Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Srebrenica položila nizozemskou vládu

  22:32
Nizozemská vláda rezignovala kvůli svým vojákům. Důvodem je zpráva, kritizující vládu v Haagu za postoj k situaci v bosenské Srebrenici v roce 1995. Nizozemský kontingent sil OSN po pádu města do srbských rukou nezabránil zmasakrování tisíců bosenských Muslimů. Demise přišla nedlouho před parlamentními volbami, vypsanými na 15. května. Královna Beatrix vyzvala odstupujícího premiéra k vytvoření prozatimního kabinetu.

"Půjdu ke královně a složím do jejích rukou úřad všech ministrů," řekl premiér Wim Kok na tiskové konferenci, která následovala po krizové schůzi vlády věnované právě masakru ve Srebrenici.

Demise vlády levého středu, kterou Kok vede už druhé volební období od roku 1994, politický život Nizozemska příliš neovlivní. Na 15. května jsou totiž vypsány parlamentní volby.

Kok, který vede koalici levého středu a chystá se kvůli demisi svého koaličního kabinetu promluvit před parlamentem, oznámil, že ve volbách kandidovat nebude. Pod tíhou obvinění dokumentu a před definitivním rozhodnutím o odstoupení celé vlády dali najevo úmysl rezignovat dva ministři.

Glosa Martina Komárka: Amsterodam a Srebrenica

Královna požádala o prozatimní vládu
Nizozemská královna Beatrix pověřila premiéra vytvořením prozatimní vlády, která dovede zemi až k volbám. Očekává se, že tento kabinet povede nezbytnou rutinní agendu.

"Vzhledem ke krátké době, která zbývá do voleb, požádala královna ministry, aby udělali vše, co se domnívají, že bude nezbytné učinit v zájmu Nizozemí," uvedla v prohlášení kancelář královny Beatrix.

ANKETA

Připadá vám přehnané, že kvůli masakru v Srebrenici odstoupila celá nizozemská vláda?

Na zprávě pracoval ústav pět let
Podnět ke kolektivní demisi dala zpráva o Srebrenici, kterou zveřejnil Nizozemský ústav pro dokumentaci války. S dokumenty o masakru pracoval pět let, než 10. dubna předložil výsledky svého bádání nizozemské veřejnosti. "Humanitární důvody a politické ambice podnítily Nizozemsko, aby se bez rozmyslu vrhlo do mírové mise, která byla prakticky nerealizovatelná," píše se ve zprávě.

Dokument, nazvaný Srebrenica "bezpečná" zóna - Rekonstrukce, předpoklady, následky a analýzy pádu bezpečné zóny, popisuje dopodrobna na sedmi tisících stranách události, které vedly k masakru. Její autoři se současně snaží konkretizovat vinu a připomínají i příčiny, proč k této tragédii došlo.

Zpráva se stala okamžitě po zveřejnění terčem ostré kritiky nejen v Nizozemsku, ale i v Bosně - zejména proto, že autoři nešli dostatečně daleko při hledání odpovědnosti jak u nizozemských politiků, tak u vojáků.

Nizozemci masakru nezabránili
Srbské síly obsadily Srebrenici 11. července 1995. Poté bylo zabito a pohřešuje se přes sedm a půl tisíce muslimských mužů. Masakr ve Srebrenici je označován za nejhroznější zvěrstvo, k němuž došlo od konce druhé světové války na evropském kontinentu.

Nizozemský prapor dostal za úkol chránit enklávu kolem západobosenské Srebrenice, kterou OSN vyhlásila jako bezpečnou zónu. Přesto 11. července 1995 bosenskosrbké jednotky město obsadily a zmasakrovaly téměř osm tisíc muslimských mužů.

Konfliktu čelilo 200 vojáků
Autoři zprávy obvinili vládu, že poslala do válečné Bosny početně slabý a nedostatečně vyzbrojený kontingent, který čítal zhruba 200 mužů. "Byli vysláni na nemožnou misi," tvrdí dokument.

Vojáci byli rozmístěni mezi dva znepřátelené tábory - bosenské Muslimy a bosenské Srby. "Byli odsouzení k nečinnosti, pokud se nechtěli stát terčem útoků, omezená byla i jejich možnost pohybu," konstatuje dokument.

Historik: Situaci podcenila vláda i OSN
Hans Blom, který stojí v čele haagského Úřadu pro válečnou dokumentaci, zdůraznil, že nizozemská vláda nebezpečí hromadných vražd ve Srebrenici naprosto podcenila. Podcenění situace přičetl i OSN.

Zpráva tvrdí, že Haag neprokázal v nejtíživějších okamžicích masakru dostatečnou politickou iniciativu, i s ohledem na špatnou komunikaci mezi vládou a nizozemskou vojenskou hierarchií. Podotýká také, že nizozemský generální štáb potlačil závažnost událostí, aby nepošpinil obraz armády.

Vraždilo se na rozkaz Mladiče?
Největší díl odpovědnosti za masakr padá podle Hanse Bloma na bosenskosrbského generála Ratka Mladiče, který nařídil evakuaci muslimských mužů z enklávy a později dohlížel na jejich zavraždění.

"Události nelze chápat jinak než jako akt pomsty, který se vymkl z rukou. Ačkoli k tomu došlo rychle a improvizovaně, rozsah vražd jasně naznačuje, že byly organizovány. Byla vyhledána místa, kde mělo dojít k popravám, byla zajištěna přeprava na tato místa a jednotky dostaly rozkaz provést popravy," upozornil Blom.

Ke Karadžičovi a Miloševičovi nitky nevedou
Podíl tehdejšího prezidenta bosenské Republiky srbské Radovana Karadžiče na masakru v Srebrenici není jasný. "Nic také nenasvědčuje, že by do této záležitosti byly zapojeny úřady v Bělehradě," konstatoval Hans Blum.

Zpráva tedy přímo nespojila někdejšího jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče s masakry ve Srebrenici. Hans Blom nicméně upozornil na Miloševičovy ambice zůstat u moci i přes rozpad Jugoslávie, který vedl v letech 1992 až 1995 i k bosenské válce.

Novináři se berou kopie zprávy o Srebrenici, zveřejněné Nizozemským ústavem pro dokumentaci války, která viní nizozemskou vládu z pochybení v případě masakru v Srebrenici v roce 1995. (10. dubna 2002)

Nizozemský premiér Wim Kok komentuje zprávu o Srebrenici, zveřejněnou Nizozemským ústavem pro dokumentaci války, která viní vládu z pochybení v případě masakru v Srebrenici v roce 1995. (10. dubna 2002)

Nizozemský premiér Wim Kok odjíždí od královny Beatrix poté, co ji předal demisi svého kabinetu. (16. dubna 2002)

Ženy protestují před nizozemskou ambasádou v Sarajevu poté, co byla Nizozemským ústavem pro dokumentaci války zveřejněna zpráva, která viní nizozemskou vládu z pochybení v případě masakru v Srebrenici v roce 1995. (11. dubna 2002)

Autoři: , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Státu propadly pozemky za pět miliard. Vlastníci se o ně včas nepřihlásili

20. dubna 2024

Premium Česko letos velmi zbohatlo. Získalo do svého majetku rozsáhlé pozemky miliardových hodnot po...

Režim nás zatáhne do války, děsí se Íránci. Ultrakonzervativci v zemi posilují

20. dubna 2024

Premium Zdaleka ne všichni Íránci podporují místní konzervativní islámský režim a jeho válečné choutky....

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno 

Muž se polil se a následně zapálil v New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...