Tvrdík povzbudil české chemiky

  • 4
Po peripetiích s letadlem v Kosovu dorazil český ministr obrany Jaroslav Tvrdík na kuvajtskou základnu Camp Dauhá, kde sídlí česká protichemická jednotka. Ministr zhlédl se zástupci médií ukázku speciálního zásahového týmu, který přerdvedl vyproštění lidí ze zamořeného území a jejich následné ošetření. Tvrdík poté rozmlouval s vojáky. Slíbil, že jejich mise bude náležitě oceněna.

Čeští vojáci přiznávají, že jsou pod velkým psychickým tlakem. Základna je pouhých sto kilometrů od iráckých hranic.

Čekání na neznámé nebezpečí nevydrželo osm z nich. Vojenskou misi v Kuvajtu předčasně končí a odlétají domů.

"Ministr Tvrdík nám řekl, že do konce ledna může odjet ten, kdo se na tuto misi necítí, je to trochu nestandardní, ale i toto je výjimečně náročná akce," řekl na vojenské základně Dauhá velitel logistické skupiny Miroslav Matis.

Vojáci: Víme, že zůstaneme déle
Vojáci sice mají s armádou podepsaný půlroční kontrakt na tuto misi, ale je již veřejným tajemstvím, že jejich pobyt bude delší.

"Máme informace o tom, že bychom tu měli být tak do června," tvrdí Matis. Jeho vojáci jsou v Kuvajtu od září loňského roku. Pohnutky vojáků, kteří Kuvajt předčasně opouštějí, jsou různé.

"Hrozba války se sousedním Irákem a zároveň nebezpečí zbraní hromadného ničení vytváří na lidi obrovský tlak," informuje velitel kontingentu Jan Weiser.

"Neunesli ten tlak, mají rodinné problémy, případně počítali jen s tím, že pojedou
ven na šest měsíců," říká pak dál Matis. Osobně se připravuje na to, že bude v misi déle. "Alespoň pak nebudu zklamaný".

O boji proti mezinárodnímu terorismu, o působení české protichemické jednotky v Kuvajtu a o hrozbě zbraní hromadného ničení jednal český ministr obrany se svým kuvajtským protějškem. Setkal se také s ministrem zahraničních věcí a s předsedou bezpečnostní rady státu. Do vlasti by se měl vrátit ještě v pondělí večer.

Tvrdík: Přidáme vám
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík údajně českým chemikům slíbil, že za takto náročnou práci budou i více odměněni.

"Ministr nám řekl, že by každý mohl dostat přidáno asi tak 300 dolarů měsíčně. Uvidíme jak to dopadne," řekl major Igor Mihulka.

Mihulka absolvoval již v roce 1999 misi KFOR v Kosovu. "Já jsem v pohodě, mohu být v zahraničí a pořád vím, že rodina je se mnou, že nepřijdu o rodinné zázemí," tvrdí.

Mihulka i Matis jsou zajedno v tom, jak čelit stresu, který pro drtivou většinu českých vojáků představuje hrozba války. "Intenzivně pracovat a pak si intenzivně odpočinout," říkají.

Základna se proměnila v městečko
Na vojenské základně obehnané vysokou zdí s ostnatým drátem a lemované desítkami strážních věží mají vojáci k odpočinku výborné podmínky.

Využívají klimatizované tělocvičny otevřené 24 hodin denně, kino, knihovnu, velké množství obchodů, restaurací.

Součástí základny je i nákupní středisko, kde jsou obchody se suvenýry, poměrně levnou elektronikou, oblečením, fotoateliér, holič, krejčovství, prádelny, ošetřovna, stomatologie a stánky s rychlým občerstvením.

Většinu času ale vojáci tráví nácvikem likvidace důsledků použití zbraní hromadného ničení. Trénují dekontaminaci prostoru, osob a vozidel, stavění stanů, organizaci strážního zajištění a navázání spojení.

Vojáci cvičí a cvičí
Procvičují se v topografické přípravě, orientaci a ovládání vozidel v poušti či v ostrých střelbách.

Chemiky by měla koncem ledna posílit více než stočlenná skupina chemiků, lékařů a dalších specialistů. V Kuvajtu na základně pojmenované po katarské metropoli, tak bude působit více než 350 Čechů.

Český ministr obrany Jaroslav Tvrdík na kuvajtské základně Camp Dauhá zhlédl ukázku speciálního zásahového týmu, který přerdvedl vyproštění lidí ze zamořeného území a jejich následné ošetření. Tvrdík poté rozmlouval s vojáky (20. ledna 2003).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video