Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Izrael nevylučuje, že ofenzivu zopakuje

  22:44
Izraelský slib ukončit do neděle ofenzivu platí. Pokud se ale spustí nová vlna palestinských útoků, vrátíme se, varuje ministr obrany Benjamin ben Eliezer. Vojáci i při odsunu stále hledají podezřelé ozbrojence. V noci vjely tanky do Kalkíje. Při razii v Rafáhu zahynuli tři Palestinci. Další střety zažívá i pásmo Gazy. Vojáci zůstávají v Betlémě a Ramalláhu. Tam hlídají Jásira Arafat, na jehož osudu se izraelská vláda nemůže shodnout.

Izrael je spokojen s třítýdenní ofenzivou na západním břehu Jordánu a plánuje do neděle stáhnout své jednotky.

"Naše síly by se měly do neděle stáhnout z Nábulusu a opustit valnou část Ramalláhu," zopakoval ministr obrany Benjamin ben Eliezer, podle něhož je nyní nutné hledat politické řešení konfliktu s Palestinci.

Ben Eliezer ocenil údery způsobené izraelskou armádou palestinskému terorismu. Zároveň nevyloučil další vojenskou operaci v případě nové vlny protiizraelských atentátů během příštích čtyřech měsíců.

Izraelská armáda bude pokračovat v obléhání sídla předsedy palestinské správy Jásira Arafata v Ramalláhu do té doby, dokud Izraeli nebudou vydáni vrazi ministra Rechavama Zeeviho, kteří podle tvrzení izraelské strany nalezli útočiště v Arafatově štábu.

Arafat nabídl soud s vrahy ministra
Palestinský předák Jásir Arafat nabídl, že se pokusí postavit před palestinský soud vrahy izraelského ministra Rechavama Zeeviho. Washington už předtím oznámil, že se snaží dojednat kompromis, který by ukončil obléhání Arafatova sídla v Ramalláhu, kam se podezřelí ukryli.

Arafatům poradce Muhammad Rašíd řekl, že palestinská strana vítá návrh Bílého domu na předání podezřelých palestinské justici. Židovský stát však žádal vydání vrahů k soudu do Izraele.

Rašíd tvrdil, že podezřelí byli do Arafatova objektu převezeni z věznice v Nábulusu k výslechu v únoru. V Arafatově sídle se skrývá pět lidí spojovaných se Zeeviho vraždou spáchanou loni v říjnu v Jeruzalému.

Osud Arafata rozděluje izraelskou vládu
V otázce dalšího Arafatova osudu není izraelská vláda zajedno. "Premiér Ariel Šaron na zasedání kabinetu ve čtvrtek večer znovu požadoval vypovězení palestinského vůdce," napsal list Maariv. Ministr obrany a předseda koaliční Strany práce ben Eliezer se ale postavil proti.

Šarona podporují především ministr financí Silvan Šalom a náčelník generálního štábu izraelské armády Šaul Mofaz. Arafatovo vyhnání naproti tomu odmítají kromě ben Eliezera především šéf domácí tajné služby Šin Bet Avraham Dichter a koordinátor vojenských akcí na západním břehu Jordánu generál Amos Gilad.

U OSADY EXPLODOVALO AUTO

* Na jihu pásma Gazy se odehrál i další incident. U izraelského vojenského stanoviště nedaleko židovské osady Guš Katif nechal Palestinec vybuchnout svůj vůz.
* "Pravděpodobně šlo o sebevražedný atentát," naznačily palestinské zdroje. Mluvčí izraelské armády explozi potvrdil bez upřesnění případných obětí.

Tanky vjely do Rafáhu a Kalkíje
Izraelské tanky pronikly v noci na pátek do palestinského uprchlického tábora Rafáh v jižní části pásma Gazy. Podobný útok byl zaznamenán i v Kalkíji, kterou Izraelci opustili už 9. dubna.

Na patnáct tanků a obrněných transportérů vjelo asi dvě stě metrů do tábora. Za stálé palby se snažilo vytlačit palestinské ozbrojence, útočící pěchotními zbraněmi a minomety.

"Palbou z těžkých kulometů Izraelci zabili tři Palestince," oznámily palestinské oficiální zdroje.

"Vojáci v oblasti prováděli rutinní operaci, při které byli napadeni palbou. Proto ji pouze opětovali," uvedly izraelské armádní zdroje. Během předchozích nájezdů na tábor v Rafáhu srovnaly obrněné buldozery se zemí několik budov.

PALESTINSKÝ VELITEL DOPADEN

* Izraelská armáda pokračuje v zatýkání hledaných nebo podezřelých Palestinců.
* V Betlémě byl v noci zadržen oblastní velitel ozbrojené složky hnutí Hamas, Oddílů mučedníka Izzuddína Kásama.
* Chálid Tafaš, dlouhodobě hledaný za svou údajnou účast na protiizraelských atentátech, byl zadržen bez boje.
* Elitní jednotka izraelské armády ho dopadla v domě u baziliky Zrození Páně, obléhané izraelskými vojáky.

Izraelci zastřelili převlečené muže
Dva ozbrojené Palestince převlečené za izraelské vojáky zastřelili Izraelci v noci u židovské osady Necarim v pásmu Gazy. "Palestinští ozbrojenci se chystali provést útok," tvrdí izraelská armáda.

Ozbrojená složka extremistické proíránské skupiny Islámský džihád, Brigády Al-Kudsu, plánovaný útok potvrdila, stejně jako smrt obou "mučedníků". Islámský džihád chce ve svých akcích pokračovat až do ukončení izraelské okupace.

Palestince, který zaútočil na důstojníka izraelské pohraniční hlídky nožem, zastřelili vojáci na kontrolním stanovišti u města Umm Al-Fahm na zelené linii mezi Izraelem a západním břehem Jordánu.

Č T V R T E K   1 9. D U B N A
Vojáci uvolňují Džanín a Nábulus
Izrael zřejmě do neděle opustí palestinská města Džanín a Nábulus. Ve čtvrtek se začaly po tancích stahovat další jednotky. První konkrétní termín ukončení ofenzívy na západním břehu Jordánu zveřejnil izraelský ministr obrany Benjamin ben Eliezer.

Izraelští vojáci zůstávají v Ramalláhu, kde drží v domácím vězení Jásira Arafata. Obsazená zůstane i bazilika v Betlémě. Izrael tvrdí, že se tam skrývá řada ozbrojených teroristů.

Izraelský premiér Ariel Šaron přitom v pondělí oznámil, že se vojsko z Džanínu stáhne do dvou dnů. Tanky začaly z města odjíždět už ve středu, ovšem o odchodu vojáků přicházejí rozporné informace, stejně jako v případě dalšího města Nábulus.

Americký ministr zahraničí Colin Powell na závěr své blízkovýchodní mise oznámil, že ho Ariel Šaron ujistil záměrem Izraele úplně se stáhnout z obsazených území "v nejbližších dnech, do týdne nebo tak nějak".

ARAFATOVY NÁVŠTĚVY

Izraelci drží Jásira Arafata v izolaci v budově jeho hlavní úřadovny v Ramalláhu od zahájení vojenské ofenzívy 29. března. Před jordánským šéfem diplomacie Marvánem Muašírem se s Arafatem 12. dubna setkal i egyptský ministr zahraničí Ahmad Máhir. Také zprostředkovatelská mise ministra zahraničí USA Colina Powella zahrnovala dvě návštěvy Arafata v Ramaláhu.

Arafat měl návštěvu z Jordánska
Jordánský ministr zahraničí Marván Muašír se ve čtvrtek setkal s předsedou palestinské správy Jásirem Arafatem v jeho sídle v Ramalláhu obleženém vojáky izraelské armády. Setkání navzdory přetrvávající izolaci Arafata povolila izraelská vláda.

Muašír chtěl s Arafatem konzultovat opatření, která je nezbytná přijmout po blízkovýchodní misi amerického šéfa diplomacie Colina Powella.

"Jordánsko je spřátelená země a my doufáme, že její ministr zahraničí bude schopen přesvědčit Arafata, že když volí teror, jde špatným směrem a způsobuje svému lidu mnoho špatného," řekl k Muašírově návštěvě mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Emmanuel Nachshon.

Šéf jordánské diplomacie s sebou přivezl také Arafatova osobního lékaře Ašrafa Kurdího, který má podle jordánské agentury Petra provést palestinskému předákovi rutinní vyšetření.

TISÍCE PALESTINCŮ JSOU
V IZRAELSKÉM VĚZENÍ

* Palestinská skupina lidských práv oznámila, že Izraelci drží ve věznicích 8000 Palestinců. Pět tisíc z nich bylo zatčeno při nynější ofenzívě na západním břehu Jordánu.
* Mluvčí izraelské armády informaci popřel. Podle něj je v Izraeli zadržováno 4258 Palestinců.
* Podle palestinské zprávy brání Izraelci zatčeným spát a při výslechu používají násilí a psychologický nátlak.

Betlém: jednání o bazilice
Situace kolem baziliky Zrození Páně v Betlémě je stále nevyřešená. Izraelští vojáci ji obléhají už přes dva týdny. V bazilice se ukrývá přes 200 Palestinců. Izrael tvrdí, že mezi nimi je řada ozbrojených teroristů.

Izraelský rozhlas citoval palestinský tisk, podle něhož je ve čtvrtek v Betlémě plánována schůzka zástupců ozbrojených Palestinců z baziliky a izraelské armády za přítomnosti představitelů městské správy Betléma.

Sutiny v táboře vydávají oběti
Do opuštěných čtvrtí v Džanínu se ve čtvrtek nahrnulo několik set uprchlíků, kteří utekli před víkendovými boji. Zákaz vycházení nebyl striktně dodržován a na ulicích se už objevují i automobily.

Izraelci zabránili záchranářům a těžké technice vjet do tábora a pomoci vyprošťovat lidi zavalené sutinami domů. Obyvatelé tvrdí, že se zpod trosek ozývá volání, ale že zasypaným nelze bez techniky pomoci.

Agentura OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků na Blízkém východě tvrdí, že tábor je hromadou sutin a Izraelci povolili vjet dovnitř jen dvěma kamionům se zásobami.

Navzdory chybějící technice se tento týden podařilo z trosek vyprostit sedm živých. Vojáci doprovázejí na místa bojů také pracovníky palestinského Červeného půlměsíce, kteří zatím našli patnáct těl a pohřbili je provizorně na nemocniční zahradě.

BLÍZKÝ VÝCHOD

Bush chválí Powella, z Džanínu mizí tanky

Jak žije Jásir Arafat v obležení

USA varují Libanon před další válkou

další články

Hrůza, říká o táboru vyslanec OSN
Uprchlický tábor v Džanínu navštívila ve čtvrtek skupina zástupců OSN a Červeného kříže. "Hrůza, nad níž zůstává rozum stát," označil rozsah zkázy zvláštní vyslanec OSN pro Blízký východ Terje Roed-Larsen.

"Byli jsme šokováni. Je to tam úplně zničené, jako po zemětřesení. Nad mnoha místy se vznáší zápach smrti," tvrdí emisar OSN, podle něhož musí Izrael okamžitě povolit vstup do tábora humanitárním organizacím.

OFENZIVA IZRAELSKÉ ARMÁDY NA PALESTINSKÝCH ÚZEMÍCH

* Operaci podporuje většina Izraelců. Doufají, že sníží počet sebevražedných atentátníků.
* Podle různých odhadů při ofenzivě zemřelo přes 200 Palestinců (palestinský vyjednávač Saíb Irikát dokonce uvádí až 500 mrtvých) a zraněno kolem 1500 Palestinců. Izraelská armáda přišla asi o 28 mužů (na 150 jich bylo zraněno).
* Izraelci zajali na 2100 Palestinců (120 z nich byli lidé, po nichž pátrala policie), zabavili zbraně a munici (například asi 1400 samopalů Kalašnikov, 770 pistolí, 50 protitankových střel či tři minomety) a odhalili 19 laboratoří, kde se vyráběly výbušniny.

29.3.

Uplynuly dva dny od palestinského atentátu v Netanje, při němž zemřelo 28 lidí. Izraelská armáda zahájila v Ramalláhu na západním břehu Jordánu svou nejrozsáhlejší vojenskou akci od operace v Libanonu v roce 1982. Palestinský předák Jásir Arafat, kterého izraelská vláda označila za nepřítele, byl vojáky izolován v Ramalláhu.

30.3.

Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci č. 1402 vyzývající Izrael a Palestince k uzavření příměří a židovský stát ke stažení z palestinských měst. Vyslovila též vážné znepokojení nad sebevražednými palestinskými atentáty v Izraeli.

31.3.

Palestinský útok v severoizraelské Haifě nepřežilo 16 lidí. Ramalláh byl armádou prohlášen za uzavřenou vojenskou zónu.

1.4.

Operaci Izrael rozšířil na palestinská města Tulkarm a Kalkílija na severu západního břehu Jordánu.

2.4.

Izraelská armáda pronikla do Betléma. Izraelský premiér Ariel Šaron oznámil, že Arafat může z Ramalláhu, pokud s už nikdy nevrátí. Arafat to odmítl.

3.4.

Armáda vstoupila i do Džanínu a Nábulusu. V betlémské bazilice Zrození Páně izraelští vojáci obklíčili zhruba 200 palestinských bojovníků. V chrámu je také asi 30 františkánských mnichů.

4.4.

Rada bezpečnosti OSN vyzvala v rezoluci č. 1403 Izrael, aby bez prodlení stáhl vojáky z palestinských měst. Podpořila též iniciativu amerického prezidenta George Bushe, který oznámil, že na Blízký východ posílá ministra zahraničí Colina Powella.

6.4.

Jeden z nejkrvavějších dnů od zahájení palestinské intifády v září 2000. Při střetech zemřelo přinejmenším 50 Palestinců (z toho 30 v Džanínu) a sedm Izraelců. Americký prezident George Bush po setkání s britským premiérem Tonym Blairem opět vyzval židovský stát, aby se neprodleně stáhl z palestinských měst. Šaron slíbil operaci urychlit.

8.4.

Podle Šarona ustaví Izrael po stažení na západním břehu Jordánu tzv. bezpečnostní zóny. Irák zastavil kvůli situaci na palestinských autonomních územích na měsíc vývoz ropy.

9.4.

Izraelská vojska se stáhla z Tulkarmu a Kalkílije. Při výbuchu bomby v palestinském uprchlickém táboře v Džanínu na západním břehu Jordánu zahynulo 13 izraelských vojáků, což je největší jednorázová ztráta armády za poslední léta.

10.4.

Palestinský sebevražedný útok u Haify: devět mrtvých. Izraelská armáda převzala kontrolu nad palestinským uprchlickým táborem v Džanínu. USA, OSN, EU a Rusko vyzvaly Izrael k okamžitému stažení z okupovaných palestinských území a Arafata, aby vyvinul nejvyšší možné úsilí k zastavení protiizraelských teroristických atentátů. Do Izraele dorazil na blízkovýchodní misi americký ministr zahraničí Colin Powell

11.4.

Izraelské síly se stáhly z 24 méně významných palestinských obcí na západním břehu Jordánu a další obsadila.

12.4.

Šest lidí zahynulo a na šedesát bylo zraněno při útoku v centru Jeruzaléma. K atentátu se přihlásily Brigády mučedníků od Al Aksá - ozbrojené křídlo palestinského hnutí Fatah blízkého Jásiru Arafatovi.

13.4.

Ariel Šaron navrhl ozbrojencům z betlémské baziliky Zrození Páně, aby se vydali soudu v Izraeli, nebo přistoupili na vyhoštěni do třetí země. Premiér také navrhl uspořádání mírové konference pod záštitou USA na neutrálním místě. Zúčastnit by se jí měli zejména zástupci Izraele, Palestinců, Egypta, Jordánska, Maroka, Saúdské Arábie a států Perského zálivu.

14.4.

Colin Powell se sešel s Jásirem Arafatem v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. Izraelská armáda zrušila zákaz vstupu na obsazená palestinská území na západním břehu Jordánu.

15.4.

Okamžité ukončení násilných střetů na libanonsko-izraelské hranici žádal při návštěvě Bejrútu Colin Powell. USA se obávají, že útoky bojovníků proíránských šíitských milicí Hizballáh přerostou v další válečný konflikt.

16.4.

U betlémské baziliky Zrození páně se večer strhla prudká přestřelka. Jejími účastníky byli izraelští vojáci a Palestinci, které vojáci v bazilice obléhají. Z budovy stoupaly plameny a dým.

17.4.

Colin Powell ukončil blízkovýchodní misi. Na závěr se podruhé sešel s Jásirem Arafatem. Obě strany byli ze setkání zklamané. Prezident USA George Bush ministra za týden jednání pochválil.

Nad obyvatelem Džanínu přelétá vrtulník izraelské armády, která palestinské město obsadila. (4. dubna 2002)

Nad palestinským městem Džanín, obsazeným izraelskou armádou, se během bojů vznáší dým. (4. dubna 2002)

Izraelský voják kontroluje dění v uprchlickém táboře poblíž palestinského města Džanín, odkud odjelo po skončení blízkovýchodní mise amerického ministra zahraničí Colina Powella na třicet izraelských tanků. (16. dubna 2002)

Míroví aktivisté ukazují jídlo izraelským vojákům, kteří jim brání k přístupu do okolí obléhané baziliky v Betlémě. (18. dubna 2002)

Palestinec si odnáší matraci, kterou našel mezi odpadky poblíž uprchlického tábora v Džanínu, okupovaném izraelskou armádou. (17. dubna 2002)

Davy lidí přišly na pohřeb tří Palestinců v Rafáhu poté, co do uprchlického tábora vjely izraelské tanky. (19. dubna 2002)

Chlapec přeskakuje hořící pneumatiky v uprchlickém táboře v Rafáhu, do něhož vjely izraelské tanky a zabily tři palestinské ozbrojence. (19. dubna 2002)

Izraelští pyrotechnici zkoumají trosky auta, které explodovalo u vojenského stanoviště nedaleko židovské osady Guš Katif. Zřejmě šlo o sebevražedný atentát. (19. dubna 2002)

Izraelští vojáci opouštějí kontrolní stanoviště v Salemu poblíž města Džanín poté, co židovský stát oznámil, že se stáhne z palestinských území. (19. dubna 2002)

Palestinské ženy čekají v uprchlickém táboře v Rafáhu, až dostanou povolení k odjezdu do Egypta. (18. dubna 2002)

Autoři: , , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...