Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čína odmítá odlet letounu USA

  12:30
Peking prohlásil, že americké výzvědné letadlo, uvízlé od 1. dubna na jihu Číny, nesmí odletět, a protestoval proti obnovení výzvědných letů u čínských břehů ze strany USA. Informovala o tom oficiální agentura Nová Čína s odvoláním na čínské ministerstvo zahraničí. "Čínská strana při americko-čínských jednáních několikrát jasně řekla, že americké letadlo EP-3 se nemůže vrátit do Spojených států vzdušnou cestou," uvedl mluvčí ministerstva.

Vyzval USA, aby při řešení případu letadla postupovaly "pragmaticky a konstruktivně".

Reagoval tak na prohlášení amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, který v neděli vyjádřil naději, že letoun EP-3 bude moci vzlétnout z čínského území, kde nouzově přistál po kolizi s čínskou stíhačkou. Předtím zvažovali Američané možnost letoun rozebrat a přepravit po moři.

Čína opět oficiálně odsoudila špionážní lety USA poté, co v pondělí Washington vyslal k čínskému pobřeží další průzkumný letoun. "Čína se vždy stavěla proti špionážním letům u svých břehů a bude v tomto ohledu na Spojené státy dále naléhat," prohlásil mluvčí.

Čína se rozhodla pustit Američany k letadlu
Čína umožní zástupcům Spojených států přístup k americkému špionážnímu letounu. Spojené státy podle tiskové agentury Nová Čína souhlasí s tím, že zaplatí čínské straně za srážku, při níž zahynul čínský pilot. Nebylo ovšem přímo řečeno, zda tato platba bude mít charakter kompenzace. Podle čínské tiskové agentury obě strany budou jednat "o specifickém objemu americké platby a položkách, jež mají být pokryty".

Americký viceprezident Richard Cheney v první reakci označil rozhodnutí Pekingu za
povzbudivý krok. "Žádné kompenzace jsme samozřejmě čínské straně nenabídli," prohlásil však americký viceprezident.

Obě strany nedávno v Pekingu vedly o osudu amerického špionážního letadla několik kol rozhovorů a dospěly k závěru, že budou jednat o tom, jak podobným
incidentům předejít. 

Americké úřady tvrdí, že čínský stroj nesl izraelské rakety
Mezitím americké ministerstvo obrany oznámilo, že čínská stíhačka byla vybavena raketami vzduch-vzduch izraelské výroby. Izrael Washington předem o prodeji raket Python-3 Číně neinformoval, řekl mluvčí Pentagonu Craig Quingley. Dodal, že USA jsou proti šíření takových zbrojních systémů. "Jde o výkonnou raketu a její schopnosti jsou značné," podotkl.

Raketa Python byla jasně viditelná na čínském letounu F-8 na videozáznamu, který Pentagon minulý týden ukázal novinářům. Záznam, na němž byl stejný letoun, jaký se srazil s americkým strojem, byl natočen tři měsíce před srážkou. Podle listu The Washington Times prodával Izrael rakety Python čínskému komunistickému režimu od konce osmdesátých let.

Propuštěná posádka se vrátila domů
Po dvou dnech výslechů na Havaji přiletěla v neděli posádka amerického vojenského výzvědného letadla EP-3, kterou 11 dnů zadržovaly čínské úřady, na svou domovskou základnu na Whidbey Island ve státě Washington. Zástup asi deseti tisíc lidí, mezi nimiž byli politici, příbuzní a přátelé 24 letců, přichystal navrátilcům bouřlivé přijetí.

Jakmile ĺetci vystoupili na dráhu slavnostně vyzdobené letecké základny vojenského námořnictva, dav propukl v jásot, mával vlajkami Spojených států a zvedal velké transparenty s nápisem "Vítejte doma". Posádka, kterou tvoří 21 mužů a tři ženy, odjede domů na velikonoční svátky a asi na měsíční dovolenou. Jejich stroj nadále zůstává na letišti na čínském ostrově.

Letecká kolize

Americký průzkumný letoun se 1. dubna srazil s čínskou stíhačkou a poté nouzově přistál na ostrově Chaj-nan. Posádku, kterou tvoří 21 mužů a tři ženy. Pilot čínského letounu nehodu nepřežil.
Letoun přistál na Havaji
Vojenský letoun C17 Globemaster II se 24 členy posádky amerického výzvědného letounu přistál na vojenské základně Hickam na Havajských ostrovech.

Americký prezident George Bush sledoval přistání posádky na Havaji podle mluvčího Bílého domu Ariho Fleischera společně s viceprezidentem Dickem Cheneyem v Oválné pracovně a komentoval ho slovy: "Dobrá zpráva. Vítejte doma."

Bush kritizoval Čínu
Posádka amerického výzvědného letounu nenese žádnou vinu na srážce s čínskou stíhačkou, řekl v projevu před Bílým domem prezident USA George Bush. Kritizoval však přístup Číny.

"Rozhodnutí Číny bránit návratu naší posádky celých jedenáct dnů je neslučitelné s tím typem vztahů, o němž naše oba státy řekly, že je chtějí navázat," citovala Bushova slova agentura AP. "Takový incident, jímž jsme právě prošli, neprospěje konstruktivním vztahům mezi našimi dvěma zeměmi. Jak Spojené státy, tak Čína musejí učinit rozhodnou volbu zaměřenou na produktivní vztahy, které přispějí k bezpečnějšímu, blahobytnějšímu a mírumilovnějšímu světu."

Čína propustila zadržovanou posádku
Čína v pátek, po 11 dnech, propustila posádku amerického výzvědného letadla, které se srazilo s čínskou stíhačkou. Američané před šestou hodinou SELČ přistáli na tichomořském ostrově Guam. Na ostrově členové posádky strávili asi dvě hodiny. Dopoledne odletěli vojenským letounem C17 Globemaster II na vojenskou základnu Hickam na Havajských ostrovech.

Během letu se posádce výzvědného letadla EP-3 budou věnovat lékaři, psychologové a zpravodajští odborníci.

"Chceme se ponořit do jejich paměti, dokud je ještě čerstvá, aby nám vlastními slovy vylíčili co nejpřesnější chronologii událostí a podrobností kolem nehody," řekl kontradmirál Quigley.

Americké vojáky také zajímá, co z tajného elektronického vybavení dokázala posádka zničit před nouzovým přistáním na čínském Chaj-nanu, a co mohlo padnout Číňanům do rukou.

Na Havaji má posádka pobýt asi dva dny a během víkendu se má vrátit do USA ke svým rodinám.

Bush chválil, Čína varovala
Americký prezident George Bush po odstartování letadla, které později dopravilo zadržovanou posádku z Číny, poblahopřál svým spolupracovníkům za dobrý výkon. Zejména své bezpečnostní poradkyni Condoleezze Riceové. "Odvedla jste dobrou práci. Náš tým nenechal přerůst první vážný incident do krize," řekl podle agentury AFP Bush Riceové. Pochvala patřila i řediteli prezidentské kanceláře Andrew Cardovi, jeho mluvčímu Ari Fleischerovi a komunikační ředitelce Karen Hughesové.

Čínský prezident Ťiang Ce-min však prakticky ve stejnou dobu varoval USA, že propuštěním zadržovaných vojáků záležitost rozhodně není uzavřena. "Washington by měl krok Pekingu uskutečněný z humanitárních důvodů správně interpretovat", řekl pro agenturu Nová Čína.

"Incident ještě není zcela uzavřen," zdůraznil nejvyšší čínský představitel po oznámení propuštění amerických vojáků držených v jeho zemi od 1. dubna. "Doufáme, že americká strana zaujme seriózní přístup k čínskému stanovisku vůči incidentu a vyřídí vše přiměřeným způsobem," řekl Ťiang Ce-min v uruguayském Montevideu, kde je právě na oficiální návštěvě.

Poškozený výzvědný letoun EP- 3 zůstává dále na čínském území a o jeho vydání se má jednat na schůzce 18. dubna, připomíná AFP. Hypermoderní elektronické přístroje na jeho palubě však posádka při přistávání údajně zničila, ovšem i jejich trosky čínské odborníky nesporně zajímají.

USA se omluvily, Čína propustí posádku
Spojené státy zaslaly ve středu Číně dopis, ve kterém se omlouvají za leteckou kolizi, při níž se srazilo americké špionážní letadlo s čínskou stíhačkou, jejíž pilot nehodu nepřežil. Čína obratem oznámila, že všech 24 členů posádky propustí. Informaci později potvrdil i Bílý dům. Diplomatický konflikt se mezi oběma velmocemi vlekl od 1. dubna, kdy americké výzvědné letadlo nouzově přistálo na jihočínském ostrově Chaj-nan a čínské úřady zadržely jeho posádku.

V krátkém projevu přenášeném americkou zpravodajskou televizní stanicí CNN z Bílého domu Bush dále vyjádřil smutek nad zmizením čínského pilota. Incident označil za těžkou situaci pro obě země.

V listu je i omluva za smrt čínského pilota. Prosím sdělte čínskému národu a rodině pilota Wang Weje, že velmi litujeme této ztráty, stojí tam.

Čínské úřady se nehodlaly omluvy vzdát
Čínské ministerstvo zahraničních věcí ještě v úterý varovalo Spojené státy, že na omluvě Spojených států trvá. Spojené státy se však omluvit nehodlaly, protože se za nehodu necítí zodpovědné.

Američtí diplomaté se v úterý navzdory všem problémům již popáté setkali se 24 členy posádky výzvědného letounu.

USA vyhověly čínské žádosti
Nejvstřícnější krok Spojených států byla slova ministra zahraničí Colina Powella pronesená týden po nehodě. Řekl, že Amerika smrti čínského pilota lituje.

"Žádáme Spojené státy, aby jasně a aktivně přiznaly odpovědnost za tento incident, a to omluvou čínskému lidu. To je podle našeho soudu klíčové pro vyřešení tohoto problému," řekl mluvčí čínského ministerstva.

Prezident George Bush na to reagoval prohlášením, že zadržováním americké posádky se každý den zvyšuje potenciál poškození amerických vztahů s Pekingem.

Vztahy obou zemí na nule
Incident srazil vztahy obou velmocí na nejnižší úroveň za poslední dva roky od chvíle, kdy americké letouny při úderu na jugoslávské hlavní město Bělehrad zasáhly čínské velvyslanectví.

Americko-čínské vojenské vztahy jsou v posledním desetiletí složité. Pentagon je přerušil po krvavém masakru na náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Kontakty se sotva začaly znovu navazovat, když v roce 1996 Čína odpálila rakety v blízkosti
Tchaj-wanu a vysloužila si tak další přerušení vojenských vztahů. Další několikaměsíční přestávkou reagoval na druhé straně Peking v roce 1999 po vybombardování své ambasády v Jugoslávii.

Článek o tom, jak se letadla srazila: americká i čínská verze - ZDE

POSÁDKA ČEKALA I NA DOHODU LINGVISTŮ
Zadržovaná americká posádka byla také zajatcem jazykových nuancí. Diplomaté totiž museli přistoupit na formulace, které si budou v angličtině i čínštině vzájemně významově odpovídat. Musí se ale zároveň natolik lišit, aby umožnily mírně upravenou interpretaci v obou zemích.

Šlo o spojení tao-čchien, které je klasickým formálním vyjádřením hluboké omluvy s prvkem poníženosti. Ministr Powell, který vyjádřil lítost nad smrtí čínského pilota, však použil výraz, který byl do čínštiny přeložen jako i-chan. Ten v sobě nezahrnuje přiznání viny. Čínští lingvisté soudí, že by kompromisem mohlo být slovo pao-čchien. To vyjadřuje větší díl omluvy než i-chan, ale je méně rigorózní než tao-čchien. Pao znamená držet. Ve spojení se slovem čchien - omluva - vyjadřuje tradiční gesto omluvy, při němž člověk spojí ruce před obličejem a zlehka se ukloní. Tao je klasický čínský výraz pro slovo říci.

Bush se nakonec ve svém dopise také stoprocentně neomluvil. Využil vhodných formulací tak, aby se jako omluva daly přeložit. Sám použil slova sorry, které se dá přeložit jako projev lítosti a zároveň jako omluva (I'am sorry - Je mi to líto, Omlouvám se). Nepoužil apologize, které je jednoznačné a dá se přeložit pouze jako omlouvám se.

Na snímku satelitu Ikonos je dobře patrné americké špionážní letadlo EP-3, které je odstavené na jedné z ranvejí letiště na ostrově Chaj-nan, 10. dubna 2001.

Pronajaté civilní letadlo s 24 členy posádky amerického výzvědného letounu, kteří byli propuštěni po jedenáctidenním zadržování čínskými orgány, přistálo na americké letecké základně Andersen na ostrově Guam v Tichém oceánu. (12. dubna 2001)

Pronajaté civilní letadlo s 24 členy posádky amerického výzvědného letounu, kteří byli propuštěni po jedenáctidenním zadržování čínskými orgány, přistálo na americké letecké základně Andersen na ostrově Guam v Tichém oceánu. Personál letiště a obyvatelé ostrova vítají jednoho ze členů posádky. (12. dubna 2001)

Vojenský letoun C17 Globemaster II se 24 členy posádky amerického výzvědného letounu, propuštěnými v noci na čtvrtek po 11 dnech zadržování čínskými úřady, přistál 12. dubna ráno místního času (18:30 SELČ) na vojenské letecké základ ně Hickam na Havajských ostrovech. (12. dubna 2001)

Vojenský letoun C17 Globemaster II se 24 členy posádky amerického výzvědného letounu, propuštěnými v noci na čtvrtek po 11 dnech zadržování čínskými úřady, přistál 12. dubna ráno místního času (18:30 SELČ) na vojenské letecké základ ně Hickam na Havajských ostrovech. (12. dubna 2001)

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...