Elektrické křeslo

Elektrické křeslo - Ilustrační foto. | foto: Corbis, Profimedia.cz

AI: Poprav ve světě výrazně přibylo

  • 58
V loňském roce byly ve světě popraveny téměř čtyři tisíce lidí. Taková jsou oficiální čísla, skutečnost ovšem bude mnohem černější, míní Amnesty International. Drtivou většinu poprav nařídili a vykonali v Číně. Druhý nejaktivnější stát ve vykonávání absolutního trestu je Írán.

Předloni rukou kata zemřelo 1146 lidí, tedy méně než třetina loňského stavu, kdy to oficiálně bylo 3797 lidí. Taková čísla jsou ovšem podle Amnesty International (AI) nepřesná.

"Čísla, která dnes uveřejňujeme, bohužel nejsou kompletní. Mnoho zemí totiž provádí popravy potají, třebaže tím porušují standardy OSN," tvrdí organizace, která dohlíží na dodržování lidských práv ve světě.

Nejvíce poprav provedli v roce 2004 v Číně, ostatně jako každý rok. Oficiálně to bylo 3400 exekucí, neoficiálně se ale může jednat až o 10 tisíc mrtvých. Druhým v pořadí je Írán se 159 popravami, následuje Vietnam se 64 a USA s 59.

"Závažné je, že většina popravených lidí byla odsouzena bez spravedlivého soudu. Mnoho z nich bylo odsouzeno jenom na základě důkazů vynucených mučením," stojí ve zprávě Amnesty International.

Amnesty ale zdůraznila, že pokračuje tendence zákazů nejvyšších trestů. Loni je mimo zákon postavily například Řecko, Turecko nebo Senegal. Trest smrti je dnes zákonem nebo v praxi zrušen ve 120 zemích světa.

AI vyzvala Komisi pro lidská práva OSN, která zasedá v Ženevě, aby odsoudila tresty smrti jako porušování lidských práv.

Za odstrašující příklad uvádí nedávnou kauzu ze Spojených států, kde byl na poslední chvíli osvobozen vězeň, u nějž vyšlo najevo, že žaloba zatajovala důležité dokumenty svědčící o jeho nevině.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video