů. První odhady hovořily o více než 6700 obětech.

Světové obchodní středisko (WTC): 2819 obětí (včetně 157 mrtvých na palubách obou havarovaných letadel), z toho s jistotou identifikováno 1364 (podle otisků prstů, dentálních záznamů, DNA); asi 90 je stále vedeno v kolonce pohřešovaných. Zhruba 800 obětí se nepodaří nikdy identifikovat.
 
Pentagon: 189 obětí, z toho 125 zaměstnanců nebo osob nacházejících se v prostorách Pentagonu a 64 na palubě havarovaného letadla.

Pensylvánie: 44 obětí na palubě havarovaného letadla.

První odškodnění za teroristické útoky z 11. září oficiálně přiznala na začátku srpna 2002 rodina, které vyplatil federální fond 1,04 milionu dolarů (asi 30 milionů korun). Příbuzní oběti se však museli vzdát nároku na případnou odškodňovací žalobu proti letecké společnosti nebo vládě.


 

TELEVIZNÍ REPORTÁŽ
Podívejte se na reportáž natočenou v průběhu a těsně po teroristickém útoku. Zachycuje náraz letadla do jedné z věží WTC, zhroucení mrakodrapů, paniku na ulicích a bezprostřední rozhovory s těmi, kteří měli štěstí a přežili.

ÚKLID NEW YORKU
Kromě severní a jižní věže WTC bylo vážně poškozeno nebo úplně zničeno 50 dalších domů v jižní části newyorského Manhattanu (2,25 milionu metrů čtverečních kancelářských ploch).

Během odklízecích prací bylo z "Ground Zero" odvezeno na 1,8 milionu tun trosek, záchranářské a úklidové týmy strávily v troskách WTC 261 dní a celkem 3,1 milionů pracovních hodin. Odklízecí práce měly podle původních plánů trvat rok a náklady se vyšplhat na sedm miliard dolarů; skutečné náklady však dosáhly "pouhých" 750 milionů USD.


 

ČLÁNKY A PŘÍLOHY
Teroristický útok na USA ovlivnil dění ve světě i každodenní životy obyčejných lidí. Projevil se v politice, ekonomice, kultuře i sportu. Pro snadnější orientaci v množství článků a zajímavých odkazů jsme pro vás během několika měsíců konfliktu připravovali jejich souhrny.
(pro zobrazení klikněte na náhled)



VYŠETŘOVÁNÍ
K útokům z 11. září se přihlásil Usáma bin Ládin a jeho teroristická síť Al-Kajda. Ničivé atentáty prokazatelně provedlo 19 teroristů arabského původu (15 z nich byli občani Saúdské Arábie), kteří zahynuli spolu s oběťmi.

Americká vláda propustila naprostou většinu lidí, které zadržela v USA v rámci rozsáhlého vyšetřování; z více než 1100 lidí zůstávalo ve vazbě v polovině července jen 74 osob, z nichž mělo být dalších 38 brzy deportováno z USA.


 

FOTOGALERIE
Nejvýmluvnější svědectví o událostech v New Yorku a později v Afghánistánu podávají fotografie.

OBVINĚNÍ
Zatím jediným obžalovaným v souvislosti s teroristickými útoky je od 11. prosince Francouz marockého původu Zacarias Moussaoui. Ve dvou přelíčeních u soudu ve státě Virginia nejprve Moussaoui prohlásil, že se cítí vinen, pak doznal částečnou vinu, načež vše odvolal.

MIMOŘÁDNÁ VYDÁNÍ
Hned jedenáctého září ve večerních hodinách se ke čtenářům dostalo zvláštní vydání MF DNES věnované největšímu teroristickému útoku v dějinách. Hlad po informacích byl obrovský. Obrázky hořících věží světového obchodního centra otřásly každým. Ve středu 12. září si svět začíná uvědomovat, co se vlastně stalo. Američané hledají nezvěstné, počítají mrtvé a slibují odvetu.

(pro zobrazení klikněte na náhled)

ÚTOKY
Údaje o čtyřech unesených a zřícených letadlech:
 
Boeing 767 společnosti American Airlines (na palubě 92 osob); letěl z Bostonu do Los Angeles, do severní věže Světového obchodního střediska (WTC) narazil v 8:46 (14:46 SELČ). Na palubě bylo pět únosců, při nárazu do WTC letoun pilotoval Egypťan Muhammad Atta.

Boeing 767 společnosti United Airlines (na palubě 65 osob); letěl také z Bostonu do Los Angeles, do jižní věže WTC narazil v 9:03 (15:03 SELČ). Na palubě bylo pět únosců, při nárazu do WTC pravděpodobně pilotoval Marván Šihhí původem ze Spojených arabských emirátů.

Boeing 757 společnosti American Airlines (na palubě 64 osob); letěl z Washingtonu do Los Angeles, v 9:43 (15:43 SELČ) narazil do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Na palubě bylo pět únosců, při nárazu do budov Pentagonu zřejmě pilotoval Haní Handžúr.

Boeing 757 společnosti United Airlines (na palubě 44 osob); letěl z Newarku do San Franciska, v 10:10 (16:10 SELČ) havaroval v západní části státu Pensylvánie jihovýchodně od Pittsburghu. Na palubě byli čtyři únosci, pilotoval pravděpodobně Libanonec Zijád Sámir Džarráh.


zdroj: iDNES, MF DNES, ČTK



Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony