Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vojevůdce na neviditelné frontě

  9:45
Byla to neviditelná, ale klíčová fronta. Vedle pozemních či leteckých bitev se vedly ještě jedny: v továrnách. Tam si vybojoval za Hitlerovo Německo uznání Albert Speer.
Albert Speer - (c) profimedia.cz/corbis

Albert Speer - (c) profimedia.cz/corbis - NA BOJIŠTI, KDE NETEKLA KREV. Albert Speer nebojoval, nezabíjel, jen se staral, aby mohli bojovat a zabíjet jiní. A dělal to skvěle. | foto: profimedia.cz/corbis

ZE SERIÁLU
Důležité figury na válečné šachovnici

Rozporuplný muž, původním povoláním architekt, který se označoval za Hitlerova přítele, dokázal navzdory bombardování, blokádě a nedostatku surovin zajistit zbrojní výrobu až do konce války.

Čtyři roky po válce sovětský diktátor Stalin řekl: „Hitlerovi generálové odchovaní dogmatem Clausewitze a Moltkeho nepochopili, že válka se vyhrává v továrnách.“ Myslel sice zestátněné továrny, ale pravdu měl v jednom: Německo přešlo na masovou zbrojní výrobu pozdě.

Hitler spoléhal na bleskové války (a vítězství), a tak se s válečnou přestavbou průmyslu zpočátku vůbec nezatěžoval. Když se v Německu dostal k moci, měl totiž vedle válečných plánů ještě jiné: chtěl přestavět německá města, především Berlín, ve svérázném nacistickém duchu. A právě to jej sblížilo s architektem Albertem Speerem, který pro něj pracoval od svých začátků v nacistické straně.

Sen o nejkrásnějším městě
Speer pocházel z bohaté rodiny. Architektem byl už jeho dědeček i otec. Když vystudoval, Německo ovládala hospodářská krize, a ač byl nadprůměrně nadaný, o zakázky měl nouzi. A Speera tehdy okouzlil Hitler: „Strhlo mne nadšení, které na všechny přenášel řečník (Hitler) málem fyzicky větu po větě a které mařilo veškeré námitky,“ zapsal si po návštěvě Hitlera na vysoké škole. Okamžitě vstoupil do jeho nacistické strany - a zakázky se objevily. Jednou z nich byla přestavba Hitlerova bytu poté, co se stal říšským kancléřem. Tam si ho Hitler poprvé všiml. Pro osmadvacetiletého Speera to bylo osudové setkání. Později si zapsal: „Našel jsem svého Mefista.“

Život v datech
* Albert Speer se narodil v Mannheimu 19. března 1905 v rodině bohatého architekta

* vystudoval techniku, v lednu 1931 vstoupil do NSDAP

* projektoval pro stranu a nacistické funkcionáře včetně Hitlera; podílel se s Hitlerem na plánech na přestavbu Berlína

* v únoru 1942 byl jmenován ministrem zbrojního průmyslu, dokázal výrazně zvýšit produkci; před koncem války odmítl splnit Hitlerův příkaz zničit továrny a sítě

* 21. května 1945 byl zatčen, vyslýchán Američany kvůli vývoji nejmodernějších zbraní, poté ho tribunál v Norimberku odsoudil k 20 letům vězení, která strávil v Berlíně-Špandavě

* zemřel roku 1982 v 77 letech

Hitler, který měl od mládí neukojené umělecké sklony, byl posedlý touhou stavět, „aby světu zanechal svědectví o své epoše“.

Jenže právě Speer měl být očitým svědkem slávy a zmaru Hitlerovy říše. Ještě před válkou plánovali s Hitlerem vybudovat z Berlína nejkrásnější město světa - měl prý být něčím mezi Washingtonem a Paříží. A roku 1945 byl Speer svědkem, jak z města zbyly ruiny. Včetně jeho vlastních staveb, třeba budovy říšského kancléřství, jež se změnila v trosky.

Nový úkol
Mezitím vše zastínila válka a na velkolepé stavby se zapomnělo. V únoru 1942 zahynul šéf nacistických pracovních organizací a ministr pro zbrojení Fritz Todt, tvůrce německé dálniční sítě. Speera si zavolal Hitler: „Jmenuji vás následovníkem ministra Todta ve všech jeho funkcích.“ „Ale já přece ničemu z toho nerozumím,“ namítl Speer. Marně.

Tak se „nevoják“ Speer stal ve zmatku třetí říše ministrem zbrojního průmyslu. Nebyl jediným diletantem - ministrem zahraničí byl například Ribbentrop, obchodník s alkoholickými nápoji, a nezapomínejme na největšího diletanta všech dob - Hitlera.

Ale Speer se k úkolu postavil čelem: rozhodl se využít zkušeností organizátora německého hospodářství v první světové válceWalthera Rathenaua, který byl židovského původu. Tento manažer prosazoval typizaci, normalizaci a dělbu práce mezi podniky. Speer šel ještě dál: vytvořil okruhy pro jednotlivé druhy zbraní a vývojové komise, které kontrolovaly vznik nových druhů zbraní a zamezovaly zbytečným vývojovým pracím.

„Posedlý svým posláním jsem se nesnažil o zúžení, ale o rozšíření svých pravomocí. Přispívala k tomu úcta k Hitlerovi, pocit povinnosti, ctižádost a sebeuplatnění. I tak jsem byl v šestatřiceti letech nejmladším ministrem v říši. Průmyslová organizace brzy poté zahrnovala přes deset tisíc pracovníků a pomocných sil. V našem ministerstvu pracovalo pouhých dvě stě osmnáct úředníků,“ popisoval později sám Speer.

Speer však čelil i kritice. Vytýkali mu, že zavádí americké metody, jeho postavení mu záviděl obávaný říšský maršál Hermann Göring. A také zápasil se zmatkem nacistického plánování - když kontroloval zakázky v tiskárnách, objevil třeba objednávku na mapy Persie, kam německá armáda nikdy nepostoupila.

Výsledky byly dobré
Za půl roku vzrostla průmyslová výroba více než o čtvrtinu. Produkce munice se zdvojnásobila a výroba tanků vzrostla také o čtvrtinu. Speer netajil, že když byl problém, podržel ho Hitler. „V žádném případě u těchto úspěchů nešlo, jak se často tvrdí, o výkon mého génia. Mnozí organizačně schopní technici mého úřadu by byli bezpochyby v těchto věcech vhodnější, ale ani jeden nemohl mít úspěch, protože nemohl na misky vah vhodit Hitlerův nimbus. Uznání vůdcem a moc znamenaly vše.“

Historik Paul Johnson ukazuje, jak rostla třeba produkce letadel, a to navzdory bombardování ke konci války: „1. září 1939 mělo Německo jen 3906 letadel, v roce 1940 10 392. Teprve v letech 1943-44, když už bylo pozdě, dosáhla válečná výroba 24 795 letadel v roce 1943 a maxima 40 953 v roce 1944.“

Když na podzim 1942 přišla ruská ofenziva u Stalingradu, znamenalo to tragédii pro tisíce německých rodin včetně Speerovy. Měl totiž v obklíčeném městě bratra. Věděl, že je v lazaretu. Nakonec ho letci, kteří ho měli dopravit do Německa, nedokázali najít. Zůstal nezvěstný.

Noční můra
Konec války se blížil. A padala i Speerova hvězda. Jeho obliba u Hitlera klesla. A s ní i schopnost zabránit nerozumným řešením, jež prosazoval diletant Hitler. Obrovské prostředky se tak vynaložily zbytečně na vývoj velkorakety, jež se ukázala jako nepoužitelná. „Byla to jedna z mých nejvážnějších chyb,“ napsal si Speer. Ale jinak výsledky byly: tryskové letouny měly převahu nad nepřátelskými a proti německé raketě V1 nebylo obrany.

Jenže to bylo pozdě. S blížícím se zánikem se Hitler začal obírat myšlenkou, že nepříteli nechá spálenou zemi - zničí všechno, továrny, vodovody... Speer byl proti a jeho příkazy nesplnil. Později mu to před norimberským tribunálem pomohlo. Nedostal provaz.

Speerem však zmítaly pochybnosti - těsně před pádem Berlína pronikl odvážným letem do centra města, aby navštívil Hitlera v bunkru. Místo vůdce našel jen lidskou trosku. Za pár dnů bylo po všem a Speer skončil v americkém zajetí. Nejdřív to nebylo špatné. Odvezli ho do Versailles, kde ho vyslechli američtí experti v otázce vývoje nacistických zbraní. Ale pak přišel Norimberk. Speer seděl na lavici obžalovaných a bál se o život. Nakonec vyvázl s dvaceti lety vězení.

Ještě předtím kajícně prohlásil: „Noční můra lidstva, že jednou bude možné národy ovládat pomocí techniky, se v autoritativním Hitlerově systému málem uskutečnila. Každý stát tohoto světa se nachází v nebezpečí...“

Během věznění ve Špandavě napsal paměti. Zemřel v roce 1982.

Autoři: ,

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Parkování na letišti v Praze? Nejen přes Velikonoce je dražší než v Německu

Ceny parkování na pražském letišti mohou trumfnout i samotnou cenu letenky. Podle letiště jsou částky srovnatelné s relevantní konkurencí. Na dalších čtyřech českých letištích přitom turisté zaplatí...

6. dubna 2025

Američané si utahují opasky. Brzy se to přežene, jsou si jisti Trumpovi příznivci

Premium

Od naší spolupracovnice v USA Ekonomické zabezpečení Američanů se mírně otřásá. V Česku by se řeklo, že si tady budou muset utáhnout opasky, než bude opravdu lépe. Podle řady zasvěcených to všechno dává smysl, další lidi mají...

6. dubna 2025

Do Sapy už se bát nemusíte, říká podnikatel. Letos tam postaví nemocnici

Premium

Narodil se vietnamským rodičům, do Vietnamu ovšem zamířil až v dospívání. Filantrop a podnikatel Nguyen Manh Tung patří do první generace Vietnamců, kteří se narodili v Česku a pracně si tu museli...

6. dubna 2025

SWAP spojuje generace. Iniciativa poslala do oběhu už 280 tun oblečení

Kristýna Holubová a Lucie Poubová tvoří sehrané duo Swap Prague už od roku 2016, kdy uspořádaly první swap. Od té doby se tento nástroj cirkulární ekonomiky založený na výměně dostal do povědomí...

6. dubna 2025

Američané jsou tady! Židé se vyhrnuli z transportu, pohotový major vytáhl foťák

Hrůzy holokaustu se v Evropě odehrávaly až do posledních dnů druhé světové války, spojenci při postupu do nitra Německa nacházeli další a další místa nacistických zvěrstev. Jedním ze symbolů jara...

6. dubna 2025

Ceny Anděl 2025

Hudební ceny Anděl za rok 2024 mají skupina Monkey Business, interpreti Kateřina Marie Tichá a Vladimír Mišík, který dostal i cenu za nejlepší album. Objevem roku se stala písničkářka Kvietah, do...

5. dubna 2025  22:54

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Video jako důkaz: Izrael masakroval v Gaze zdravotníky jedoucí v blikajících sanitkách

Video nalezené v mobilním telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími 14 humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy zachycuje, že sanitky a hasičský...

5. dubna 2025  15:12,  aktualizováno  22:30

Mráz přijde i v neděli. Trpět budou meruňky, varují ovocnáře meteorologové

V Česku se během soboty citelně ochladilo, v neděli k ránu teploty klesnou až čtyři stupně pod nulu. Mrazy mohou v nižších polohách poškodit rozkvetlé stromy, zvláště ohrožené jsou meruňky....

5. dubna 2025  20:07

Zázračné léky na hubnutí jdou na dračku. Jak fungují a kde získat recept

Premium

Desetitisíce Čechů se snaží hubnout pomocí moderních léků. Jsou drahé, mohou mít vedlejší účinky, ale obvykle pomáhají, proto jejich spotřeba strmě roste. Zvlášť, když se některá celebrita veřejně...

5. dubna 2025

Proč jihokorejští prezidenti tak často končí za mřížemi. Jun Sok-jol není první souzený

Premium

Prezidentské křeslo v Jižní Koreji jako by bylo prokleté. Mnozí, kteří do něj usedli, dopadli špatně. Naposledy Jun Sok-jol, jemuž se těžce vymstilo svévolné vyhlášení stanného práva, opovážlivý...

5. dubna 2025

V Rusku uvedou divadelní sci-fi hru o Elonu Muskovi, bude se i zpívat

V Rusku bude tento měsíc uvedena první divadelní hra o americkém miliardáři Elonu Muskovi. Představení „Elon Musk a Ciolkovskij“ se chystá ve městě Kaluga ležícím asi 200 kilometrů od Moskvy. Stane...

5. dubna 2025  19:57

Španělsko čelí rekordnímu přílivu kokainu. Úřady mluví o „bílé tsunami“

Španělské úřady se s něčím podobným ještě nesetkaly: když prohledaly dům policejního šéfa na madridském předměstí Alcalá de Henares, našli více než 20 milionů eur (asi 500 milionů korun) ukrytých za...

5. dubna 2025  19:13