Dav kolem autobusu ve městě Šfaram, kde izraelský voják zastřelil čtyři lidi. (5. srpna 2005) | foto: Reuters

Izraelský dezertér rozpoutal peklo v autobusu

  • 100
Čtyři mrtvé a dvaadvacet zraněných si vyžádalo běsnění 19letého Izraelce ve městě Šfaram. Eden Natan-Zada, člen izraelských speciálních jednotek, střílel v autobuse. Dav lidí z ulice pak vběhl do vozu a útočníka zlynčoval. Bezpečnostní složky v oblasti mobilizují - bojí se výtržností.

Tragédie se stala v autobuse číslo 165 z Haify do Šfaramu na severu země.

"Když jsme se blížili k Šfaramu, zavolal si k sobě řidič muže v uniformě," řekla jedna z cestujících Avtihaj Salamehová. "Zeptal se ho, jestli chce vážně do Šfaramu, kde mu takto oblečenému hrozí nebezpečí."

Od zadních dveří potom dala řidiči znamení, že bude chtít zastavit. "V tu chvíli ten voják začal střílet," popsala krveprolití.

"Pálil kolem sebe asi pět minut. Když vystřílel náboje a potřeboval vyměnit zásobník, vtrhli do autobusu kolemjdoucí a ubili ho," dodala. Podle svědků se rozzuřený dav pokoušela uklidnit policie.

Podle Haaretzu vraha kromě incidentu s řidičem vyprovokovala hádka mezi Palestinci. Přeli se kvůli chystanému odsunu židovských osadníků z pásma Gazy.

Agentura Reuters však uvádí, že útočník akci plánoval. Izraelská policie podle ní zatkla tři mladíky, kteří měli o Edenově plánu vědět.

Lidé nosili květiny
Místo neštěstí se proměnilo v pomníček. Lidé k němu celou noc nosili květiny a zapalovali svíčky. Ulicemi města prošel několikatisícový smuteční průvod, který uctil památku mrtvých.

Úklidové čety čistily okolí od střepů z rozstřílených oken autobusu. "Jak se tohle vůbec mohlo stát? Vždyť jsme uprostřed Izraele," bědoval Munír Baki, který odstraňoval následky střelby. "Vláda nemá zájem na ochraně arabských obyvatel."

Arabové tvoří pětinu izraelského obyvatelstva, ale často upozorňují na diskriminaci.

Šaron se od činu distancoval
Izraelská tajná služba získala informace podle kterých chystají židovští radikálové další útoky na Palestince. Chtějí tak zabránit odsunu osadníků z pásma Gazy.

Incident vyvolal rozsáhlá bezpečnostní opatření. Policie ihned poslala do oblasti několik tisíc mužů. Obává se podobných násilností, jaké se odehrály v říjnu 2000 v některých arabských městech. Útočníci tehdy zabili třináct arabských civilistů.

"Může k nim klidně dojít," zhodnotil nebezpečí výtržností Wafiq abú Šáh, který byl poblíž místa incidentu."Byla by to ale vina policie, která se snažila ochránit teroristu," dodal. Situaci monitoruje několik vojenských helikoptér, připravena jsou vodní děla a obrněné transportéry.

Útok společně odsoudili izraelský premiér Ariel Šaron a předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. "Je to neodpustitelný akt terorismu," prohlásil.

Matka: Varovali jsme je před ním
Natan-Zada pocházel z osady Tapuah, která je považována za největší centrum izraelského radikalismu v pásmu Gazy.

Podle médií se před rokem připojil k zakázanému ultrapravicovému náboženskému hnutí Kahane chaj. Rabín Meir Kahane ho založil v New Yorku V roce 1990. Podle jeho názoru by mělo být arabské obyvatelstvo odsunuto z celého Izraele i západního břehu Jordánu.

Edenova matka Debbie tisku řekla, že představitele speciálních jednotek před synem varovala. "Upozorňovala jsem je, že má emocionální problémy," dodala. "Každý den viděl teroristické útoky. Každý den slyšel, že nás odsud vysídlí," snažil se pohnutky vraha vysvětlit jeho 21letý bratr Itai.

Nelehkou situaci v osadě, kde Eden vyrůstal, se snažil popsat i jeho otec. "Beze zbraně se tady neobejdete. Zároveň ale žijete ve strachu, že vás někdo zabije jen kvůli tomu, aby získal vaši pušku."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video