Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Největší strategický mozek války

  10:08
Nebýt polního maršála Ericha von Mansteina, mohlo Německo prohrát mnohem dříve. Jeho mimořádné schopnosti odhaluje i tato historka. Adolf Hitler byl na prahu jednoho ze svých výbuchů vzteku. Stál před svou generalitou a zahrnoval ji výčitkami i urážkami.

ZE SERIÁLU
Důležité figury na válečné šachovnici

Pak začal provokovat: „Pokud by došlo k nejhoršímu a můj národ mě coby vrchního velitele opustil, pořád budu očekávat, že se můj důstojnický sbor semkne kolem mě s tasenými dýkami!“ Nadechl se, aby pokračoval, ale vtom se ozval z první řady sarkastický hlas: „Přesně tak se to stane, můj Vůdce.“

Adolf Hitler byl na prahu jednoho ze svých výbuchů vzteku. Stál před svou generalitou a zahrnoval ji výčitkami i urážkami. Pak začal provokovat: „Pokud by došlo k nejhoršímu a můj národ mě coby vrchního velitele opustil, pořád budu očekávat, že se můj důstojnický sbor semkne kolem mě s tasenými dýkami!“ Nadechl se, aby pokračoval, ale vtom se ozval z první řady sarkastický hlas: „Přesně tak se to stane, můj Vůdce.“

Neslýchané, neuvěřitelné. Hitler byl snad poprvé od projevů v bavorských pivnicích přerušen. A co víc, všichni pochopili dvojsmyslnost výroku. Polní maršál Erich von Manstein sice zdánlivě ujistil Hitlera loajalitou, ale hlavně mu předpověděl, jak válka skončí. Věděl, že tou větou jsou sečteny i jeho dny.

Nebylo to poprvé, co se tento důstojník s mohutným orlím nosem a přísnýma očima, za nimiž se skrýval největší strategický mozek druhé světové války, pustil do sporu s Hitlerem. Muž, jenž vymyslel plány na porážku Polska a Francie a vedl nejlepší operace na východní frontě, byl sice věrný důstojník, ale ne nacista.

Život v datech
* narodil se 24. listopadu 1887 jako Erich von Lewinski, ihned adoptován von Mansteinovými, bezdětnou rodinou své tety

* v listopadu 1914 těžce raněn na ruské frontě

* 1936 povýšen na generála

* podílí se na plánování okupace Čech a Moravy v březnu 1939 a na tažení do Polska

* v roce 1940 přichází s originálním plánem útoku proti Francii

* 1. července 1942 povýšen na polního maršála

* v říjnu 1942 padl jeho devatenáctiletý syn Gero na východní frontě

* 22. listopadu 1942 přebírá velení na jižní frontě včetně Stalingradu

* v roce 1943 má spory s Hitlerem, jak vést válku na východě

* 30. března 1944 propuštěn

* 1948 válečným zajatcem ve zvláštním táboře v Británii

* roku 1949 souzen britským válečným soudem, dostal 18 let, později byl trest snížen na 12 roků; propuštěn v květnu 1953

* 1956 jmenován poradcem v Bundeswehru

* umírá 10. června 1973 v bavorském Irschenhausenu

Když v roce 1934 Hitler převzal kontrolu nad armádou a vyhnal z ní židovské důstojníky, obvinil Manstein armádu ze zbabělosti. Pověstný byl i způsob, jímž veřejně parodoval nacistický pozdrav zdviženou pravicí - vypadalo to, jako když jezevčík zvedá packu. A také se netajil, že mu v žilách koluje trochu židovské krve.

Hitler ho poslal do výslužby 30. března 1944. „Čas strategických operací skončil, nyní potřebujeme velitele pro obranné boje vedené do posledního muže,“ řekl Mansteinovi na rozloučenou.

Maršálova pověst přežila i pád třetí říše. Kolegové i protivníci včetně maršála Žukova uznávali, že kdyby měli vybrat nejbrilantnějšího vojevůdce války, byl by jím asi Manstein. Když později stanul před soudem pro válečné zločiny, přispěli mu Churchill a Montgomery penězi na nejlepšího obhájce.

Trik na Francii
„Nebýt Hitlera, mohlo Německo válku vyhrát,“ napsal Manstein ve své knize Ztracená vítězství. Nebýt Mansteina, mohlo ji prohrát mnohem rychleji. Možná mohlo narazit už ve Francii v roce 1940. Manstein tehdy s překvapením zjistil, že vrchní velení chce vlastně opakovat plán, který neuspěl v roce 1914. A tak vymyslel jiné, originální řešení, jemuž se začalo říkat Seknutí srpem.

Zatímco původní plán počítal, že německé síly projdou Belgií a pak se - „čelo na čelo“ - utkají s hlavními silami Francie a Británie, Manstein přišel s nečekaným tahem: hlavní úder tanků povede přes kopce Arden. Tankové kolony projdou slabým místem mezi Maginotovou linií a francouzskými divizemi a pak se v gigantickém oblouku stočí k moři, aby odřízly jádro protivníka. Na mapě to opravdu vypadalo jako pohyb srpu. „Připadalo mi ponižující, že naše generace se zmůže jen na omílání starých receptů,“ napsal po válce Manstein.
Později se objevily úvahy, že nebýt Mansteina, mohlo francouzské tažení skončit velkou opotřebovávací válkou jako v roce 1914 a na ni by Německo nemuselo mít dost sil.

Měl jít až do Indie
Pak už Mansteina čekala východní fronta. Zdálo se, že tam, kde je on, je vítězství. V počátcích tažení postupoval nejrychleji, za dva dny urazil také 300 kilometrů. Dobyl Krym a pevnost Sevastopol, za což si vysloužil maršálskou hůl.

Byl pěšák, ale málem tam zahynul jako námořník. Na torpédovém člunu vyrazil na průzkum, ale sovětský letoun loď zasáhl. Pobočník skočil přes palubu, uplaval několik kilometrů ke břehu a přivolal záchranný člun.

Koncem listopadu 1942 se stal Manstein velitelem Armádní skupiny Don, což znamenalo, že mu dal Hitler do ruky horký brambor jménem Stalingrad. Zachránit obklíčenou Paulusovu 6. armádu nemohl, protože jí přes jeho žádosti Hitler zakázal probít se z kotle. Poté však Manstein dokázal mistrně stabilizovat celou jižní část fronty, neboť německým vojskům od Donu po Kavkaz hrozilo odříznutí v mnohem větším měřítku než u Stalingradu.

Aby toho dosáhl, použil bleskovou válku naruby. Ustoupil, vylákal Sověty k Charkovu, a když se postupem vyčerpali a vzdálili týlu, vyrazil obchvatem k zničujícímu protiúderu.

Hitler však chystal Mansteinovi mnohem větší úkol. V době, kdy Paulusovi vojáci i Rommelův Afrikakorps mleli z posledního, zatelefonoval Mansteinovi a vylíčil mu svou sci-fi, jak německá vojska překročí Kavkaz a spojí se s Rommelem, aby dobyla Indii. Velitelem této grandiózní operace měl být právě Manstein.

Jenže to už se jejich cesty začaly rozcházet. V bitvě u Kurska v létě 1943 byl Manstein, jak věřil, blízko vítězství, když Hitler přikázal ofenzivu zastavit. Strategická situace se octla v sovětských rukou, a tak tomu bylo až do konce války. Němci se už jen bránili. A mezi Mansteinem a Hitlerem zuřil spor. Manstein chtěl pružnou, mobilní obranu jako u Charkova, ústupy a lákání nepřítele, pak výpady a zdrcující údery. Opotřebovávací boje vedené metodami bleskové války. Hitler žádal tupý boj do posledního muže bez jediného ústupu.

Hádek přibývalo. Manstein žádal Hitlera, aby odvolal rozkaz o boji do posledního náboje a předal velení na východě generálům. „Ani mě někdy někdy maršálové neposlechnou,“ obořil se na něj Hitler posměšně, „jak si představujete, že budou poslouchat vás?“ Manstein odsekl: „Rozkazy, které vydám já, respektují i maršálové!“

Za pár týdnů skončil.

„Maršálové se nebouří“
Manstein byl vzpurný, ale věrný. Když byl vyzván, aby se připojil k přípravám atentátu na Hitlera, odmítl. „Pruští maršálové se nedopouštějí vzpoury,“ napsal po válce větu, v níž je koncentrována tragédie německé generality: myslíme si své, ale rozkaz je rozkaz. V knize Ztracená vítězství argumentoval, že v Německu by nastal chaos a vojska, jimž velel, by ho už nemohla poslouchat.

Vzdal se osobně maršálu Montgomerymu. V roce 1946 byl převezen do zvláštního zajateckého tábora v Británii. Do Německa se vrátil až v roce 1949 a stanul před britským soudem. Obvinění z válečných zločinů, jež vznesl Sovětský svaz - že přikázal vyvražďování Židů - se neprokázalo. Manstein však podepsal Hitlerův rozkaz házející do jednoho pytle partyzány a Židy, což všichni němečtí generálové neudělali. Na druhé straně jej vydal s dodatkem, že voják, jenž vezme právo do vlastních rukou, bude přísně potrestán.

Manstein dostal osmnáct let, pak jen dvanáct. Britský historik James Lucas napsal: „Ve většině zemí západního světa se rozšířil názor, že nešlo o spravedlivý soud, ale o akt revanše.“ Také Churchill věřil, že labouristická vláda Clementa Atlleho šla příliš na ruku Stalinovi. Uznávaný izraelský vojenský historik Martin van Creveld je však k Mansteinovi tvrdší: „Byl to určitě génius. Ale je odpovědný za to, že toleroval genocidu tam, kde velel.“

V roce 1953 byl Manstein ze zdravotních důvodů propuštěn. Za další tři roky se stal poradcem západoněmecké vlády pro budování Bundeswehru, který vznikal jako štít proti sovětské hrozbě. „Na cynismus tohoto dějinného zvratu von Manstein nikdy nezapomněl,“ napsal Lucas.  

Když Erich Manstein stanul před tribunálem pro válečné zločiny, přispěli mu Winston Churchill a generál Bernard Montgomery penězi na nejlepšího obhájce.

Autoři: ,

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Parkování na letišti v Praze? Nejen přes Velikonoce je dražší než v Německu

Ceny parkování na pražském letišti mohou trumfnout i samotnou cenu letenky. Podle letiště jsou částky srovnatelné s relevantní konkurencí. Na dalších čtyřech českých letištích přitom turisté zaplatí...

6. dubna 2025

Američané si utahují opasky. Brzy se to přežene, jsou si jisti Trumpovi příznivci

Premium

Od naší spolupracovnice v USA Ekonomické zabezpečení Američanů se mírně otřásá. V Česku by se řeklo, že si tady budou muset utáhnout opasky, než bude opravdu lépe. Podle řady zasvěcených to všechno dává smysl, další lidi mají...

6. dubna 2025

Do Sapy už se bát nemusíte, říká podnikatel. Letos tam postaví nemocnici

Premium

Narodil se vietnamským rodičům, do Vietnamu ovšem zamířil až v dospívání. Filantrop a podnikatel Nguyen Manh Tung patří do první generace Vietnamců, kteří se narodili v Česku a pracně si tu museli...

6. dubna 2025

SWAP spojuje generace. Iniciativa poslala do oběhu už 280 tun oblečení

Kristýna Holubová a Lucie Poubová tvoří sehrané duo Swap Prague už od roku 2016, kdy uspořádaly první swap. Od té doby se tento nástroj cirkulární ekonomiky založený na výměně dostal do povědomí...

6. dubna 2025

Američané jsou tady! Židé se vyhrnuli z transportu, pohotový major vytáhl foťák

Hrůzy holokaustu se v Evropě odehrávaly až do posledních dnů druhé světové války, spojenci při postupu do nitra Německa nacházeli další a další místa nacistických zvěrstev. Jedním ze symbolů jara...

6. dubna 2025

Ceny Anděl 2025

Hudební ceny Anděl za rok 2024 mají skupina Monkey Business, interpreti Kateřina Marie Tichá a Vladimír Mišík, který dostal i cenu za nejlepší album. Objevem roku se stala písničkářka Kvietah, do...

5. dubna 2025  22:54

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Video jako důkaz: Izrael masakroval v Gaze zdravotníky jedoucí v blikajících sanitkách

Video nalezené v mobilním telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími 14 humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy zachycuje, že sanitky a hasičský...

5. dubna 2025  15:12,  aktualizováno  22:30

Mráz přijde i v neděli. Trpět budou meruňky, varují ovocnáře meteorologové

V Česku se během soboty citelně ochladilo, v neděli k ránu teploty klesnou až čtyři stupně pod nulu. Mrazy mohou v nižších polohách poškodit rozkvetlé stromy, zvláště ohrožené jsou meruňky....

5. dubna 2025  20:07

Zázračné léky na hubnutí jdou na dračku. Jak fungují a kde získat recept

Premium

Desetitisíce Čechů se snaží hubnout pomocí moderních léků. Jsou drahé, mohou mít vedlejší účinky, ale obvykle pomáhají, proto jejich spotřeba strmě roste. Zvlášť, když se některá celebrita veřejně...

5. dubna 2025

Proč jihokorejští prezidenti tak často končí za mřížemi. Jun Sok-jol není první souzený

Premium

Prezidentské křeslo v Jižní Koreji jako by bylo prokleté. Mnozí, kteří do něj usedli, dopadli špatně. Naposledy Jun Sok-jol, jemuž se těžce vymstilo svévolné vyhlášení stanného práva, opovážlivý...

5. dubna 2025

V Rusku uvedou divadelní sci-fi hru o Elonu Muskovi, bude se i zpívat

V Rusku bude tento měsíc uvedena první divadelní hra o americkém miliardáři Elonu Muskovi. Představení „Elon Musk a Ciolkovskij“ se chystá ve městě Kaluga ležícím asi 200 kilometrů od Moskvy. Stane...

5. dubna 2025  19:57

Španělsko čelí rekordnímu přílivu kokainu. Úřady mluví o „bílé tsunami“

Španělské úřady se s něčím podobným ještě nesetkaly: když prohledaly dům policejního šéfa na madridském předměstí Alcalá de Henares, našli více než 20 milionů eur (asi 500 milionů korun) ukrytých za...

5. dubna 2025  19:13